Majówkowy Maraton Czytelniczy

Maria Krüger Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Maria Krüger Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Maria Krüger to dziennikarka i polska pisarka, która tworzyła przede wszystkim literaturę dziecięcą i młodzieżową. Studiowała na Akademii Nauk Politycznych, a także na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze podczas studiów pracowała w wydawnictwach Nasza Księgarnia oraz Trzaska, Evert, Michalski. Krüger była członkiem ZLP i Polskiego PEN Clubu, a w 1979 roku otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości. Jej najpopularniejszymi książkami są „Karolcia” i „Godzina pąsowej róży”.

Twórczość Marii Krüger

Maria Krüger debiutowała na łamach „Płomyczka”, gdzie pisała opowiadania dla dzieci. Współpracowała również z takimi magazynami jak „Świerszczyk” czy „Płomyk”, a także w przedwojennych tytułach: „Dziatwa”, „Słonko”, „Poranek”. W czasie okupacji współpracowała z grupą „Epoka”, brała także czynny udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie pracowała w Ministerstwie Kultury i Sztuki, prowadziła teatr lalkowy i audycje dla kobiet w Polskim Radiu. Pisarka wymyśliła również audycję telewizyjną „Miś z okienka”.

Książki Marii Krüger

Pisarka ma w swoim dorobku literackim kilkanaście książek dla dzieci i młodzieży. Do wartych uwagi utworów Marii Krüger należą „Ucho, dynia, 125!” o niegrzecznym chłopcu zamienionym w jamnika, „Szkoła narzeczonych” będąca pełną ciepła opowieścią dla nastolatek, „Odpowiednia dziewczyna” czy „Apolejka i jej osiołek”. Najpopularniejszymi książkami autorki są niewątpliwie „Karolcia” i „Godzina pąsowej róży”.

„Karolcia” - najbardziej rozpoznawalna powieść autorki

Karolcia” jest najbardziej rozpoznawalną powieścią Marii Krüger. Książka została wydana w 1959 roku. Obecnie jest lekturą obowiązkową w szkole podstawowej. Główną bohaterką jest tytułowa Karolcia, rezolutna ośmioletnia dziewczynka. Pewnego dnia wchodzi w posiadanie magicznego koralika, który ma moc spełniania życzeń. Dziewczynka i jej przyjaciel Piotruś będą musieli stawić czoła złej czarownicy, która za wszelką cenę chce wejść w posiadanie koralika. „Karolcia” została przetłumaczona na kilka języków, a na jej podstawie powstał spektakl telewizyjny. W 1970 roku ukazała się kontynuacja przygód dziewczynki „Witaj Karolciu”.

„Godzina pąsowej róży”

„Godzina pąsowej róży” to opowieść o podróży w czasie. Nastoletnia dziewczyna zostaje w magiczny sposób przeniesiona do XIX wieku. Musi zmierzyć się z zupełnie nową dla niej epoką, w której wszystko jest inne – moda, kultura, zwyczaje i codzienne życie. Książka została zekranizowana, a film na jej podstawie był bardzo popularny wśród nastolatek. Grały w nim gwiazdy polskiego kina tamtych lat, między innymi Elżbieta Czyżewska, Barbara Ludwiżanka czy Lucyna Winnicka.

Powieści Marii Krüger znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).