Majówkowy Maraton Czytelniczy

Mario Puzo II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mario Puzo II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Mario Puzo to amerykański pisarz, dziennikarz, scenarzysta pochodzenia włoskiego. Jest autorem książki „Ojciec chrzestny” – jednej z najważniejszych powieści XX wieku. Puzo jest znany przede wszystkim z książek opisujących działania sycylijskiej i amerykańskiej mafii. Wokół tego tematu skupione są jego książki „Ojciec chrzestny”, „Sycylijczyk”, „Ostatni Don”, „Rodzina Corleone”, „Omerta”. Puzo jest laureatem dwóch Oscarów za dwie części „Ojca chrzestnego”, ekranizacje jego najważniejszej powieści. Oprócz pisania powieści i scenariuszy zajmował się recenzowaniem książek, pisaniem artykułów i opowiadań. Publikował m.in. w „Redbook”, „Holiday”, „Book World” oraz w „New York Times”.

Mario Puzo pochodził z rodziny włoskich imigrantów z nowojorskiej dzielnicy Hell’s Kitchen. W czasie II wojny światowej Puzo walczył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu wojny zatrudnił się jako cywilny publicysta Sił Powietrznych w Niemczech.

Debiut Mario Puzo

Puzo debiutował w 1955 roku powieścią „Mroczna arena”. To książka, która powstała pod wpływem pobytu Puzo w Europie. Głównym tematem powieści jest życie Amerykanów i Niemców w powojennych Niemczech. Fabuła rozgrywa się w Bremie. Głównym bohaterem „Mrocznej areny” jest Mosca, który po powrocie z Ameryki do północnych Niemiec walczy z wewnętrznym rozerwaniem i odkrywa siebie na nowo. W rzeczywistości powojennego chaosu próbuje odnaleźć jego narzeczoną. Pod płaszczem powieści obyczajowej Puzo podejmuje temat stanu wygranych i przegranych wojny oraz konsekwencje totalitarnych rządów III Rzeszy.

Między wydaniem pierwszej i drugiej powieści pracował jako niezależny dziennikarz i pisarz. Druga powieść Puzo, „Dziesiąta Aleja”, ukazała się w 1965 roku. To najbardziej osobista książka w dorobku Puzo. Amerykański pisarz opisał w niej obraz życia włoskich imigrantów w Nowym Jorku. To momentami krytycznymi, momentami brutalny, ale również komiczny utwór, w którym Puzo konfrontuje stereotypy o amerykańskich Włochach z rzeczywistością. Najciekawsze wydaje się tu łączenie przez imigrantów tradycji włoskich z amerykańskimi.

Choć żadna z tych książek nie przyniosła mu sławy i pieniędzy, to obie otrzymały dobre recenzje krytyków. W połowie lat 60. Puzo przeszedł kosztowne leczenie. Po tym doświadczeniu pisarz postanowił napisać książkę, która przyniesie mu sukces komercyjny. Pod wpływem zasłyszanych opowieści o mafii zaczął zbierać materiały na temat Cosa Nostry. Efektem jego obserwacji była powieść „Ojciec chrzestny”, która niedługo po wydaniu stanie się bestsellerem, a dzięki znakomitej ekranizacji zyskała dodatkową sławę i ostatecznie sprzedała się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy.

Ojciec Chrzestny - najważniejsza książka Puzo

W 1969 roku swoją premierę miał „Ojciec chrzestny” – najważniejsza książka w dorobku Mario Puzo i jedna z najważniejszych książek XX wieku. To opowieść o sycylijskiej rodzinie mafijnej, która trzyma władzę w Nowym Jorku. Główną postacią powieści jest Don Vito Corleone, tytułowy Ojciec Chrzestny, głowa rodziny Corleone. Fabuła powieści obejmuje 10 lat – zaczyna się pod koniec II wojny światowej. Ponadto w książce znajdują się retrospekcje, dzięki którym czytelnicy mogą poznać przeszłość i młodość Vita Corleone.

Na podstawie książki, w 1972 roku, powstał film w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Współautorem scenariusza do filmu był sam autor, Mario Puzo. Film zdobył trzy Oscary i aż pięć Złotych Globów. Okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym. W rolę tytułowego Ojca Chrzestnego wcielił się Marlon Brando. Jego rola uznawana jest za jedną z najwybitniejszych kreacji aktorskich w dziejach kinematografii. Ponadto w filmie, obok Marlona Brando, wystąpili Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton i James Caan.

W 1974 roku swoją premierę miała kontynuacja pt. „Ojciec chrzestny II”. Film jest jednocześnie prequelem i sequelem „Ojca chrzestnego”. W filmie została przedstawiona młodość Vita Corleone – czas jego pobytu na Sycylii, pierwsze kroki stawiane w Stanach Zjednoczonych i tworzy swoje mafijne imperium – oraz wydarzenia chronologicznie rozgrywające się po tych przedstawionych w pierwszej części. W rolę młodego Vito Corleone wcielił się Robert De Niro. Film otrzymał aż sześć Oscarów: dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz, scenografię, muzykę oraz drugoplanową rolę męską.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wyjątkową wersję audiobooka „Ojca chrzestnego” w interpretacji Janusza Gajosa.

Mario Puzo kontynuował opowieść o rodzinie Corleone w powieści „Sycylijczyk”, która ukazała się w 1984 roku. Akcja powieści rozgrywa się w 1950 roku pod koniec dwuletniego pobytu Michaela Corleone na Sycylii. Corleone dostaje zadanie bezpiecznego przetransportowania słynnego sycylijskiego gangstera Salvatore Guiliano do Stanów Zjednoczonych.

W 1990 roku ukazała się ósma książka Puzo pt. „Czwarty K”. To powieść polityczna, której głównym tematem jest wojna prowadzona przez Stany Zjednoczone z terrorystami. Osią fabularną są tutaj przeżycia Francisa Xaviera Kennedy’ego, potomka prezydenckiej rodziny Kennedych. Jedna z grup terrorystycznych dokonuje udanego zamachu na papieża oraz porywa córkę prezydenta USA. Kilka dni później na środku Times Square dochodzi do eksplozji bomby atomowej. Francis Xavier Kennedy, obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, skupia się na zemście.

Sześć lat później ukazała się książka „Ostatni don”, kolejna powieść, w której Puzo podejmuje tematykę mafijną. Puzo przedstawia w książce świat polityków, gwiazd filmowych, płatnych morderców, producentów, skorumpowanych policjantów i hazardzistów – świat, w którym rządzą okrutne prawa. Głowa najważniejszej amerykańskiej rodziny mafijnej Domenico Clericuzio postanawia zalegalizować swoją działalność. Jego marzeniem jest, by jego krewni i potomkowie porzucili przestępcze życie. Jednak o powrocie do normalności nie może być mowy, bowiem za dużo krwi się przelało.

Ostatnią powieścią mafijną w dorobku Puzo była wydana już po jego śmierci „Omerta”. Tym razem Puzo opowiada o walce pomiędzy Astorrem Violą a przywódcami rodzin mafijnych. Dokonano zamachu na wuja Violi i jego zadaniem jest teraz zemsta – tytułowa omerta. Z drugiej strony Astorr musi za wszelką cenę ochronić siebie, własną rodzinę i majątek.

Po śmierci Puzo ukazała się także kultowa „Rodzina Borgiów”, ukończona i wydana w 2001 roku przez Carol Gino, towarzyszkę życia pisarza. Praca nad książką zajęła Puzo blisko dwadzieścia lat. To wyjątkowa powieść w dorobku amerykańskiego pisarza, bowiem jej fabuła rozgrywa się w na przełomie XV i XVI wieku. To opowieść o papieżu Aleksandrze VI i członkach jego rodziny. Osią fabularną są prawdziwe wydarzenia, które rozegrały się we Włoszech, przeplatane fikcyjnymi wątkami. W „Rodzinie Borgiów” występują postaci autentyczne – Niccolò Machiavelli, Duarte Brandão i członkowie rodziny Borgiów: Lukrecja Borgia, Vanozza Cattanei, Cezar Borgia, Juan Borgia, Joffre Borgia, Giovanni Borgia.

Książki Mario Puzo na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki „Ojciec chrzestny”, „Rodzina Borgiów”, „Dziesiąta Aleja”, „Sycylijczyk”, „Ostatni Don”, „Omerta”, „Rodzina Corleone” we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).