Majówkowy Maraton Czytelniczy

Mario Puzo Zdrowie, Rodzina, Związki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ojciec Chrzestny audiobook, Książka | Mario Puzo

    Don Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Tyran i szantażysta (słynne powiedzenie „mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia”), a zarazem człowiek honoru, sprawuje rządy żelazną ręką. Jego decyzje mają charakter ostateczny. Wśród swoich wrogów wzbudza respekt i strach, wśród przyjaciół – zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, intratnym interesie, handlu narkotykami, wchodzi w ost...

    Promocja
    okładka Głupcy umierają, Książka | Mario Puzo

    Wnikliwy portret kręgu zawodowych hazardzistów, wydawców oraz środowiska, które Puzo znał najlepiej hollywoodzkich filmowców. Wyznanie nałogowego gracza, pisarza i scenarzysty, męża kochającego bez poczucia winy inną kobietę, człowieka, dla którego najwyższą wartością jest życie samo w sobie.

Mario Puzo Zdrowie, Rodzina, Związki - książki, ebooki i audiobooki

Mario Puzo to amerykański pisarz, dziennikarz, scenarzysta pochodzenia włoskiego. Jest autorem książki „Ojciec chrzestny” – jednej z najważniejszych powieści XX wieku. Puzo jest znany przede wszystkim z książek opisujących działania sycylijskiej i amerykańskiej mafii. Wokół tego tematu skupione są jego książki „Ojciec chrzestny”, „Sycylijczyk”, „Ostatni Don”, „Rodzina Corleone”, „Omerta”. Puzo jest laureatem dwóch Oscarów za dwie części „Ojca chrzestnego”, ekranizacje jego najważniejszej powieści. Oprócz pisania powieści i scenariuszy zajmował się recenzowaniem książek, pisaniem artykułów i opowiadań. Publikował m.in. w „Redbook”, „Holiday”, „Book World” oraz w „New York Times”.

Mario Puzo pochodził z rodziny włoskich imigrantów z nowojorskiej dzielnicy Hell’s Kitchen. W czasie II wojny światowej Puzo walczył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu wojny zatrudnił się jako cywilny publicysta Sił Powietrznych w Niemczech.

Debiut Mario Puzo

Puzo debiutował w 1955 roku powieścią „Mroczna arena”. To książka, która powstała pod wpływem pobytu Puzo w Europie. Głównym tematem powieści jest życie Amerykanów i Niemców w powojennych Niemczech. Fabuła rozgrywa się w Bremie. Głównym bohaterem „Mrocznej areny” jest Mosca, który po powrocie z Ameryki do północnych Niemiec walczy z wewnętrznym rozerwaniem i odkrywa siebie na nowo. W rzeczywistości powojennego chaosu próbuje odnaleźć jego narzeczoną. Pod płaszczem powieści obyczajowej Puzo podejmuje temat stanu wygranych i przegranych wojny oraz konsekwencje totalitarnych rządów III Rzeszy.

Między wydaniem pierwszej i drugiej powieści pracował jako niezależny dziennikarz i pisarz. Druga powieść Puzo, „Dziesiąta Aleja”, ukazała się w 1965 roku. To najbardziej osobista książka w dorobku Puzo. Amerykański pisarz opisał w niej obraz życia włoskich imigrantów w Nowym Jorku. To momentami krytycznymi, momentami brutalny, ale również komiczny utwór, w którym Puzo konfrontuje stereotypy o amerykańskich Włochach z rzeczywistością. Najciekawsze wydaje się tu łączenie przez imigrantów tradycji włoskich z amerykańskimi.

Choć żadna z tych książek nie przyniosła mu sławy i pieniędzy, to obie otrzymały dobre recenzje krytyków. W połowie lat 60. Puzo przeszedł kosztowne leczenie. Po tym doświadczeniu pisarz postanowił napisać książkę, która przyniesie mu sukces komercyjny. Pod wpływem zasłyszanych opowieści o mafii zaczął zbierać materiały na temat Cosa Nostry. Efektem jego obserwacji była powieść „Ojciec chrzestny”, która niedługo po wydaniu stanie się bestsellerem, a dzięki znakomitej ekranizacji zyskała dodatkową sławę i ostatecznie sprzedała się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy.

Ojciec Chrzestny - najważniejsza książka Puzo

W 1969 roku swoją premierę miał „Ojciec chrzestny” – najważniejsza książka w dorobku Mario Puzo i jedna z najważniejszych książek XX wieku. To opowieść o sycylijskiej rodzinie mafijnej, która trzyma władzę w Nowym Jorku. Główną postacią powieści jest Don Vito Corleone, tytułowy Ojciec Chrzestny, głowa rodziny Corleone. Fabuła powieści obejmuje 10 lat – zaczyna się pod koniec II wojny światowej. Ponadto w książce znajdują się retrospekcje, dzięki którym czytelnicy mogą poznać przeszłość i młodość Vita Corleone.

Na podstawie książki, w 1972 roku, powstał film w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Współautorem scenariusza do filmu był sam autor, Mario Puzo. Film zdobył trzy Oscary i aż pięć Złotych Globów. Okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym. W rolę tytułowego Ojca Chrzestnego wcielił się Marlon Brando. Jego rola uznawana jest za jedną z najwybitniejszych kreacji aktorskich w dziejach kinematografii. Ponadto w filmie, obok Marlona Brando, wystąpili Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton i James Caan.

W 1974 roku swoją premierę miała kontynuacja pt. „Ojciec chrzestny II”. Film jest jednocześnie prequelem i sequelem „Ojca chrzestnego”. W filmie została przedstawiona młodość Vita Corleone – czas jego pobytu na Sycylii, pierwsze kroki stawiane w Stanach Zjednoczonych i tworzy swoje mafijne imperium – oraz wydarzenia chronologicznie rozgrywające się po tych przedstawionych w pierwszej części. W rolę młodego Vito Corleone wcielił się Robert De Niro. Film otrzymał aż sześć Oscarów: dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz, scenografię, muzykę oraz drugoplanową rolę męską.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wyjątkową wersję audiobooka „Ojca chrzestnego” w interpretacji Janusza Gajosa.

Mario Puzo kontynuował opowieść o rodzinie Corleone w powieści „Sycylijczyk”, która ukazała się w 1984 roku. Akcja powieści rozgrywa się w 1950 roku pod koniec dwuletniego pobytu Michaela Corleone na Sycylii. Corleone dostaje zadanie bezpiecznego przetransportowania słynnego sycylijskiego gangstera Salvatore Guiliano do Stanów Zjednoczonych.

W 1990 roku ukazała się ósma książka Puzo pt. „Czwarty K”. To powieść polityczna, której głównym tematem jest wojna prowadzona przez Stany Zjednoczone z terrorystami. Osią fabularną są tutaj przeżycia Francisa Xaviera Kennedy’ego, potomka prezydenckiej rodziny Kennedych. Jedna z grup terrorystycznych dokonuje udanego zamachu na papieża oraz porywa córkę prezydenta USA. Kilka dni później na środku Times Square dochodzi do eksplozji bomby atomowej. Francis Xavier Kennedy, obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, skupia się na zemście.

Sześć lat później ukazała się książka „Ostatni don”, kolejna powieść, w której Puzo podejmuje tematykę mafijną. Puzo przedstawia w książce świat polityków, gwiazd filmowych, płatnych morderców, producentów, skorumpowanych policjantów i hazardzistów – świat, w którym rządzą okrutne prawa. Głowa najważniejszej amerykańskiej rodziny mafijnej Domenico Clericuzio postanawia zalegalizować swoją działalność. Jego marzeniem jest, by jego krewni i potomkowie porzucili przestępcze życie. Jednak o powrocie do normalności nie może być mowy, bowiem za dużo krwi się przelało.

Ostatnią powieścią mafijną w dorobku Puzo była wydana już po jego śmierci „Omerta”. Tym razem Puzo opowiada o walce pomiędzy Astorrem Violą a przywódcami rodzin mafijnych. Dokonano zamachu na wuja Violi i jego zadaniem jest teraz zemsta – tytułowa omerta. Z drugiej strony Astorr musi za wszelką cenę ochronić siebie, własną rodzinę i majątek.

Po śmierci Puzo ukazała się także kultowa „Rodzina Borgiów”, ukończona i wydana w 2001 roku przez Carol Gino, towarzyszkę życia pisarza. Praca nad książką zajęła Puzo blisko dwadzieścia lat. To wyjątkowa powieść w dorobku amerykańskiego pisarza, bowiem jej fabuła rozgrywa się w na przełomie XV i XVI wieku. To opowieść o papieżu Aleksandrze VI i członkach jego rodziny. Osią fabularną są prawdziwe wydarzenia, które rozegrały się we Włoszech, przeplatane fikcyjnymi wątkami. W „Rodzinie Borgiów” występują postaci autentyczne – Niccolò Machiavelli, Duarte Brandão i członkowie rodziny Borgiów: Lukrecja Borgia, Vanozza Cattanei, Cezar Borgia, Juan Borgia, Joffre Borgia, Giovanni Borgia.

Książki Mario Puzo na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki „Ojciec chrzestny”, „Rodzina Borgiów”, „Dziesiąta Aleja”, „Sycylijczyk”, „Ostatni Don”, „Omerta”, „Rodzina Corleone” we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Zdrowie, Rodzina, Związki

Kategoria „Zdrowie / Rodzina / Związki” zawiera przede wszystkim publikacje dotyczące zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, oraz relacji z partnerem, rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Umieszczone tu zostały pozycje poświęcone zdrowemu odżywianiu, zbilansowanej diecie, chorobom i różnym dolegliwościom – ich przyczynom, objawom i leczeniu. Wiele tytułów to poradniki na temat utrzymania dobrych relacji z bliskimi, unikania toksycznych znajomości i zachowań. Znajdziemy tu również książki dotyczące różnych światopoglądów, które mogą zainspirować czytelnika do poczynienia zmian w swoim życiu. W związku z tym w kategorii „Zdrowie / Rodzina / Związki” w księgarni internetowej Woblink.com obecne są zarówno książki poświęcone zdrowym dietom, coraz popularniejszym sposobom odżywiania się wykluczającym produkty odzwierzęce, oczyszczaniu organizmu, kondycji psychicznej, rozpoznawaniu szkodliwych relacji oraz związków. Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącego nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania się, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić. Czytelnicy znajdą tu również „Kuchnię wegetariańską. Smaki świata” Arto der Haroutuniana, „Smak życia” Agnieszki Maciąg oraz pozycję pomagającą odczytać sygnały wysyłane przez organizm „Doktor Ty. O wewnętrznej sile organizmu i zdolności do samouzdrawiania” Jeremy’ego Howickiego. W obrębie tej kategorii mieszczą się również książki skupione na ludzkich osobowościach i cechach wyróżniających te toksyczne („Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy tobą manipulują” oraz „Otoczeni przez idiotów” Thomasa Eriksona).