Majówkowy Maraton Czytelniczy

Mario Vargas Llosa II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mario Vargas Llosa II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Mario Vargas Llosa (właśc. Jorge Mario Pedro Vargas Llosa Marqués de Vargas Llosa) to peruwiański pisarz, dziennikarz, polityk i publicysta. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „odwzorowanie struktur władzy i stanowcze obrazy indywidualnego oporu, buntu i porażki”. Uznawany jest za jednego z najważniejszych pisarzy iberoamerykańskich w historii literatury.

Początki kariery Mario Vargas Llosa

W wieku 14 lat Llosa rozpoczął naukę w szkole kadetów Colegio Militar Leoncio Prado w Limie. Doświadczenia z tamtych lat wykorzystał do napisania jednej ze swoich najważniejszych książek – „Miasto i psy”. W wieku szesnastu lat wrócił do Piury i tam ukończył szkołę średnią. W 1953 roku rozpoczął naukę na wydziale humanistycznym.

Mario Vargas Llosa zaczynał swoją karierę od pisania dla lokalnych gazet i stacji radiowych. W 1959 roku przeprowadził się do Paryża – tam pracował jako nauczyciel i dziennikarz. Siedem lat później przeniósł się do Londynu, gdzie przyjął posadę wykładowcy literatury iberoamerykańskiej na Queen Mary College.

Llosa debiutował w 1959 roku zbiorem opowiadań pt. „Wyzwanie”. Cztery lata później ukazała się jedna z jego najważniejszych powieści, która już na początku kariery literackiej otworzyła mu drogę do światowej kariery. „Miasto i psy” to opowieść o grupie młodych kadetów szkoły wojskowej im. Leoncia Prado (Colegio Militar Leoncio Prado) w Limie. Z wielką dbałością o szczegóły Llosa opisał w niej fatalne warunki panujące w szkole. Kadeci jednego z młodszych roczników postanawiają zbuntować się przeciwko przełożonym i starszym kadetom, którzy traktują ich gorzej niż zwierzęta – wyżywają się na nich, stosują zarówno przemoc fizyczną, jak i psychiczną. Llosa przedstawia świat przepełniony agresją, w którym nie ma miejsca na uczucia ani sentymenty.

W 1990 roku autor kandydował w wyborach prezydenckich w Peru.

Rozmowa w „Katedrze”

Kolejną z najważniejszych książek Llosy jest „Rozmowa w „Katedrze”. To opowieść o ludziach mieszkających w Peru lat 50. XX wieku. To czas brutalnej dyktatury wojskowej, której przywódcą był generał Manuel Apolinario Odría. W swojej głośnej książce Llosa opisuje wiele elementów życia w kraju, w którym rządzi wojskowy reżim – ujawnia mechanizmy władzy i ich wpływ na życie zwykłych ludzi. Choć akcja rozgrywa się w Peru, to opowieść jest na tyle uniwersalna, że „Rozmowa w Katedrze” wielokrotnie jest przywoływana w kontekście najlepszych i najbardziej precyzyjnych obrazów dyktatury w historii literatury.

Święto kozła

Jedną z najlepiej przyjętych powieści Llosy jest „Święto kozła”. W serwisie internetowym Goodreads książka została oceniona na 4,3 przez przeszło 27 tysięcy czytelników. Jak to często u Llosy bywa, w powieści poruszył on ponownie temat dyktatury. Tym razem główna bohaterka powieści wraca myślami do czasów młodości, którą spędziła na Dominikanie. Jej ojciec był ministrem w rządzie dyktatora Rafaela Trujillo. Dziewczyna doświadczyła życia w ciągłym napięciu, gdy jej ojciec musiał lawirować między normalnym życiem, a służbą nieludzkiej machinie terroru. W „Święcie kozła” Llosa zwraca uwagę na bolesny los ludzi żyjących w kraju trawionym bezwzględnym reżimem.

Burzliwe czasy – najnowsza książka Llosy

„Burzliwe czasy” to najnowsza powieść Mario Vargasa Llosy, która ukazała się w Polsce w 2020 roku. Akcja książki rozgrywa się w Gwatemali lat 50. XX wieku. Sam Zemmuray, jeden z najpotężniejszych baronów handlujących owocami, zatrudnia w swojej firmie Edwarda Bernaysa, kontrowersyjnego specjalistę zajmującego się wizerunkiem. Nie ma jednak pojęcia, że ten ruch spowoduje, że będzie bohaterem jednej z największych akcji CIA przeprowadzonych w Ameryce Południowej. Llosa po raz kolejny w mistrzowski sposób wykorzystał prawdziwe wydarzenia historyczne do tego, by opisać, jak działa patologia władzy.

Nagrody i wyróżnienia

Mario Vargas Llosa za swój dorobek literacki otrzymał wiele prestiżowych nagród. Część z nich to nagrody przyznawane hiszpańskojęzycznym twórcom. Llosa cieszy się ogromną popularnością w Ameryce Południowej oraz Hiszpanii. Jest laureatem m.in. Premio Nacional de Novela del Perú, Nagrody Księcia Asturii oraz Nagrody Cervantesa – najwyższego możliwego trofeum przyznawanego w świecie literatury hiszpańskojęzycznej. Spośród prestiżowych międzynarodowych wyróżnień warto wspomnieć o PEN/Nabokov Award i Nagrodzie Irvinga Kristola. W 2010 roku, w wieku 74 lat, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Wielu krytyków z całego świata było i nadal jest zgodnych, że to jeden z najlepszych werdyktów Szwedzkiej Akademii w XXI wieku. Vargas Llosa przez wiele lat przed otrzymaniem Nobla figurował na liście najpoważniejszych kandydatów do tego wyróżnienia. Szwedzka Akademia ogłosiła, że honoruje Llosę za „kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki”.

Książki Maria Vargasa Llosy w księgarni internetowej Woblink

Książki „Burzliwe czasy”, „Ciotka Julia i Skryba”, „Zeszyty don Rigoberta”, „Jak ryba w wodzie”, „Marzenie Celta”, „Lituma w Andach”, „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”, „Dyskretny bohater”, „Rozmowa w „Katedrze"”, „Historia Alejandra Mayty”, „Święto kozła”, „Listy do młodego pisarza” znajdziecie w formie ebooka oraz papierowej w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).