Majówkowy Maraton Czytelniczy

Mariusz Czubaj II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mariusz Czubaj II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Mariusz Czubaj urodził się w 1969 roku. To polski pisarz, literaturoznawca, antropolog kulturowy, autor bestsellerowych powieści kryminalnych. Czubaj jest autorem dwóch cykli kryminalnych – serii „Polski psychopata” („21:37”, „Kołysanka dla mordercy”, „Zanim znowu zabiję”, „Piąty Beatles”, „Dziewczynka z zapalniczką”, „Cios kończący”) oraz serii z Marcinem Hłasko w roli głównej („Martwe popołudnie”, „R.I.P.”). Ponadto Czubaj ma na swoim koncie powieści osobne oraz dwie książki napisane wspólnie z Markiem Krajewskim („Aleja samobójców”, „Róże cmentarne”). Czubaj jest również wykładowcą akademickim, a dokładniej profesorem antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Czubaj zajmuje się głównie badaniami koncentrującymi się wokół problematyki popkultury, fandomów, literatury popularnej oraz seriali i filmów.

Polski psychopata

W listopadzie 2008 roku ukazała się pierwsza powieść Mariusza Czubaja w cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem w roli głównej. Zaczyna się od znalezienia dwóch ciał. Śledztwo wykazało, że dwaj uduszeni mężczyźni byli klerykami z żoliborskiego seminarium duchownego. Ponieważ okoliczności są wyjątkowe, do zbadania śledztwa zostaje powołana specjalna grupa śledczych. Wśród nich jest Rudolf Heinz, który specjalizuje się w kreowaniu portretów psychologicznych sprawców. Niestety praca przy rozwiązywaniu zagadki okaże się niebezpieczna, bowiem w kręgu podejrzanych znajdują się przełożeni z seminarium oraz wpływowi biznesmeni. W takich okolicznościach Czubaj przedstawia czytelnikom postać Heinza, bohatera sześciu powieści. Za powieść „21:37Czubaj otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, najważniejsze polskie wyróżnienie przyznawane za najlepszy kryminał roku.

Drugi tom cyklu „Polski psychopata” ukazał się w 2011 roku pt. „Kołysanka dla mordercy”. Tym razem Heinz musi zmierzyć się z seryjnym mordercą zabijającym bezdomnych zastrzykami w serce. Żeby tego było mało, morderca odcina swoim ofiarom dłonie. Zbrodnie w jakiś sposób powiązane są z niewyjaśnionym zgonem znanego przedsiębiorcy. Wszystkie poszlaki wskazują na to, że morderstwa mają związek z fabryką, w której biznesmen nielegalnie zatrudniał imigrantki ze Wschodu.

Trzeci tom serii – „Zanim znowu zabiję” – miał swoją premierę w 2012 roku. Na Dworcu Wschodnim w Warszawie dochodzi do tragedii. Reprezentant polski w piłce nożnej, Jacek Kos, rzuca się pod koła pociągu. Niestety śmierć piłkarza przechodzi bez echa, media zdominowała informacja o katastrofie smoleńskiej. Do Katowic przybywa Józef Heinz, który prosi syna o pomoc w rozwiązaniu sprawy dotyczącej powodów samobójstwa Kosa. Choć Heinz przebywa na urlopie, postanawia podjąć się rozwikłania zagadki.

Czwarty tom serii „Polski psychopata” pt. „Piąty Beatles” ukazał się w 2015 roku. Trwają mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W trakcie meczu Polska-Rosja policjanci w Pile otrzymują wezwanie na dawne lotnisko. Doszło tam do morderstwa, a zabójca na miejscu zbrodni zostawił okładkę „Abbey Road”, kultowej płyty Beatlesów. Na miejscu jest również Rudolf Heinz, który nie przypuszcza, że śledztwo przy tej sprawie zabierze mu prawie dwa lata życia.

W 2018 roku ukazał się piąty tom serii pt. „Dziewczynka z zapalniczką”. Tym razem w lesie znajdującym się nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant. Ciało Jacka Szymona zostaje znalezione w bagażniku samochodu i tylko dwie osoby wiedzą, co znajdowało się w pojeździe. Trzecim świadkiem okaże się Rudolf Heinz. Choć po przebytym załamaniu nerwowym Heinz przebywa na przymusowym urlopie, profiler postanawia rozpocząć prywatne śledztwo.

Ostatni tom cyklu „Polski psychopata” ukazał się w 2020 roku. „Cios kończący” wieńczy jedną z najbardziej znanych i najchętniej czytanych polskich serii kryminalnych. Heinz przeszedł na emeryturę i wreszcie ma wiele czasu na przemyślenia. Niespodziewanie zostaje jednak poproszony o pomoc przy kolejnej zagadce. Na Śląsku dochodzi do brutalnego morderstwa, które prowadzi Heinza do serii tajemniczych zaginięć i zabójstw sprzed lat.

Marcin Hłasko

Obok Rudolfa Heinza najbardziej znanym bohaterem powieści Mariusza Czubaja jest Marcin Hłasko. Do tej pory ukazały się dwie książki z Hłasko w roli głównej – „Martwe popołudnie” oraz „R.I.P”.

W pierwszej części serii, która ukazała się w 2014 roku, dochodzi do morderstwa parlamentarzysty. Zbrodnia wyglądająca na egzekucję wywołuje strach w środowisku polityków. Kilka tygodni po tym zabójstwie Marcin Hłasko otrzymuje zlecenie. Musi odnaleźć Daniela Okońskiego, który pracował nad biografią wpływowego biznesmena. Niestety pisarz przepadł bez śladu. Hłasko rozpoczyna śledztwo – w tym celu krąży po warszawskich spelunach, hipsterskich klubach. Będzie musiał zanurzyć się w brudnym świecie polityki, szantażu, narkotyków i pieniędzy.

Hłasko powrócił w drugim tomie serii pt. „R.I.P.”. Powieść miała swoją premierę w 2016 roku. Tym razem ekspert w sprawach poszukiwań zaginionych i bezpieczeństwa w firmach zostaje poproszony o odnalezienie siostrzenicy znanej pani mecenas. Ostatni ślad prowadził na Mazury. Hłasko odmawia, bowiem trafia na ślad w sprawie zaginionego przed ćwierćwieczem ojca. Sprawy zaginięcia dziewczyny i starego Hłaski zdaje się łączyć ta sama osoba. Hłasko postanawia wyruszyć do Starych Kiejkut. Na miejscu pojawia się jednak ktoś jeszcze.

Za powieść „R.I.P.” Mariusz Czubaj otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Było to drugie wyróżnienie za najlepszy kryminał roku w jego karierze.

Jarosław Pater

Mariusz Czubaj ma na swoim koncie również dwie powieści napisane wspólnie z Markiem Krajewskim. Głównym bohaterem powieści „Aleja samobójców” i „Róże cmentarne” jest Jarosław Pater. W pierwszej części, w trakcie upalnego lata, nadkomisarz Pater zostaje wezwany do luksusowego domu seniora „Eden”. Spokój panujący w ośrodku zostaje przerwany, gdy na miejscu znalezione zostają zwłoki jednego z pensjonariuszy, na dodatek na wózku inwalidzkim. Żeby tego było mało, mężczyzna jest oskalpowany. Na drodze Paterowi stają nie tylko niebywałe okoliczności, zaangażowanie ABW, ale również niechęć doktora Lieblinga – dyrektora „Edenu”.

Jarosław Pater powrócił w drugim tomie serii pt. „Róże cmentarne”. Tym razem duet Czubaj/Krajewski serwuje czytelnikom opowieść o trzech morderstwach. Pierwsze z nich zostało dokonane w Katowicach, drugie w Warszawie a trzecie w Krakowie. Każdą z ofiar była kobieta. Każda została też potraktowana w wyjątkowo brutalny sposób. Wszystko wskazuje na to, że wszystkie zbrodnie są makabrycznym powtórzeniem zabójstw sprzed lat. Nadkomisarz Pater, choć planował przejście na emeryturę, musi odłożyć swoje plany na przyszłość. Nadkomisarz za wszelką cenę chce dowiedzieć się, co łączy te trzy zbrodnie.

Książki Mariusza Czubaja na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mariusza Czubaja we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Zanim znowu zabiję”, „Martwe popołudnie”, „Piąty Beatles”, „Dziewczynka z zapalniczką”, „Kołysanka dla mordercy”, „R.I.P.”, „Około północy” oraz „Martwe popołudnie”.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).