Mark Bowden Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mark Bowden Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Mark Bowden urodził się w 1951 roku. To amerykański pisarz, dziennikarz i publicysta. Jest autorem kultowej książki „Helikopter w ogniu”. Współpracował z takimi pismami jak „Vanity Fair” czy „The Philadelphia Inquirer”, The New Yorker”, „Sports Illustrated” i „Rolling Stone”.

Na co dzień Bowden pracuje jako korespondent magazynu „The Atlantic”. W polsce ukazało się pięć książek Marka Bowdena: „Ostatni trop”, „Polowanie na Escobara”, „Hue 1968. Wietnam we krwi”, „Zabić Bin Ladena” i „Helikopter w ogniu”. W 1997 roku w „Playboy'u” ukazał się wywiad, który Bowden przeprowadził z Donaldem Trumpem. Dziennikarz jest laureatem wielu nagród dziennikarskich i literackich. Otrzymał m.in. Overseas Press Club Cornelius Ryan Award, Science Writing Award. Ponadto za książkę „Helikopter w ogniu” znalazł się w finale prestiżowej nagrody National Book Award.

Helikopter w ogniu

Bowden debiutował w 1987 roku książką „Doctor Dealer: The Rise and Fall of an All-American Boy and His Multimillion-Dolar Cocaine Empire”. Najbardziej znana książka Bowdena, „Helikopter w ogniu”, miała swoją premierę w 1999 roku. To opowieść o nalocie wojskowym armii Stanów Zjednoczonym, do którego doszło w 1993 roku w Mogadiszu. Książka jest następstwem serii artykułów publikowanych na łamach „The Philadelphia Inquirer”. Na podstawie książki powstał wysokobudżetowy film w reżyserii Ridleya Scotta. W produkcji wystąpili m.in. Orlando Bloom, Josh Hartnett, Ewan McGregor, Eric Bana i Jason Isaacs. „Helikopter w ogniu” otrzymał dwa Oscary – za najlepszy dźwięk i montaż.

Polowanie na Escobara

W 2001 roku swoją premierę miała książka „Polowanie na Escobara”. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej książki, „Polowanie na Escobara” to efekt cyklu reportaży przygotowywanych przez Bowdena dla „The Philadelphia Inquirera”. O Escobarze Bowden napisał przeszło 30-częściowy cykl reportaży dla tego pisma. To opowieść o historii narodzin potęgi i głośnego upadku najbardziej znanego narkotykowego barona. Pablo Escobar był jednym z najpotężniejszych ludzi na świecie. Kolumbijski baron miał w swoich rękach kontrolę nad rynkiem kokainy. Z drugiej strony potrafił też skutecznie wpływać na decyzje władz państwowych zarówno w swoim kraju, jak i za granicą. Wokół Escobara narosło wiele legend, wiele z nich bardzo brutalnych i drastycznych. Niestety większość z nich jest prawdziwa.

Książka „Polowanie na Escobara” była dostępna przez cały miesiąc za darmo, w formie ebooka i audiobooka, w ramach akcji Czytaj PL w 2018 roku.

Hué 1968. Wietnam we krwi

W 2017 roku ukazała się książka „Hué 1968. Wietnam we krwi”. To reportaż o najbardziej krwawej bitwie wojny wietnamskiej. Dzięki dostępowi do tajnych archiwów wojennych w Stanach Zjednoczonych i Wietnamie Bowden tworzy bardzo plastyczny i niezwykle brutalny obraz wojny. Bitwa o Hué, która odbyła się w 1968, była największą bitwą stoczoną przez Amerykanów od zakończenia II wojny światowej. Bowden przedstawia konflikt z dwóch stron i różnych źródeł. Przedstawiona w książce historia nasuwa wizje wojny znaną z takich filmów jak „Czas apokalipsy” czy „Full Metal Jacket”. Starcie między Amerykanami a Wietnamczykami pochłonęło 10 tysięcy ofiar. Po zakończeniu bitwy coraz częściej zaczęto mówić o tym, jak Stany Zjednoczone wycofają się z wojny, a nie jak będą próbowały ją wygrać.

Ostatni trop

Najnowsza książka Marka Bowdena – „Ostatni trop. Tajemnica zniknięcia sióstr Lyon”. To opowieść o jednej z najbardziej tajemniczych zagadek kryminalnych Ameryki. W kwietniu 1975 roku zaginęły siostry Lyon. Śledztwo stanęło w miejscu – ciał dzieci nie znaleziono, brakowało też śladów i dowodów, które wnosiły coś nowego do sprawy. Przeszło trzydzieści lat później, dzięki nowoczesnym technikom i metodom detektywistycznym, udało się wyjaśnić zagadkę. Śledczy trafili na protokół z jednego z przesłuchań, z którego wynika, że świadek widział mężczyznę wychodzącego z centrum handlowego z dziewczynkami. Powrót do tej głośnej sprawy i jej rozwiązanie dają nadzieję innym rodzinom borykającym się z nierozwiązanymi śledztwami w sprawach o porwanie czy morderstwo.

Książki Marka Bowdena na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marka Bowdena we wszystkich formatach – ebook, audiobook, książka papierowa.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.