Marta Dzido Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kobiety Solidarności, Audiobook | Marta Dzido, Magdalena Jakubowska

    Nowe, uzupełnione i uaktualnione wydanie książki Marty Dzido, pisarki i reżyserki, autorki filmu „Solidarność według kobiet”. Reportaż o kobietach, które na przekór wszystkiemu w 1980 roku włączały się w solidarnościowy zryw, a potem zostały wygumkowane z kart wielkiej historii. „Historia solidarnościowego zrywu to opowieść pełna zwrotów akcji i tajemnic. Trzy lata poszukiwań, ślepe uliczki i fałszywe tropy, nieostre fotografie, pomylone nazwiska i wątki poboczne doprowadził...

    Promocja
    okładka Matrioszka, Audiobook | Marta Dzido

    "Matrioszka" opowiada losy matki i córki, połączonych wspólnotą doświadczeń alkoholizmu w rodzinie. Takie samo cierpienie, takie same błędy, egzystencjalne błędne koło wydarzeń. Marta Dzido - polska pisarka i reżyserka, zadebiutowała jako szesnastolatka. Jest autorką m.in. powieści Małż, Ślad po mamie, książki reportażowej Kobiety Solidarności oraz najnowszego zbioru opowiadań Sezon na truskawki. Za powieść Frajda zdobyła w 2019 roku Europejską Nagrodę Literacką. Jest autork...

    Promocja
    okładka Ślad po mamie, Audiobook | Marta Dzido

    Spojrzenie na aborcję z perspektywy pojedynczej kobiety, bez uwikłania w polityczny kontekst. Nastoletnia Anna zachodzi w ciążę z Grześkiem, który pojawia się z plikiem banknotów i adresem dyskretnego gabinetu ginekologicznego. Umawia się na zabieg i po wszystkim próbuje na nowo poukładać swoje życie. Wraca myślami do dzieciństwa, tworzy alternatywne scenariusze i zastanawia się nad okolicznościami własnego przyjścia na świat. W tle miłość, przyjaźń, imprezy, narkotyki i prób...

Marta Dzido Audiobooki

Marta Dzido urodziła się w 1981 roku. To polska pisarka, reżyserka, scenarzystka, autorka zdjęć, producentka i publicystka. Jest laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej za książkę „Frajda”. Na swoim koncie ma sześć książek. Najnowszą z nich jest wydany przez Wydawnictwo Relacja zbiór opowiadań pt. „Sezon na truskawki”. Teksty Marty Dzido ukazywały się m.in. w „Dużym Formacie”, „Lampie”, „Ha!arcie”, „Przekroju”, „Magyar Lettre Internationale”, „Radarze”, „Jahrbuch Polen”, „Art&Business”, „Obiegu”, „Miesięczniku Znak”. Pisarka była uczestniczką kilku programów stypendialnych – Homines Urbani (2007), Młoda Polska (2012), Wyszehradzkich Rezydencji Literackich w Krakowie (2012) i w Pradze (2017), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016), Scriptwriting Scholarship (2019). Dzido ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Była autorką zdjęć do filmu dokumentalnego pt. „Podziemne miasto kobiet”. Dzido była scenarzystką oraz współreżyserką filmów o zespole Paktofonika („Paktofonika – hip-hopowa podróż do przeszłości”), „Downtown – Miasto Downów” oraz „Siłaczki”.

Twórczość Marty Dzido

Dzido debiutowała w wieku 16 lat opowiadaniami publikowanymi w czasopismach „Krzywe Koło Literatury” i „Koło Podkowy”. Pierwsza książka autorki – „Małż” – ukazała się w 2005 roku nakładem Korporacji Ha!Art. To opowieść krytycznie przedstawiająca szybkie związki przedmałżeńskie, małżeńskie i te po rozpadzie małżeństwa. Główna bohaterka, Magda, opowiada o swojej frustracji związanej z życiem w Warszawie, kolorowymi mediami, modą. Złość wpływa negatywnie na jej relacje z partnerami i znajomymi. To również opowieść o dyskryminacji kobiet – ten temat będzie wracał w kolejnych dziełach Dzido.

Ślad po mamie

Druga książka Marty Dzido – „Ślad po mamie” – miała swoją premierę rok później. Na kolejną książkę pisarki przyszło czekać siedem lat. W 2013 roku ukazała się powieść „Matrioszka”. To opowieść o trzech kobietach, które łączą więzy krwi. Dzido przedstawia losy matki i córki, która niebawem też stanie się matką. Tytułowa rosyjska matrioszka jest tutaj alegorią opowieści o przenikaniu się pokoleń, dziedziczonych traumach, błędach wychowawczych powielanych z pokolenia na pokolenie.

Kobiety Solidarności

Kolejna książka Dzido to „Kobiety Solidarności”, wydana przez Świat Książki. To książka wyjątkowa w dorobku autorki. Pisarka przedstawia w niej kobiety, które postanowiły przeszkodzić mężczyznom w samotnej walce o wolną Polskę. Dzido przypomina kobiety, które uczestniczyły w zrywie sierpnia '80 roku.

W 2018 roku swoją premierę miała książka „Frajda”, za którą Marta Dzido otrzymała Europejską Nagrodę Literacką. To miłosna historia o namiętności, przyciąganiu międzyludzkim, uniesieniach i upadku. To opowieść o poznawaniu siebie, głównie w sferze płciowej. Ponieważ Dzido porusza najbardziej intymne sfery życia, jest tu dużo tajemnic i niedopowiedzeń. A temu wszystkiemu przyświeca frajda, która towarzyszy przekraczaniu kolejnych granic.

Najnowszą książką Marty Dzido jest „Sezon na truskawki” – zbiór opowiadań, który ukazał się w maju 2021 roku nakładem wydawnictwa Relacja. Przy okazji premiery „Sezonu na truskawki” Wydawnictwo Relacja zapowiedziało wznowienie poprzednich tytułów pisarki. Tym razem Dzido przedstawia losy kilku bohaterek, które odkrywają siebie – swoje pragnienia, orientacje, marzenia, instynkty – zarówno w sferze seksualnej, jak i życiowej, macierzyńskiej.

Książki Marty Dzido na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marty Dzido w formacie ebooka i książki papierowej.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.