Majówkowy Maraton Czytelniczy

Martín Caparrós Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Martín Caparrós Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Martin Caparrós to argentyński reporter, pisarz i dziennikarz. Wyemigrował z kraju w wieku 19 lat i od tamtej pory stale zmienia miejsca zamieszkania i podróżuje. Mieszkał między innymi w Hiszpanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych i w stolicy Francji, gdzie studiował historię na prestiżowej Sorbonie. Jest autorem głośnego reportażu „Głód”. Do tej pory w Polsce ukazały się tylko trzy jego książki, choć na swoim koncie ma blisko trzydzieści tytułów. Debiutował już w 1984 roku. Współpracował z wieloma czasopismami, głównie w Argentynie, i tłumaczył dzieła wybitnych pisarzy – Woltera, Szekspira, Queveda. Pisze powieści, reportaże i eseje.

„Głód” - najważniejsza książka Caparrósa

Najważniejszą książką Caparrósa jest „Głód” – monografia poświęcona jednemu z największych problemów dotykających ludzkość. Szacuje się, że blisko 790 milionów ludzi cierpi z powodu niedożywienia – statystycznie co dziewiąty mieszkaniec Ziemi nie ma co jeść. Caparrós na przeszło siedmiuset stronach opisał nie tylko ludzi i miejsca dotknięte głodem, ale również kraje, w których podaż jedzenia znacznie przerasta popyt. Przez to miliony ton żywności lądują w koszach na śmieci. Wiele produktów zdatnych do zjedzenia jest marnowanych. Caparrós zwrócił też uwagę na wysoki odsetek bezdomnych i niedożywionych w wielkich metropoliach żyjących w sąsiedztwie najbogatszych ludzi świata. Na podstawie „Głodu” powstała sztuka teatralna, którą można oglądać od grudnia 2016 roku na deskach Teatru Starego w Krakowie. Za reżyserię spektaklu odpowiedzialna jest Aneta Groszyńska.

„Głód” ukazał się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego.

„Księżyc. Od nowiu do nowiu”

W 2018 roku w Polsce ukazał się „Księżyc. Od nowiu do nowiu”. Książka jest efektem misji zleconej Caparrósowi przez ONZ. Pisarz musiał w ciągu miesiąca odwiedzić rejony świata, w których przebywają uchodźcy, ludzie pozbawieni warunków do normalnego życia, niedożywieni i ubodzy. Z każdego z tych miejsc Caparrós miał napisać krótkie, pozbawione wydźwięku emocjonalnego relacje. „Księżyc” powstawał równolegle, zawiera wszystko to, na co nie było miejsca w raporcie ONZ. Jest to zatem pełna emocji i sprzeciwu wobec niesprawiedliwości świata gorzka opowieść o kondycji ludzkości.

Książka „Księżyc. Od nowiu do nowiu” dostępna jest w księgarni Woblink w formie ebooka i książki papierowej. Obok „Głodu” to druga książka Caparrósa wydana w Polsce przez Wydawnictwo Literackie.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.