Martin Widmark Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Martin Widmark Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Martin Widmark urodził się w 1961 roku. To szwedzki pisarz i nauczyciel specjalizujący się w książkach dla dzieci i młodzieży. Jest autorem kilku bestsellerowych cykli, wśród których najbardziej znane są „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz seria „Dawid i Larisa”. W Polsce książki Widmarka wydaje Wydawnictwo Zakamarki. Jego książki cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Do tej pory zostały przetłumaczone na blisko 35 języków.

Widmark zajmuje się nie tylko pisaniem książek i opowiadań dla dzieci, ale również aktywnie działa w zakresie promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Jest autorem licznych materiałów dydaktycznych mających pomóc dzieciom w nauce czytania oraz czytania książek ze zrozumieniem. Widmark był inicjatorem projektu „En läsande klass” („Klasa czytania”), który został uruchomiony w 2012 roku.

W związku ze swoją działalnością dydaktyczną Widmark odbył setki podróży służbowych. Występował na konferencjach i prelekcjach na całym świecie. Za swoją działalność został wyróżniony prestiżowymi nagrodami w Szwecji. Martin Widmark napisał przeszło 100 książek dla dzieci i młodzieży, które rozeszły się na świecie w liczbie przeszło 10 milionów egzemplarzy.

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai - najbardziej znany cykl książek Martina Widmarka

Zdecydowanie najbardziej znanym cyklem Widmarka jest „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Do tej pory w Polsce ukazało się 27 tomów serii („Tajemnica diamentów”, „Tajemnica hotelu”, „Tajemnica cyrku”, „Tajemnica kawiarni”, „Tajemnica mumii”, „Tajemnica kina”, „Tajemnica pociągu”, „Tajemnica gazety”, „Tajemnica szkoły”, „Tajemnica złota”, „Tajemnica szafranu”, „Tajemnica zwierząt”, „Tajemnica biblioteki”, „Tajemnica meczu”, „Tajemnica miłości”, „Tajemnica galopu”, „Tajemnica kempingu”, „Tajemnica szpitala”, „Tajemnica pływalni”, „Tajemnica urodzin”, „Tajemnica wyścigu”, „Tajemnica pożarów”, „Tajemnica więzienia”, „Tajemnica mody”, „Tajemnica zamku”, „Tajemnica srebra”, „Tajemnica filmu”).

Tytułowi bohaterowie – Lasse i Maja – prowadzą małe biuro detektywistyczne, które działa w szwedzkim miasteczku Valleby. Specjalizują się w tropieniu oszustów i złodziei. Po raz pierwszy pojawiają się w wydanym w 2002 roku tomie „Tajemnica diamentów”. W opowieści ktoś kradnie drogie kamienie ze sklepu jubilerskiego Muhammeda Karata. Każdego dnia znika jeden diament. Większość poszlak wskazuje, że złodziejem musi być ktoś z personelu sklepu – Siv Leander, Ture Modig albo Lollo Smitt. Policja nie potrafi jednak znaleźć żadnego konkretnego dowodu. Rozwiązania sprawy podejmują się młodzi detektywi – Lasse i Maja.

Książka spotkała się z tak dużą popularnością, że na jej podstawie powstały gry oraz serial telewizyjny. Na dodatek z postaciami z książki można kupić puzzle, kubki, ubrania oraz różnego rodzaju gadżety.

Nelly Rapp – upiorna agentka

Drugą serią Widmarka, która cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci są przygody Nelly Rapp. W Polsce książki z tej serii ukazują się nakładem Wydawnictwa Mamania.

Tytułowa Nelly Rap po raz pierwszy pojawia się w książce „Nelly Rapp i Upiorna Akademia”. Nelly wraz z rodziną odwiedza wujka Hannibala, z którym od dawna się nie widzieli. W trakcie szukania łazienki dziewczyna trafia do tajemniczego pomieszczenia na strychu, które przypomina wyglądem szkolną salę lekcyjną. Okazuje się, że to Upiorna Akademia, w której uczy się o zwyczajach wampirów. Aby zostać uczennicą tajemniczej szkoły, Nally musi zdać test. Od niego zależy, czy Nelly zostanie upiorną agentką. Nelly Rapp pojawia się kilkudziesięciu tomach przygód. Do tej pory książki z jej udziałem sprzedały się w samej Szwecji w nakładzie przeszło trzech milionów egzemplarzy.

Podobnie jak w cyklu o przygodach Lassego i Mai Martin Widmark bardzo często wykorzystuje elementy świata kultury i popkultury, które wplata w fabułę swoich książek. Nelly Rapp często konfrontuje się ze stworami, zjawami, postaciami znanymi z klasycznych dzieł kina i literatury grozy. Rapp mierzy się z wampirami, czarownicami, frankensteiniakiem, wilkołakami, duchami, a nawet z potworami morskimi.

Do tej pory w polskim tłumaczeniu zostały wydane następujące części: „Nelly Rapp w grocie Króla Gór”, „Nelly Rapp i szamanka”, „Nelly Rapp i kapitan Sinobrody”, „Nelly Rapp i księga czarodzieja”, „Nelly Rapp i bal wampirów”, „Nelly Rapp i atak duchów”, „Nelly Rapp i potwór morski w Górskim Jeziorze”, „Nelly Rapp i człowiek śniegu”, „Nelly Rapp i czarownicy z Wittenbergi”, „Nelly Rapp i białe damy”, „Nelly Rapp i wilkołaki”, „Nelly Rapp i nawiedzony sklep”, „Nelly Rapp i frankensteiniak”, „Nelly Rapp i Upiorna Akademia”.

Halvdan Wiking

Kolejnym ważnym cyklem w dorobku Widmarka jest seria o Halvdanie Wikingu, którą w Polsce również wydaje Mamania. Do tej pory po polsku ukazały się „Halvdan Wiking. Wilcze serce”, „Halvdan Wiking. Grób obcego”, „Halvdan Wiking. Puchar wodza”, „Zwyczajny tydzień z rodziną Janssona”, „Długa wędrówka”, „Dom, który się przebudził”, „Tyczka w Krainie Szczęścia”. Tym razem autor bestsellerowych książek dla dzieci garściami czerpie z nordyckiej mitologii i historii wikingów.

Książki Martina Widmarka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie kilkadziesiąt książek Martina Widmarka we wszystkich formatach (ebook, audiobook, ksiażka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.