Majówkowy Maraton Czytelniczy

Martin Widmark Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Skradzione muffinki i inne komiksy
, Książka | Martin Widmark, Helena Willis

    Lasse i Maja prowadzą małe biuro detektywistyczne, które działa w szwedzkim miasteczku Valleby. Tropią oszustów i złodziei, w czym są dużo lepsi od miejscowego komisarza policji.

    Oto kolejna odsłona ich przygód – w formie komiksowej!

    Cztery komiksowe historie to cztery zupełnie nowe śledztwa Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.

Martin Widmark Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Martin Widmark urodził się w 1961 roku. To szwedzki pisarz i nauczyciel specjalizujący się w książkach dla dzieci i młodzieży. Jest autorem kilku bestsellerowych cykli, wśród których najbardziej znane są „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz seria „Dawid i Larisa”. W Polsce książki Widmarka wydaje Wydawnictwo Zakamarki. Jego książki cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Do tej pory zostały przetłumaczone na blisko 35 języków.

Widmark zajmuje się nie tylko pisaniem książek i opowiadań dla dzieci, ale również aktywnie działa w zakresie promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Jest autorem licznych materiałów dydaktycznych mających pomóc dzieciom w nauce czytania oraz czytania książek ze zrozumieniem. Widmark był inicjatorem projektu „En läsande klass” („Klasa czytania”), który został uruchomiony w 2012 roku.

W związku ze swoją działalnością dydaktyczną Widmark odbył setki podróży służbowych. Występował na konferencjach i prelekcjach na całym świecie. Za swoją działalność został wyróżniony prestiżowymi nagrodami w Szwecji. Martin Widmark napisał przeszło 100 książek dla dzieci i młodzieży, które rozeszły się na świecie w liczbie przeszło 10 milionów egzemplarzy.

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai - najbardziej znany cykl książek Martina Widmarka

Zdecydowanie najbardziej znanym cyklem Widmarka jest „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Do tej pory w Polsce ukazało się 27 tomów serii („Tajemnica diamentów”, „Tajemnica hotelu”, „Tajemnica cyrku”, „Tajemnica kawiarni”, „Tajemnica mumii”, „Tajemnica kina”, „Tajemnica pociągu”, „Tajemnica gazety”, „Tajemnica szkoły”, „Tajemnica złota”, „Tajemnica szafranu”, „Tajemnica zwierząt”, „Tajemnica biblioteki”, „Tajemnica meczu”, „Tajemnica miłości”, „Tajemnica galopu”, „Tajemnica kempingu”, „Tajemnica szpitala”, „Tajemnica pływalni”, „Tajemnica urodzin”, „Tajemnica wyścigu”, „Tajemnica pożarów”, „Tajemnica więzienia”, „Tajemnica mody”, „Tajemnica zamku”, „Tajemnica srebra”, „Tajemnica filmu”).

Tytułowi bohaterowie – Lasse i Maja – prowadzą małe biuro detektywistyczne, które działa w szwedzkim miasteczku Valleby. Specjalizują się w tropieniu oszustów i złodziei. Po raz pierwszy pojawiają się w wydanym w 2002 roku tomie „Tajemnica diamentów”. W opowieści ktoś kradnie drogie kamienie ze sklepu jubilerskiego Muhammeda Karata. Każdego dnia znika jeden diament. Większość poszlak wskazuje, że złodziejem musi być ktoś z personelu sklepu – Siv Leander, Ture Modig albo Lollo Smitt. Policja nie potrafi jednak znaleźć żadnego konkretnego dowodu. Rozwiązania sprawy podejmują się młodzi detektywi – Lasse i Maja.

Książka spotkała się z tak dużą popularnością, że na jej podstawie powstały gry oraz serial telewizyjny. Na dodatek z postaciami z książki można kupić puzzle, kubki, ubrania oraz różnego rodzaju gadżety.

Nelly Rapp – upiorna agentka

Drugą serią Widmarka, która cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci są przygody Nelly Rapp. W Polsce książki z tej serii ukazują się nakładem Wydawnictwa Mamania.

Tytułowa Nelly Rap po raz pierwszy pojawia się w książce „Nelly Rapp i Upiorna Akademia”. Nelly wraz z rodziną odwiedza wujka Hannibala, z którym od dawna się nie widzieli. W trakcie szukania łazienki dziewczyna trafia do tajemniczego pomieszczenia na strychu, które przypomina wyglądem szkolną salę lekcyjną. Okazuje się, że to Upiorna Akademia, w której uczy się o zwyczajach wampirów. Aby zostać uczennicą tajemniczej szkoły, Nally musi zdać test. Od niego zależy, czy Nelly zostanie upiorną agentką. Nelly Rapp pojawia się kilkudziesięciu tomach przygód. Do tej pory książki z jej udziałem sprzedały się w samej Szwecji w nakładzie przeszło trzech milionów egzemplarzy.

Podobnie jak w cyklu o przygodach Lassego i Mai Martin Widmark bardzo często wykorzystuje elementy świata kultury i popkultury, które wplata w fabułę swoich książek. Nelly Rapp często konfrontuje się ze stworami, zjawami, postaciami znanymi z klasycznych dzieł kina i literatury grozy. Rapp mierzy się z wampirami, czarownicami, frankensteiniakiem, wilkołakami, duchami, a nawet z potworami morskimi.

Do tej pory w polskim tłumaczeniu zostały wydane następujące części: „Nelly Rapp w grocie Króla Gór”, „Nelly Rapp i szamanka”, „Nelly Rapp i kapitan Sinobrody”, „Nelly Rapp i księga czarodzieja”, „Nelly Rapp i bal wampirów”, „Nelly Rapp i atak duchów”, „Nelly Rapp i potwór morski w Górskim Jeziorze”, „Nelly Rapp i człowiek śniegu”, „Nelly Rapp i czarownicy z Wittenbergi”, „Nelly Rapp i białe damy”, „Nelly Rapp i wilkołaki”, „Nelly Rapp i nawiedzony sklep”, „Nelly Rapp i frankensteiniak”, „Nelly Rapp i Upiorna Akademia”.

Halvdan Wiking

Kolejnym ważnym cyklem w dorobku Widmarka jest seria o Halvdanie Wikingu, którą w Polsce również wydaje Mamania. Do tej pory po polsku ukazały się „Halvdan Wiking. Wilcze serce”, „Halvdan Wiking. Grób obcego”, „Halvdan Wiking. Puchar wodza”, „Zwyczajny tydzień z rodziną Janssona”, „Długa wędrówka”, „Dom, który się przebudził”, „Tyczka w Krainie Szczęścia”. Tym razem autor bestsellerowych książek dla dzieci garściami czerpie z nordyckiej mitologii i historii wikingów.

Książki Martina Widmarka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie kilkadziesiąt książek Martina Widmarka we wszystkich formatach (ebook, audiobook, ksiażka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.