Martyna Wojciechowska Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Martyna Wojciechowska Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Martyna Wojciechowska to znana polska podróżniczka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna, a także pisarka oraz działaczka społeczna. Za swoją działalność reporterską, dziennikarską oraz społeczną otrzymała liczne nagrody, w tym dwa MediaTory, Wiktora, Złotą Telekamerę oraz Nagrodę Bursztynowego Motyla. Wojciechowska jest także laureatką Orderu Uśmiechu. Popularność przyniosła jej przede wszystkim seria książek oraz programów telewizyjnych " Kobieta na krańcu świata", a także przeznaczonych dla dzieci cykli "Zwierzaki świata" i " Dzieciaki świata", które czekają na Was na Woblink. Podróżniczka aktywnie włącza się w działalność charytatywną. Martyna Wojciechowska wspiera działania Polskiej Akcji Humaitarnej (jest jej członkinią od 2013 roku), jest również honorową ambasadorką WWF Polska. W 2009 roku otrzymała tytuł Kobiety Roku przyznawany przez magazyn "Twój Styl". Prywatnie dziennikarka była żoną podróżnika Przemysława Kossakowskiego, jednak para rozstała się ostatecznie w 2022 roku. Wcześniej Wojciechowska była w związku między innymi z płetwonurkiem Jerzym Błaszczykiem, z którym ma córkę Marię.

Kariera w mediach

Urodzona 28 września 1974 roku w Warszawie Marta Eliza Wojciechowska (oficjalnie zmieniła swoje imię urzędowe na Martyna w 2019 roku) jako córka Joanny i Stanisława Wojciechowskich. Podróżniczka z wykształcenia jest ekonomistką, studiowała także zarządzanie i marketing (spec. zarządzanie zasobami ludzkimi) oraz ukończyła studia podyplomowe MBA na Oxford Brooks University. Karierę Wojciechowska zrobiła jednak przede wszystkim w mediach. Już w wieku 18 lat pracowała w agencji mody Legenda - pojawiła się między innymi na okładce magazynu "Zwierciadło". Jej pasja do różnego typu sportów mogła zrealizować się niedługo potem - Wojciechowska napisała scenariusz oraz początkowo prowadziła na antenie TVN magazyn "Automaniak". Podróżniczka jest bowiem kierowcą rajdowym - Międzynarodową Sportową Licencję Rajdową i Wyścigową zdobyła już w wieku 17 lat. Zamiłowanie do szybkiej jazdy zaszczepił w niej ojciec, także kierowca rajdowy. W późniejszych latach dziennikarka prowadziła programy takie jak "Big Brother" (2001-2002) czy "Dzieciaki z klasą". Teksty Wojciechowskiej przeczytać można było na łamach między innymi "Auto Moto", "Świata motocykli", "Playboya" czy "Voyage". Z kolei w telewizji podróżniczka została dyrektorką programową Travel Channel (2017), a od 2020 roku na antenie TVN Style ukazuje się prowadzony przez nią program "Discovery dla Ziemi".

Kobieta na krańcach świata

Martyna Wojciechowska ma pasję nie tylko do motoryzacji, ale także nurkowania (jest licencjonowanym nurkiem technicznym Normoxic Trimix Diver IANDT oraz Divemaster PADI) oraz innych sportów ekstremalnych, w tym wspinaczki wysokogórskiej. W 2002 roku wraz z Jarosławem Kazberukiem wzięła udział w rajdzie Sahara-Dakar, który ukończyła jako pierwsza Polska i pierwsza kobieta pochodząca z Europy Środkowo-Wschodniej. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęła przygotowania do zdobycia Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów każdego kontynentu - projekt realizowała w latach 2002-2010. W 2007 roku Wojciechowska zasłynęła zdobyciem Mount Everestu. Ostatecznie jest trzecią Polką, która wspięła się na wszystkie dziewięć szczytów oraz drugą, która osiągnęła to wędrując trudniejszą wersją trasy. Po wspięciu się na Mount Everest Martyna Wojciechowska objęła funkcję redaktor naczelnej magazynów "National Geographic Polska" oraz "National Geographic Traveler". To pod tą marką wydała serie "Dzieciaki świata", "Zwierzaki świata", a przede wszystkim "Kobieta na krańcu świata". Ten ostatni tytuł odnosi się także do realizowanej przez Wojciechowską od 2009 roku telewizyjnej serii podróżniczej, nadawanej do 2021 roku i potem wznowionej w 2023. Każdy kolejny odcinek przedstawia inny konflikt lub problem społeczny. Wojciechowska opublikowała także zapis z wyprawy na najwyższy szczyt świata, zatytułowany "Przesunąć horyzont". Później ukazała się również "Misja Everest". Z początkiem 2017 roku zrezygnowała z dotychczasowej pozycji redaktor naczelnej, przekazując obowiązki Agnieszce Franus.

Odnaleźć siłę

Oprócz znanych serii książek " Kobieta na krańcu świata" czy "Dzieciaki świata", Martyna Wojciechowska jest również autorką książki zatytułowanej: " Co chcesz powiedzieć światu". W ebooku tym oddaje głos dziesięciu niezwykłym kobietom, które spotkała podczas swoich wypraw. Jak sama mówi, zainspirowały ją one i pokazały dalszą, właściwą drogę w życiu. Zebrane w tym dziele historie pełne są walki o własną godność w rozmaitych warunkach, poszukiwań prawdziwej miłości, odpowiedzialności za siebie i innych, a także naszą planetę, jak również niesamowitej determinacji, by odnaleźć lepsze życie. Bez znieczulenia, ale też z dużą dozą czułości Wojciechowska ukazuje ich losy, które - choć niekiedy szalenie trudne - dają nadzieję i siłę. Sięgnijcie po ebook " Co chcesz powiedzieć światu", na Woblink czeka na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!