Majówkowy Maraton Czytelniczy

Maryla Szymiczkowa II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Maryla Szymiczkowa II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Maryla Szymiczkowa to powołana do życia postać autorstwa tworzących powieści kryminalne Jacka Dehnela oraz Piotra Tarczyńskiego. Dehnel sam jest pisarzem, poetą oraz tłumaczem, prowadzącym bloga poświęconego międzynarodowego tabloidowi kryminalnemu “Tajny Detektyw”. Tarczyński to tłumacz, historyk oraz amerykanista. Razem stworzyli Marylę Szymiczkową - wdowę po prenumeratorze “Przekroju” w twardej oprawie, dawną gwiazdę Piwnicy pod Baranami i korektorkę w “Tygodniku Powszechnym”. Stałą bywalczynię krakowskiego kościoła Mariackiego, rozsmakowaną w pischingerach, kawie u Noworola w niedzielę, a w Nowej Prowincji wieczorami. Główną bohaterką retro kryminałów tworzonych przez Marylę Szymiczkową jest krakowska profesorowa Zofia Szczupaczyńska, hybryda Gabrieli Zapolskiej i Agaty Christie. Kobieta obdarzona silnym charakterem, przy tym ściśle powiązana z realiami swojej epoki i życia w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku. Historie pisane przez Marylę Szymiczkową są pastiszem XIX-wiecznego mieszczaństwa i całej epoki, a także inteligentną grą z konwencją retro kryminału. Groteska i zabawa łączy się w nich zgrabnie z wciągającą fabułą.

Śledztwa profesorowej Szczupaczyńskiej w serii książek Maryli Szymiczkowej

Pierwszym tomem napisanym przez Marylę Szymiczkową o profesorowej Szczupaczyńskiej była wydana w 2015 roku “Tajemnica domu Helclów”. W 1893 roku w Krakowie dzieje się niewiele. Mieszczańskie życie toczy się powoli, wręcz nudno. Profesorowa ma już serdecznie dość rutyny i przymusu pamiętania o pulardzie na obiad czy kupnie wina mającego być skutecznym antidotum na cholerę. Szczupaczyńska musi mieć baczenie na tak wiele codziennych spraw - na przykład czy nowa służąca na pewno dobrze wyczyściła srebra? Trudno się więc dziwić, że zaginięcie jednej z bywających w słynnym domu Helclów pensjonariuszek wstrząsa nie tylko Krakowem, ale także życiem profesorowej. Szczupaczyńska sama zabiera się za śledztwo i z wrodzoną dociekliwością (tylko wielcy złośliwcy ośmieliliby się nazwać ją wścibstwem) szuka poszlak, by rozwiązać zagadkę.

Po sukcesie “Tajemnicy domu Helclów” Szymiczkowa stworzyła kolejną część przygód Zofii Szczupaczyńskiej - “Rozdarta zasłona” ukazała się w 2016 roku. Z domu profesorowej odeszła służąca Karolcia, codzienny rytm życia musi więc odnaleźć nowe tory, i to tuż przed Wielkanocą. Kiedy wydaje się, że wreszcie się to udaje, w progu domu Pod Pawiem niespodziewanie staje kadet Jan Erychleb. Rodzina Szczupaczyńskich - dociekliwa profesorowa, świetnie współgrający z nią mąż oraz zespół służących - jest w stanie poradzić sobie z każdą, nawet najbardziej trudną sprawą.

Trzeci tom serii, “Seans w Domu Egipskim”, ukazał się w 2018 roku. Wciągający kryminał rozgrywa się na jesieni 1898 roku, kiedy to do Krakowa przybywa Szatan, czyli Stanisław Przybyszewski. W tym samym czasie w Genewie z ręki zamachowca ginie cesarzowa Sissi. A to dopiero początek niespodziewanych wydarzeń. Śmietanka towarzyska Krakowa, w której oczywiście znajduje się i profesorowa Szczupaczyńska, spotyka się w Domu Egipskim, by wziąć udział w seansie spirytystycznym. Poprowadzi go medium - kobieta, która w tym czasie przebywa w Krakowie, a sam seans ma być ukoronowaniem obserwacji zaćmienia Księżyca. Przy stole zasiada więc dwanaście osób - wstanie od niego jednak już tylko jedenaście. Profesorowa natychmiast rusza do akcji - wie, że jeśli sama nie przeprowadzi dochodzenia, może nigdy nie dojść do rozwiązania zagadki.

“Złoty róg”

Najnowszą książką autorstwa Maryli Szymiczkowej jest “Złoty róg,” wydany w 2020 roku. Na przeciwko domu Zofii Szczupaczyńskiej, w bramie kamienicy na ulicy św. Jana w Krakowie, leży martwy mężczyzna. Jak to możliwe, że został zamordowany w miejscu, gdzie codziennie jest tyle ludzi, a nikt niczego nie widział? Na szczęście jest pani profesorowa … tyle że nikt się do niej nie zgłosił po pomoc. Szczupaczyńska zmierza więc w innym kierunku, do bazyliki Mariackiej, gdzie ślub ma wziąć znany poeta Rydel i zwykła chłopka. Zofia nie spodziewała się, że te dwie sprawy się połączą i to właśnie na sławetnym weselu wpadnie na trop, który odnosić będzie się do wcześniejszego morderstwa. Szczupaczyńska zgłębia więc tajemnice Bronowic, próbując dociec, jak martwy mężczyzna powiązany był ze ślubem?

Jeśli szukasz inteligentnej rozrywki z dużą dozą dowcipu oraz wciągającą fabułą, wszystkie pozycje autorstwa Marii Szymiczkowej - a także Jacka Denhela oraz Piotra Tarczyńskiego - znajdziesz na Woblinku. Te i podobne retro kryminały czekają w książkach papierowych, ebookach i audiobookach.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).