Majówkowy Maraton Czytelniczy

Michał Witkowski Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Tango. Czarny kryminał retro, Audiobook | Michał Witkowski

    Książka Michała Witkowskiego "Tango. Czarny kryminał retro" WCIĄGAJĄCY KRYMINAŁ I MROCZNA GROTESKA SPLECIONE W ŚMIERTELNYM UŚCISKU ILE JESZCZE KOBIET PRZYPŁACI ŻYCIEM TANGO Z PIĘKNYM ŻIGOLO? Koniec lat dwudziestych. Późna jesień, listopad, miasto spowija mgła. Nadchodzi wielki kryzys. Nadchodzi kac. Starszy aspirant Adolf Piątek rozpoczyna śledztwo w sprawie okrutnego zabójstwa tenora z miejscowej operetki. Pierwszym podejrzanym jest kochanek śpiewaka, pracu...

    Promocja
    okładka Tango. Czarny kryminał retro
, Książka | Michał Witkowski

    WCIĄGAJĄCY KRYMINAŁ I MROCZNA GROTESKA SPLECIONE W ŚMIERTELNYM UŚCISKU ILE JESZCZE KOBIET PRZYPŁACI ŻYCIEM TANGO Z PIĘKNYM ŻIGOLO? Koniec lat dwudziestych. Późna jesień, listopad, miasto spowija mgła. Nadchodzi wielki kryzys. Nadchodzi kac. Starszy aspirant Adolf Piątek rozpoczyna śledztwo w sprawie okrutnego zabójstwa tenora z miejscowej operetki. Pierwszym podejrzanym jest kochanek śpiewaka, pracujący jako żigolo na miejscowym dancingu, gdzie co noc uwodzi w tangu bogate...

    Promocja
    okładka Lubiewo. Nowe wydanie [2020], Książka | Michał Witkowski

    Najgłośniejsza polska powieść po 1989 roku Szalony, anarchiczny, samozwańczy queerowy Dekameron. „The Observer” Pierwsza polska powieść queer, crossoverowy bestseller. „The Independent” Język Witkowskiego lśni jak ciemna podmiejska ulica obmyta deszczem i oświetlona latarniami. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Pulsujący życiem, genialny językowo, wywrotowy portret środowiska homoseksualistów schyłku PRL. „Polityka” Przezabawna, pikantna, błyskotliwa, cierpka opowieść....

    Promocja
    okładka Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej, Książka | Michał Witkowski

    "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej" to groteskowa opowieść o losach drobnego cinkciarza i pasera, w której zjadliwa ironia splata się z absurdalnym liryzmem; to barwny obraz świata szemranych interesów i pełnej specyficznego uroku jarmarcznej tandety. Malowniczy portret półświatka, zaludnionego przez cwaniaków, złodziei, cinkciarzy, wytatuowanych Ukraińców i dewizowe prostytutki.

    Promocja
    okładka Drwal, Książka | Michał Witkowski

    Michał, trzydziestosześcioletni literat wyrusza na nieco niekonwencjonalne wakacje. Późną jesienią wyjeżdża nad lodowate polskie morze, by na zaproszenie małoznanego sobie mężczyzny zamieszkać w zagubionym w lasach domku. Gospodarz otacza się aurą tajemnicy. Zaciekawiony pisarz rozpoczyna amatorskie śledztwo. Wpada na trop zaginięcia przed laty lokalnej piękności. Wszystkie ślady prowadzą do starego rządowego ośrodka wypoczynkowego, który rozkwitał w czasach Peereleu. Bohater...

    Promocja
    okładka Drwal, Książka | Michał Witkowski

    NOWE UZUPEŁNIONE WYDANIE BESTSELLEROWEGO KRYMINAŁU! Zmęczony warszawskim światkiem literat Michał wyjeżdża do leśniczówki w wyludnionych poza sezonem Międzyzdrojach. Z walizką na kółkach, ciężkim laptopem i strojami nieprzydatnymi w lesie jedzie odwiedzić Roberta, którego właściwie nie zna. Ma nadzieję, że przy okazji w spokoju zacznie pracę nad kryminałem. Niestety, mroczna przeszłość leśniczówki i jej właściciela, tytułowego Drwala, sprawia, że kryminałem staje się samo ży...

Michał Witkowski Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Michał Witkowski urodził się w 1975 roku. To polski pisarz, felietonista i osobowość medialna. Jest laureatem Nagrody Literackiej Gdynia oraz Paszportu „Polityki” w kategorii literatura. Kilkukrotnie nominowany był do Nagrody Literackiej Nike – za „Lubiewo” (2006), „Fototapetę” (2007), „Drwala” (2012) i „Wymazane” (2018). Jego powieści były tłumaczone na kilkanaście języków, w tym węgierski, norweski, słoweński, włoski, angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski czy czeski. Michał Witkowski jest jednym z najbardziej znanych i charyzmatycznych współczesnych przedstawicieli literatury queer w Polsce.

Życiorys Michała Witkowskiego

Witkowski pochodzi z Wrocławia z rodziny inteligenckiej. Jego ojciec był profesorem na Uniwersytecie Wrocławskim, matka również pracowała jako wykładowczyni. Mając zaledwie 14 lat, Michał Witkowski uciekł z rodzinnego domu. Wyjechał za granicę i przebywał w różnych środowiskach artystycznych. Podróżował z objazdowym teatrem z Genewy. W czasie swojej wyprawy miał kontakt z nieletnimi gejowskimi prostytutkami. Witkowski wrócił do Polski w 1993 roku. W tym czasie zaczął pisać swoje pierwsze szkice literackie. W 1994 roku powstał wiersz „Drewno (retrospekcja)”, który wszedł w skład jego debiutanckiej książki – „Zgorszeni wstają od stołów”, opublikowanej w 1997 roku. Witkowskiemu udało się zdać maturę. Po szkole średniej zaczął studiować filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1999 roku uzyskał tytuł magistra, a następnie rozpoczął doktorat w Instytucie Filologii Polskiej. Niestety nie napisał doktoratu, tylko zajął się karierą pisarską. W 2005 roku ukazała się pierwsza głośna powieść Witkowskiego pt. „Lubiewo”.

Twórczość Michała Witkowskiego

„Lubiewo” to książka, która została okrzyknięta „pedalską epopeją” i „ciotowskim Dekameronem”. Powieść składa się z dwóch części – „Księga ulicy” i „Ciotowski bicz”. Pierwsza z nich to opowieść z lat 50. XX wieku, druga zaś rozgrywa się na początku XXI wieku. Akcja rozgrywa się w mieszkaniu dwóch „podstarzałych ciot” i w Lubiewie, na plaży dla gejowskich nudystów. Witkowski zerwał z medialnym i poprawnym politycznie obrazem homoseksualistów, a swoją opowieść oparł na tym, co sam widział i słyszał. To prywatna, gawędziarska opowieść, nazywana przez autora „pamiętnikiem z powstania pedalskiego”. Ta kontrowersyjna powieść szybko zyskała miano kultowej. Michał Witkowski podjął wiele tematów pozostających do tej pory w sferze tabu i utarł ścieżkę dla kolejnych autorów literatury queerowej.

Kolejną głośną powieścią Witkowskiego była „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej”. Książka powtórzyła sukces „Lubiewa”. Bohaterem książki jest drobny cinkciarz i paser. Witkowski maluje obraz świata ciemnych i nielegalnych interesów, w którym dominuje urok jarmarcznej tandety z przełomu lat 90. i początku lat dwutysięcznych. To portret półświatka, w którym doskonale odnajdują się cwaniaki, złodzieje, cinkciarze, Ukraińcy i prostytutki.

Trzecią z rzędu udaną książką Witkowskiego była powieść kryminalna „Drwal”. Bohaterem książki jest Michał, zmęczony warszawskim przepychem pisarz, który postanawia wyjechać do leśniczówki w pustych poza sezonem Międzyzdrojach. Ze sobą ma jedynie ciężkiego laptopa i nieprzydatne do lasu stroje. W lesie ma odwiedzić Roberta, którego w zasadzie nie zna. Michał planuje napisać kryminał, jednak na miejscu przytłacza go mroczna opowieść o przeszłości leśniczówki i jej właścicielu, tytułowym Drwalu. Wkrótce życie zaczyna łudząco przypominać to znane z kart powieści kryminalnych.

W 2014 roku swoją premierę miała powieść „Zbrodniarz i dziewczyna”. W powieści pojawiają się niektóre postaci i wątki znane z bardzo dobrze przyjętego przez krytykę „Drwala”. Choć to swoista kontynuacja poprzedniej książki Witkowskiego, to autor raczy czytelników zupełnie nową intrygą. Tajemniczy zbrodniarz, znany jako Przedwojenny Morderca, zabija ludzi, a następnie stylizuje ich ciała na przedwojenną modłę i pozostawia w koszmarnych okolicznościach. Choć dominuje tu wątek kryminalny, to nie jest to typowa powieść z dreszczykiem. Witkowski łączy tutaj konwencję kryminału z poruszającą, zabawną i pełną arcyciekawych dygresji powieścią obyczajową.

W 2015 roku ukazała się powieść „Fynf und cfancyś”. Witkowski wraca w książce do swoich ulubionych postaci znanych z kultowego „Lubiewa”. Tym razem Michaśka i Dianka wyjeżdżają z Polski, by znaleźć szczęście w Wiedniu. Dla bohaterów stolica Austrii jawi się jako zachodnioeuropejski raj. Wstępem do niego okazuje się jednak męska ubikacja, w której najłatwiej o zarobek.

W 2017 roku ukazała się kolejna książka Witkowskiego. Tytułowe „Wymazane” to niewielka mieścina na Dzikim Wschodzie, położona między Lasem, W którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIR-ów. Na tym terenie pośród niczego, na bagnach, zbudowane zostało kilka bloków. W tej niecodziennej i ponurej scenerii rozgrywa się życie, w którym wszystko idzie inaczej niż zwykle. Jak to u Witkowskiego, nie brakuje romansu, obyczajowego skandalu i opowieści pełnych żądz i emocji.

Opowiadania Michała Witkowskiego wchodziły również w skład różnych antologii. Wśród nich warto wymienić książkę „Ojciec”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Newsweek. Oprócz tekstu Witkowskiego znalazły się w niej opowiadania takich pisarzy jak Michał Cichy, Jacek Dukaj , Wojciech Engelking, Jakub Małecki, Andrzej Muszyński, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek i Wit Szostak.

Książki Michała Witkowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Michała Witkowskiego we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Dostępne są tytuły „Fynf und cfancyś”, „Drwal”, „Wymazane”, „Lubiewo”, „Margot”, „Zbrodniarz i dziewczyna”.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).