Majówkowy Maraton Czytelniczy

Mira Jaworczakowa Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mira Jaworczakowa Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Mira Jaworczakowa to polska pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, a także opowiadań historycznych. Dwie jej książki trafiły do kanonu lektur szkolnych i pozostają jej najbardziej znanymi dziełami. Są to „Jacek, Wacek i Pankracek” oraz „Oto jest Kasia”.

Mira Jaworczakowa – życie i twórczość

Mira Jaworczakowa urodziła się 21 kwietnia 1917 roku we wsi Sartana koło Mariupola we wschodniej Ukrainie. Później studiowała fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jaworczakowa odnalazła się jednak najbardziej w twórczości dla dzieci i młodzieży. Jej dzieła ukazywały się w ramach znanej serii „Poczytaj mi mamo”. Jaworczakowa współpracowała także z Polskim Radiem oraz różnymi czasopismami dziecięcymi i młodzieżowymi, w tym z „Promykiem”, „Iskierkami” oraz „Świerszczykiem”. W 1983 roku została uhonorowana Nagrodą Miasta Krakowa. Mira Jaworczakowa zmarła 5 października 2009 roku w wieku 92 lat i została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Książki Miry Jaworczakowej na Woblink

Jedną z wciąż najchętniej czytanych książek Miry Jaworczakowej pozostaje „Oto jest Kasia”. To historia przeznaczona przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych, której główną bohaterką jest tytułowa Kasia. Kiedy rodzi się jej siostrzyczka, dziewczynka staje się bardzo zazdrosna o uwagę rodziców i staje się nieznośna – zaczyna wchodzić w konflikty z koleżankami i kolegami, a także domownikami, przestaje się dobrze uczyć… Dopiero kiedy siostra zaczyna chorować (do czego Kasia trochę sama się przyczyniła), do dziewczynki dociera, jak bardzo kocha tą małą i zaczyna wracać do swoich dawnych postaw. Z kolei „Jacek, Wacek i Pankracek” właśnie zaczęli naukę w pierwszej klasie – i tyle się w ich życiu dzieje! Nowi koledzy, trudne przedmioty, ciekawe lekcje… Chłopcy przeżywają niejedną przygodę, trochę się kłócą, trochę złoszczą, ale wiedzą, jak ważna jest przyjaźń i to, żeby sobie wzajemnie pomagać. „Oto jest Kasia”, „Jacek, Wacek i Pankracek” czy „Coś ci powiem, StokrotkoMiry Jaworczakowej czekają na Was na Woblink, podobnie jak wiele klasycznych dzieł dla dzieci i młodzieży, które znajdziecie tu w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.