Mira Jaworczakowa Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mira Jaworczakowa Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Mira Jaworczakowa to polska pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, a także opowiadań historycznych. Dwie jej książki trafiły do kanonu lektur szkolnych i pozostają jej najbardziej znanymi dziełami. Są to „Jacek, Wacek i Pankracek” oraz „Oto jest Kasia”.

Mira Jaworczakowa – życie i twórczość

Mira Jaworczakowa urodziła się 21 kwietnia 1917 roku we wsi Sartana koło Mariupola we wschodniej Ukrainie. Później studiowała fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jaworczakowa odnalazła się jednak najbardziej w twórczości dla dzieci i młodzieży. Jej dzieła ukazywały się w ramach znanej serii „Poczytaj mi mamo”. Jaworczakowa współpracowała także z Polskim Radiem oraz różnymi czasopismami dziecięcymi i młodzieżowymi, w tym z „Promykiem”, „Iskierkami” oraz „Świerszczykiem”. W 1983 roku została uhonorowana Nagrodą Miasta Krakowa. Mira Jaworczakowa zmarła 5 października 2009 roku w wieku 92 lat i została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Książki Miry Jaworczakowej na Woblink

Jedną z wciąż najchętniej czytanych książek Miry Jaworczakowej pozostaje „Oto jest Kasia”. To historia przeznaczona przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych, której główną bohaterką jest tytułowa Kasia. Kiedy rodzi się jej siostrzyczka, dziewczynka staje się bardzo zazdrosna o uwagę rodziców i staje się nieznośna – zaczyna wchodzić w konflikty z koleżankami i kolegami, a także domownikami, przestaje się dobrze uczyć… Dopiero kiedy siostra zaczyna chorować (do czego Kasia trochę sama się przyczyniła), do dziewczynki dociera, jak bardzo kocha tą małą i zaczyna wracać do swoich dawnych postaw. Z kolei „Jacek, Wacek i Pankracek” właśnie zaczęli naukę w pierwszej klasie – i tyle się w ich życiu dzieje! Nowi koledzy, trudne przedmioty, ciekawe lekcje… Chłopcy przeżywają niejedną przygodę, trochę się kłócą, trochę złoszczą, ale wiedzą, jak ważna jest przyjaźń i to, żeby sobie wzajemnie pomagać. „Oto jest Kasia”, „Jacek, Wacek i Pankracek” czy „Coś ci powiem, StokrotkoMiry Jaworczakowej czekają na Was na Woblink, podobnie jak wiele klasycznych dzieł dla dzieci i młodzieży, które znajdziecie tu w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).