Majówkowy Maraton Czytelniczy

Mira Marcinów Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Bezmatek, Audiobook | Mira Marcinów

    W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności końca: ktoś zmarł śmiercią tragiczną lub po długich cierpieniach. W tej książce jest inaczej. Są lata dziewięćdziesiąte i te teraz, są małe dziewczynki i młode matki. Marcinów próbuje znaleźć nowy język na opisanie straty i ze skrajnej intymności robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutn...

    Promocja
    okładka Bezmatek, Ebook | Mira Marcinów

    W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności końca: ktoś zmarł śmiercią tragiczną lub po długich cierpieniach. W tej książce jest inaczej. Są lata dziewięćdziesiąte i te teraz, są małe dziewczynki i młode matki. Marcinów próbuje znaleźć nowy język na opisanie straty i ze skrajnej intymności robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutn...

Mira Marcinów Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Mira Marcinów to polska pisarka, publicystka, filozofka. Studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskała doktorat z psychologii. Współpracuje z Polską Akademią Nauk w Warszawie. Jej teksty ukazywały się m.in. w „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym” i francuskim piśmie o poezji „Orpheus”. Jest autorką książek „Szaleństwo jako wybór” (2012), „Historia polskiego szaleństwa” (2018) oraz „Bezmatek” (2020). W 2018 roku ukazała się książka „Niezabliźniona rana Narcyza”, którą napisała wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim. Mira Marcinów jest inicjatorką „Radia Głosy”, organizowała również Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne. Pisała m.in. na temat polskiej psychiatrii, historii idei, literackiego szaleństwa, tańca oraz o psychologii i psychopatologii zwierząt.

Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego

W 2012 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się debiutancka książka Miry Marcinów pt. „Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego”. To rozprawa, historyczne opracowanie z pogranicza antropologii filozoficznej i filozofii psychiatrii. Do tego wszystkiego dochodzi aspekt aksjologiczny badanych zjawisk. Autorka zwinnie korzysta z wiedzy z zakresu filozofii, medycyny, psychiatrii, psychopatologii oraz sądownictwa. „Na krawędzi wolności” to książka dla ludzi zainteresowanych chorobami psychicznymi, problemami egzystencjalnymi dorosłego człowieka oraz ludzką kondycją.

Historia polskiego szaleństwa. Tom 1. Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii

W 2018 roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się trzecia książka Miry Marcinów pt. „Historia polskiego szaleństwa. Tom I: Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii”. Temat antologii wiąże się z poprzednimi książkami autorki oraz jej zainteresowaniami i wykształceniem. To brawurowa próba stworzenia archeologii polskiego szaleństwa. Książka zawiera w sobie antologię tekstów z dziedziny psychopatologii. „Bohaterami” są tutaj obłęd, szaleństwo, pomieszanie zmysłów i inne mroczne, budzące lęk aspekty ludzkiej natury.

Bezmatek

„Bezmatek”, debiut prozatorski Miry Marcinów, to poruszający obraz przeżywania śmierci matki oraz następującej później żałoby. Marcinów pisze o emocjach towarzyszących umieraniu najbliższej osoby, wiele jest zatem o samotności, zagubieniu, złości, odczuwaniu miłości. „Bezmatek” jest zapisem przeżywania śmierci zarówno na poziomie fizycznym, momentami naturalistycznym, namacalnym, jak i metafizycznym, duchowym. Narratorka, pod rękę z chorą na raką matką, prowadzi czytelnika przez świat szpitalnych łóżek i gabinetów lekarskich, relacjonując postępujące etapy choroby. W między czasie przywołuje wspomnienia z życia w toksycznej relacji z uzależnioną matką. Z każdą kolejną stroną uświadamia sobie, że jej uzależnienie położyło się na niej głębokim cieniem, najpierw wprawiając ją we współuzależnienie, a następnie uzależnienie od matki, które po jej śmierci tylko przybrało na sile.

Nagrody dla Miry Marcinów

Za książkę „Bezmatek” Mira Marcinów otrzymała Paszport Polityki w kategorii literatura. Ponadto książka przyniosła jej także nominację do nagrody Odkrycia Empiku oraz do nagrody O!Lśnienia. Wiele wskazuje na to, że rok 2021 przyniesie pisarce więcej nominacji.

„Bezmatek” w formie ebooka, audiobooka oraz papierowej możecie kupić w księgarni internetowej Woblink. Ponadto znajdziecie tu „Historię polskiego szaleństwa” w formie ebooka.

Źródło zdjęcia: fot. Leszek Zych/POLITYKA

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).