Majówkowy Maraton Czytelniczy

Mircea Cărtărescu Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Nostalgia, Książka | Mircea Cărtărescu

    Wczesne dzieło Cărtărescu, składająca się z pięciu obszernych opowiadań, ukazała się w Rumunii najpierw pod innym tytułem: Sen. Tęsknota była w komunistycznym kraju zakazana. Nostagia jest dowodem na to, że pisarz widzi więcej. Z komunistycznego Bukaresztu Cărtărescu stworzył, niczym Alfred Kubin, miasto snu, w którym wszystko jest możliwe: bezdomny mężczyzna wielokrotnie wygrywa w rosyjską ruletkę nawet wówczas, gdy w magazynku brakuje tylko jednego naboju, architekt projekt...

    Promocja
    okładka Travesti, Książka | Mircea Cărtărescu

    Dojrzały, już „ustawiony" i pogodzony z życiem pisarz przystaje, jak ongiś Dante, „w połowie drogi" swego życia, aby dowiedzieć się, kim naprawdę jest; pragnie też rozliczyć się z własnym młodzieńczym buntem wobec prostactwa, tępoty i biołogizmU zwykłego życia. Spogląda wstecz i zagłębia się w podziemny, pełen koszmarów świat własnego dojrzewania, odbywa „inicjacyjną" poniekąd wędrówkę przez labirynt własnego ciała z owego „brudnego i potwornego wieku dorastania", który dla a...

Mircea Cărtărescu Książki

Mircea Cărtărescu urodził się w 1956 roku. To rumuński pisarz, poeta, wykładowca akademicki i eseista. W Polsce ukazały się przekłady trzech jego powieści – „Travesti”, „Dlaczego kochamy kobiety” i „Nostalgia”.

Mircea Cărtărescu jest jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych współczesnych pisarzy rumuńskich. Od kilku lat figuruje wśród najpoważniejszych kandydatów do zdobycia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Na jego korzyść działa również fakt, że rumuński pisarz nigdy nie otrzymał jeszcze tego wyróżnienia.

Mircea Cărtărescu - życiorys

Cărtărescu ukończył dwa kierunki na Uniwersytecie w Bukareszcie – studiował literaturę i język rumuński. Po ukończeniu studiów, na początku lat 80. XX wieku, zaczął pracę jako nauczyciel w szkole. Później pracował również jako wykładowca akademicki. Cărtărescu pracował także w Związku Pisarzy Rumuńskich i był redaktorem czasopisma literackiego „Caiete critice”.

Mircea Cărtărescu debiutował w 1978 roku na łamach czasopisma România Literară. Pierwsza książka rumuńskiego pisarza ukazała się dwa lata później. Był to zbiór wierszy pt. „Faruri, vitrine, fotografii”. Pod koniec lat 80. Cărtărescu dał o sobie znać jako prozaik.

Twórczość rumuńskiego pisarza

Do tej pory w Polsce ukazały się tłumaczenia trzech książek Cărtărescu. W 2007 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się książka „Travesti”. Bohaterem tej krótkiej powieści jest Wiktor, człowiek, który marzył o tym, by zostać pisarzem wyklętym. Mężczyzna snuł wizje o tym, by wyrzec się siebie w imię sztuki. Bohater balansuje na granicy ducha i ciała, o krok od popadnięcia w schizofrenię lub inne poważne schorzenie psychiczne. W tle opowieści przewijają się wątki historyczne i przemiany ustrojowe w Rumunii. W prozie Cărtărescu bardzo często się one pojawiają, dlatego jego książki znakomicie nadadzą się dla czytelników zainteresowanych współczesną historią Rumunii.

W 2008 roku, również nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazał się zbiór opowiadań „Dlaczego kochamy kobiety”. To zbiór tekstów, które Mircea Cărtărescu publikował wcześniej w różnych gazetach i czasopismach kobiecych. To wyjątkowy zbiór w jego bibliografii, bowiem autor znany jest z bardziej „męskiej” twórczości.

W 2016 roku, nakładem Wydawnictwa Książkowe Klimaty, ukazała się książka „Nostalgia”. To wczesne dzieło Cărtărescu, w którego skład wchodzi pięć opowiadań. Pierwotnie książka ukazała się w 1993 roku. Jednym z głównych bohaterów jest tutaj ogarnięta komunizmem Rumunia, a w zasadzie jej stolica – Bukareszt. Pisarz udowadnia, że ma moc tworzenia niezwykłych światów – w jego opowiadaniach bowiem niemożliwe staje się możliwe. Bukareszt staje się tutaj swego rodzaju portalem do innej rzeczywistości. Opowiadania Cărtărescu wielokrotnie porównywane były do twórczości Cortazara i Borgesa, bowiem to co magiczne w swoisty sposób łączy się z rzeczywistością. „George Lucas sowieckiego romantyzmu” z mistrzowską precyzją łączy fantazję i nostalgię z próbą literackiego uchwycenia komunistycznego terroru.

Ponadto tłumaczenia tekstów Cărtărescu ukazywały się w czasopiśmie „Literatura na świecie”. Obok fragmentów prozy Cărtărescu, w numerze pojawiły się również próbki dzieł Gabrieli Adameşteanu, Petru Cimpoeșu , Gheorghe Crăciun, Filipa Floriana, Dana Lungu i Ioan Pop.

Książki Mircea Cărtărescu na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mircea Cărtărescu w formie papierowej i ebooka. Dostępna jest książka „Nostalgia”, która ukazała się w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Książkowe Klimaty.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.