Mirosław Tryczyk II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć, Książka | Mirosław Tryczyk

    Książka Drzazga: obnażanie rodzinnej tajemnicy Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły. Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą? Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć to podróż wgłąb Polski - śladem osób sobie podobnych. Które odkryły grzechy przodków i szukają języka, b...

Mirosław Tryczyk II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Mirosław Tryczyk urodził się w 1977 roku. To polski pisarz, filozof, dziennikarz, publicysta, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych. Jest autorem książek „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” oraz „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. Tryczyk jest doktorem nauk humanistycznych, wykłada na Wyższej Szkole Zarządzania „Edukacja” i Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Oprócz książek zajmuje się pisaniem artykułów i tekstów filozoficznych. W swoich książkach, pracach naukowych i artykułach zgłębia tematy słowiańskiej myśli społeczno-politycznej, sztuki, etyki. Ponadto w obszarze jego zainteresowań znajduje się temat Zagłady Żydów, w tym pogromów, w których brali udział, ale także padli ofiarą Polacy. Prywatnie jest miłośnikiem słowiańskiego wschodu.

Między imperium a świętą Rosją

Mirosław Tryczyk debiutował w 2009 roku książką „Między imperium a świętą Rosją”. To opowieść o narodzinach imperialnej doktryny rosyjskiej. To efekt badań Tryczyka, które obejmują historię rozciągającą się od XI do XIX wieku. Autor udowadnia, że doktryna imperialna rodziła się wraz z rozwojem i rozprzestrzenianiem się prawosławia, mistyki caratu oraz staroobrzędostwa. Tryczyk pisze o korzeniach rosyjskiego imperializmu w duchu politycznym Bizancjum. „Między imperium a świętą Rosją” to również opowieść o rozwoju kulturalnym i filozoficznym Rosji. Jest to idealna lektura dla studentów nauk politycznych, społecznych, religioznawstwa czy kulturoznawstwa.

Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów

W 2015 roku nakładem Wydawnictwa RM ukazała się druga książka Tryczyka pt. „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów”, która wpisuje się w nurt książek obalający „mit niewinności”. Autor pisze bowiem o niewygodnej prawdzie, która często była wypaczana na korzyść prowadzenia pozytywnej polityki historycznej Polski. Mowa o polskim antysemityzmie i czynnym udziale Polaków w prześladowaniu, zagładzie i deportacjach Żydów. W trakcie pisania książki Tryczyk bazował na materiałach, archiwach oraz relacjach świadków wydarzeń, głównie na Dekretach Sierpniowych, czyli aktach przeszło siedmiuset spraw i zeznań, zarówno polskich, jak i żydowskich, zebranych w latach powojennych. Tryczyk opisuje to, co działo się w trakcie wojny, głównie na terenach dzisiejszej Białostocczyzny oraz dawnych terenach Polski nazywanych przez Sowietów Zachodnią Białorusią.

Premiera książka wiązała się z dużym odzewem. Z jednej strony książka była doceniana za dobitność, ostrość i bezpośredniość przekazu, z drugiej zaś krytykowana za stronniczość, brak obiektywizmu i nieumiejętne bazowanie na źródłach przez jej autora. Niezależnie od tego, jest to pozycja dla czytelników interesujących się okresem II wojny światowej, udziałem Polaków w Zagładzie oraz sytuacją Żydów na terenach Polski.

Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć

Na początku 2020 roku ukazała się trzecia książka Mirosława Tryczyka pt. „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. To reportaż, w którym zainteresowania i praca naukowa autora ścierają się z życiem prywatnym. Tryczyk odkrył bowiem rodzinną tajemnicę – jeden z jego dziadków brał udział w pogromie żydowskim. Im głębiej zanurzał się w temacie, tym więcej odkrywał mrocznych i przemilczanych historii. Nie tylko w jego rodzinie przez kilkadziesiąt lat nie mówiono o pogromach. Autor wyruszył w Polskę śladami osób, które dokonały podobnych odkryć – skala zjawiska zmusiła go do opisania swoich poszukiwań. To książka o ludziach, którzy nie bali się skonfrontować z mroczną przeszłością własnej rodziny i chcieli przerwać zmowę milczenia.

Książki Mirosława Tryczyka na Woblinku

W księgarni internetowej znajdziecie książki Mirosława Tryczyka – „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” i „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).