Visa Mobile

Mirosław Tryczyk - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Drzazga, Ebook | Mirosław Tryczyk

  Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą? Autor rusza w Polskę śladem osób sobie podobnych. Które odkryły grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Trudno przyznać się do tego, że nie radzimy sobie z prawdą o naszej historii, o naszych najbliższych. Jak kochać tych, którzy zabijali? To książka o ludziach, którzy mają odwagę pamiętać i nie...

  okładka Miasta śmierci, Ebook | Mirosław Tryczyk

  Poruszający i prawdziwy obraz wydarzeń, o których nie możemy zapomnieć.Kilka lat temu dzięki głośnej książce Jana Tomasza Grossa w polskiej świadomości pojawił się temat Jedwabnego. Jednak był to jedynie wierzchołek góry lodowej. Wąsosz, Radziłów, Szczuczyn czy Jasionówka to tylko niektóre miasteczka i wsie, w których dochodziło do pogromów ludności żydowskiej – tym tragiczniejszych, że dokonywanych przez sąsiadów.Książka Mirosława Tryczyka wprowadza zupełnie nowe informacje ...

  Promocja
  okładka Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć, Książka | Mirosław Tryczyk

  Książka Drzazga: obnażanie rodzinnej tajemnicy Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły. Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą? Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć to podróż wgłąb Polski - śladem osób sobie podobnych. Które odkryły grzechy przodków i szukają języka, b...

  Promocja
  okładka Miasta śmierci Sąsiedzkie pogromy Żydów, Książka | Mirosław Tryczyk

  W przypadku polskiego antysemityzmu oraz polskiego czynnego udziału w deportacjach, prześladowaniu i zagładzie neguje się fakty i podejście naukowe do zagadnienia po to tylko, by ocalić „mit niewinności” pisany na użytek doraźnej polskiej polityki. Zaprzeczanie zbrodni staje się najniebezpieczniejszą formą obrony przed nią, ponieważ zabrania podjęcia właściwych działań, które mogłyby ocalić przed rzeczywistym zagrożeniem. Pozostawia nas całkowicie bezsilnymi, niezdolnymi, by ...

Mirosław Tryczyk - książki, ebooki i audiobooki

Mirosław Tryczyk urodził się w 1977 roku. To polski pisarz, filozof, dziennikarz, publicysta, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych. Jest autorem książek „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” oraz „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. Tryczyk jest doktorem nauk humanistycznych, wykłada na Wyższej Szkole Zarządzania „Edukacja” i Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Oprócz książek zajmuje się pisaniem artykułów i tekstów filozoficznych. W swoich książkach, pracach naukowych i artykułach zgłębia tematy słowiańskiej myśli społeczno-politycznej, sztuki, etyki. Ponadto w obszarze jego zainteresowań znajduje się temat Zagłady Żydów, w tym pogromów, w których brali udział, ale także padli ofiarą Polacy. Prywatnie jest miłośnikiem słowiańskiego wschodu.

Między imperium a świętą Rosją

Mirosław Tryczyk debiutował w 2009 roku książką „Między imperium a świętą Rosją”. To opowieść o narodzinach imperialnej doktryny rosyjskiej. To efekt badań Tryczyka, które obejmują historię rozciągającą się od XI do XIX wieku. Autor udowadnia, że doktryna imperialna rodziła się wraz z rozwojem i rozprzestrzenianiem się prawosławia, mistyki caratu oraz staroobrzędostwa. Tryczyk pisze o korzeniach rosyjskiego imperializmu w duchu politycznym Bizancjum. „Między imperium a świętą Rosją” to również opowieść o rozwoju kulturalnym i filozoficznym Rosji. Jest to idealna lektura dla studentów nauk politycznych, społecznych, religioznawstwa czy kulturoznawstwa.

Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów

W 2015 roku nakładem Wydawnictwa RM ukazała się druga książka Tryczyka pt. „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów”, która wpisuje się w nurt książek obalający „mit niewinności”. Autor pisze bowiem o niewygodnej prawdzie, która często była wypaczana na korzyść prowadzenia pozytywnej polityki historycznej Polski. Mowa o polskim antysemityzmie i czynnym udziale Polaków w prześladowaniu, zagładzie i deportacjach Żydów. W trakcie pisania książki Tryczyk bazował na materiałach, archiwach oraz relacjach świadków wydarzeń, głównie na Dekretach Sierpniowych, czyli aktach przeszło siedmiuset spraw i zeznań, zarówno polskich, jak i żydowskich, zebranych w latach powojennych. Tryczyk opisuje to, co działo się w trakcie wojny, głównie na terenach dzisiejszej Białostocczyzny oraz dawnych terenach Polski nazywanych przez Sowietów Zachodnią Białorusią.

Premiera książka wiązała się z dużym odzewem. Z jednej strony książka była doceniana za dobitność, ostrość i bezpośredniość przekazu, z drugiej zaś krytykowana za stronniczość, brak obiektywizmu i nieumiejętne bazowanie na źródłach przez jej autora. Niezależnie od tego, jest to pozycja dla czytelników interesujących się okresem II wojny światowej, udziałem Polaków w Zagładzie oraz sytuacją Żydów na terenach Polski.

Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć

Na początku 2020 roku ukazała się trzecia książka Mirosława Tryczyka pt. „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. To reportaż, w którym zainteresowania i praca naukowa autora ścierają się z życiem prywatnym. Tryczyk odkrył bowiem rodzinną tajemnicę – jeden z jego dziadków brał udział w pogromie żydowskim. Im głębiej zanurzał się w temacie, tym więcej odkrywał mrocznych i przemilczanych historii. Nie tylko w jego rodzinie przez kilkadziesiąt lat nie mówiono o pogromach. Autor wyruszył w Polskę śladami osób, które dokonały podobnych odkryć – skala zjawiska zmusiła go do opisania swoich poszukiwań. To książka o ludziach, którzy nie bali się skonfrontować z mroczną przeszłością własnej rodziny i chcieli przerwać zmowę milczenia.

Książki Mirosława Tryczyka na Woblinku

W księgarni internetowej znajdziecie książki Mirosława Tryczyka – „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” i „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” w formie ebooka i książki papierowej.