Nabokov Vladimir

Nabokov Vladimir

Vladimir Nabokov to rosyjski i amerykański pisarz tzw. „pierwszej fali” rosyjskiej literatury emigracyjnej. Tworzył głównie w duchu modernistycznym, ale pod koniec kariery zaczął być również znany jako postmodernista. Jest autorem siedemnastu książek (m.in. „Lolita”, „Zaproszenie na egzekucję”, „Rozpacz”, „Dar”, „Blady ogień”, „Prawdziwe życie Sebastiana Knighta”, „Pnin”) oraz licznych opowiadań i wierszy. Największą popularność przyniosła mu wydana w 1955 roku powieść „Lolita”, czyli kontrowersyjna historia miłosnej obsesji dorosłego mężczyzny na punkcie młodej dziewczyny.

Nabokov urodził się w 1899 roku. Pochodził z rosyjskiej rodziny szlacheckiej i w wyniku utraty majątku w czasach rewolucji październikowej (1919) był zmuszony opuścić swoją ojczyznę. Wraz z rodziną wyjechał do Europy zachodniej. Studiował romanistykę, slawistykę, a także krótko zoologię na Cambridge. Przez całe życie z pasją zajmował się lepidopterologią (dział entomologii zajmujący się badaniem motyli), co zaowocowało licznymi artykułami w czasopismach specjalistycznych oraz pracą w harwardzkim muzeum. Jako samouk nie był jednak poważany przez innych lepidopterologów, którzy zarzucali mu, że nie ma na swoim koncie żadnych odkrywczych idei. Autor pracował również przez kilka lat jako wykładowca na uczelniach amerykańskich, a hobbystycznie zajmował się układaniem zadań szachowych. Przez większą część swojego życia zmieniał miejsce zamieszkania na różne europejskie stolice, aż wreszcie osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych. Zmarł Szwajcarii, w Montreux, gdzie został pochowany.

Vladimir Nabokov – „europejski wygnaniec”

Nabokov nie potrafił odnaleźć swojego miejsca na Ziemi. Długo poszukiwał państwa, w którym mógłby poczuć się tak, jak w Rosji. W tym celu podróżował zarówno po Europie, jak i Stanach Zjednoczonych - bezskutecznie. Można traktować go jako pewnego rodzaju „europejskiego wygnańca”, osobę, która nie czuła się swobodnie w żadnym kraju, w którym zamieszkała po emigracji. Nabokov stał się „podwójnym emigrantem”. Najpierw uciekł z Rosji przed bolszewizmem, potem z Europy przed faszyzmem. W późniejszych latach w dalszym ciągu „ucieka”. Opuszcza Stany Zjednoczone owładnięte zimną wojną i decyduje się na zamieszkanie w szwajcarskich Alpach, co można odczytać jako wyraz tęsknoty za Rosją, do której autor chciał powrócić do końca życia. Mimo poczucia pewnego przywiązania do kultury amerykańskiej, autor często zaznaczał w wywiadach, że jest osobą, której się nie rozumie. Mówił, że jest „mało znanym – podwójnie nieznanym – powieściopisarzem o niemożliwym do wymówienia nazwisku” („Pamięci, przemów. Autobiografia raz jeszcze”). Jest to niezwykle znaczące, by zrozumieć pewien „dysonans” (bądź „rozdwojenie”) w życiu pisarza, które przeniesie się na jego twórczość.

Bestsellerowa i kontrowersyjna książka Nabokova „Lolita”

„Lolita” przyniosła Vladimirowi Nabokovowi nie tylko światową sławę i zapewniła miejsce wśród największych nazwisk literatury światowej, ale również okazała się być powieścią nad wyraz kontrowersyjną. Historia opisująca obsesję romantyczną ponad czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastolatki wywołała skandal – często nazywana była powieścią gorszącą bądź zwyczajnie niemoralną. Gdy została opublikowana, szybko zwrócił na nią uwagę Graham Green, który na łamach gazety “Sunday Times” nazwał ją jedną z najlepszych książek roku. „Lolita” jednak od wydania była żywo omawiana nie tylko pod względem literackim, ale również prawnym i etycznym.

Powieść jest wyznaniem czterdziestodwuletniego mężczyzny, Humberta Humberta, oczekującego na proces sądowy. Opisuje on w formie retrospekcji swoją obsesję związaną z tak zwanymi „nimfetkami”, czyli dziewczynkami między dziewiątym a czternastym rokiem życia. Humbert zakochuje się w dwunastoletniej Dolores Haze, dalej zwanej dla niego „Lolitą”, i postanawia zrobić wszystko, by przy niej pozostać. W tym celu ucieka się do łamania prawa oraz porwania. Wedle jego owładniętego szaleństwem umysłu Lolita również go kocha, co więcej, sama inicjuje ich związek.

Lolita jest urojeniem, wyobrażeniem bądź fantazją głównego bohatera. Na prawdziwą osobę nakłada on filtr solipsyzmu (pogląd, iż istnieje tylko jednostkowy podmiot poznający, a cała rzeczywistość jest zbiorem jego subiektywnych wrażeń – wszystko, czego doświadcza jest wyłącznie częścią jego umysłu) oraz poprzedniej dziecięcej miłości, Annabel (jest to czytelne nawiązanie do wiersza Edgara Allana Poe „Annabel Lee”, który był inspiracją do napisania „Lolity”). Humbert w swoim owładniętym szaleństwem umyśle nie widzi Dolores Haze, ale obraz swojej wyidealizowanej miłości, czyli Lolitę. Mówi: „w moich ramionach zawsze była Lolitą” („Lolita”).

Nabokov - poliglota

Pisarz już od dziecka władał biegle trzema językami – angielskim, rosyjskim i francuskim. Jak twierdził: „Nauczyłem się czytać po angielsku, zanim umiałem czytać po rosyjsku” („Pamięci, przemów. Autobiografia raz jeszcze”). Jednak to język rosyjski był mu najbliższy, dlatego też znaczna część dzieł Nabokova powstała właśnie w nim. Dopiero w późniejszych latach swojego życia autor postanowił zacząć pisać po angielsku.

Nabokov odczuwał pewien „dyskomfort” związany z przejściem na obcy dla niego język. Czuł, że używając języka angielskiego nie posiada już naturalnego słownictwa. „Moja angielszczyzna, czyli drugi instrument, który zawsze miałem, jest wszakże narzędziem cokolwiek sztywnym i sztucznym”, stwierdził w wywiadzie zamieszczonym w książce „Własnym zdaniem”.

Główne wątki w twórczości Vladimira Nabokova

Niezwykle kluczowym aspektem nie tylko dla całej twórczości Vladimira Nabokova, ale przede wszystkim samego zrozumienia jego najsłynniejszej książki, „Lolity”, jest pojęcie solipsyzmu. Nabokov w swojej twórczości w jednoznaczny sposób pragnie opisać ograniczenia ludzkiej percepcji, co wskazuje tworząc bohaterów o wątpliwej moralności, często owładniętych szaleństwem. Korzysta z tego motywu nie tylko w „Lolicie”, ale również w „Bladym ogniu”, „Rozpaczy” czy „Czarodzieju”. Oprócz solipsyzmu, kluczowymi kwestiami dla jego twórczości są pojęcia nostalgii, emigracji, luster oraz pamięci. Zwodniczość percepcji oraz pamięci i istnienie więcej niż jednego świata (obok świata rzeczywistego jest to świat metafizyczny) to tematy, które przewijają się przez większość jego twórczości.

Vladimir Nabokov zajmuje w pełni zasłużone miejsce w kanonie klasyków literatury. Jego twórczość, często kontrowersyjna i trudna, jest wynikiem przeżyć pisarza, który w swoje książki przelewał dużą część własnej osobowości oraz doświadczeń życiowych. Zainteresowała Cię twórczość Vladimira Nabokova? Książki jego autorstwa znajdziesz na Woblinku.

Typ publikacji

Cena

Serie wydawnicze

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
Wybrane filtry:
  Promocja
  okładka Lolita, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Lolita, Książka | Nabokov Vladimir

  Najgłośniejsza powieść Vladimira Nabokova, uznawana za arcydzieło literatury światowej. Humbert Humbert – uczony, esteta i romantyk – zakochuje się bez pamięci w Dolores Haze, dwunastoletniej dziewczynce o jedwabistej skórze, która jest córką jego gospodyni. Czterdziestolatek ogarnięty obsesją na punkcie dziewczynki zgadza się na poślubienie pani Haze tylko po to, żeby być blisko Lolity. Kiedy dziewczyna zaczyna szukać uwagi gdzie indziej, Humbert zabiera ją w podróż po kraju...

  Promocja
  okładka Wykłady o Don Kichocie, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Wykłady o Don Kichocie, Książka | Nabokov Vladimir

  Rosyjsko-amerykański geniusz literatury Vladimir Nabokov (1899–1977), autor słynnej "Lolity", był też akademikiem. Zebrane tu wykłady wygłoszone na Harvardzie z początkiem lat 50. XX wieku dalekie są jednak od akademizmu. "Don Kichot" (1605–1615), powieść w naszym dzisiejszym odczuciu okrutna, krwawa, bezlitosna i zupełnie nieśmieszna, w ujęciu Nabokova, który zresztą też tak ją odbierał i raczej jej nie lubił, nabiera nowego życia i odzyskuje literacką świeżość. Nabokov, któ...

  Promocja
  okładka Wykłady o literaturze rosyjskiej, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Wykłady o literaturze rosyjskiej, Książka | Nabokov Vladimir

  Vladimir Nabokov (1899–1977), amerykański pisarz rosyjskiego pochodzenia, klasyk XX-wiecznej literatury, był też wykładowcą o niekonwencjonalnych poglądach. Mieszkając w latach 40. i 50. w USA, pracował na kilku uczelniach, a jego wykłady zostały opublikowane w postaci trzech książek: "Wykłady o Don Kichocie" (Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2015), "Wykłady o literaturze" (Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2016) i "Wykłady o literaturze rosyjskiej". O pisarzach rosyjskich nauczał...

  Promocja
  okładka Własnym zdaniem, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Własnym zdaniem, Książka | Nabokov Vladimir

  „Fikcja stwarza mi tak rzadko okazję do dzielenia się własnym zdaniem, że cieszą mnie te nagłe nawałnice pytań”, wyznaje Vladimir Nabokov (1899–1977), rosyjsko-amerykański klasyk literatury XX wieku, i przedstawia nam, co „własnym zdaniem”, a nie zdaniem bohaterów jego powieści, ma do powiedzenia o świecie, a przede wszystkim o sobie. Wypowiada się w zebranych tu wywiadach, listach i artykułach rzucających sporo światła na niezwykłą osobowość tego pisarza. Rosyjski arystokrat...

  Promocja
  okładka Wykłady o literaturze, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Wykłady o literaturze, Książka | Nabokov Vladimir

  Vladimir Nabokov (1899–1977), jeden z najwybitniejszych pisarzy świata w XX wieku, z urodzenia Rosjanin arystokratycznego rodu, emigrant od czasów rewolucji październikowej, całe późniejsze życie spędził w krajach Zachodu. Mieszkając w latach 40. i 50. w USA, pracował na kilku uczelniach, a jego wykłady zostały opublikowane w postaci trzech książek: Wykłady o Don Kichocie, Wykłady o literaturze i Wykłady o literaturze rosyjskiej. Niniejszy tom dotyczy literatury zachodniej i ...

  Promocja
  okładka Czarodziej, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Czarodziej, Książka | Nabokov Vladimir

  "Czarodziej" powstał w drugiej połowie 1939 roku. To swego rodzaju pra-Lolita, pierwsze samodzielne opracowanie literackie pomysłu wykorzystanego później w najsłynniejszej powieści autora. Zarazem jednak jest to całkowicie samodzielny utwór, napisany z dużym artyzmem i ogromną świadomością formy. Nic dziwnego, że odnalazłszy po latach ten – jak mu się zdawało – nieistniejący już tekst, pisarz nazwał go w liście "pięknym okruchem prozy rosyjskiej, precyzyjnym i przejrzystym"....

  Promocja
  okładka Splendor, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Splendor, Książka | Nabokov Vladimir

  Powieść napisana w roku 1930. Sam autor w jednym z wywiadów umieścił ją wśród swych trzech najlepszych powieści rosyjskich, a jej bohatera nazywał jednym ze swych ulubionych. Rzecz o człowieku, którego marzenia się spełniają, o pokonywaniu strachu i bezinteresownym wyczynie, okupionym zapewne śmiercią. Z utworów Nabokova "Splendor" wydaje się najbliższy wzorom klasycznej powieści rosyjskiej, ale zarazem silnie przesycony jest tym, co u tego pisarza jedyne i niepowtarzalne....

  Promocja
  okładka Lolita, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Lolita, Książka | Nabokov Vladimir

  Lolita - najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i pedofilię. Obecnie uznawana jest za jedno z arcydzieł literatury światowej. Sfilmował ją w 1962 roku Stanley Kubrick i ponownie w 1997 Adrian Lyne....

  Promocja
  okładka Pamięci, przemów autobiografia raz jeszcze, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Pamięci, przemów autobiografia raz jeszcze, Książka | Nabokov Vladimir

  Autobiografia Vladimira Nabokova stanowi klucz do całej jego twórczości. Jedynie dzięki niej czytelnik ma szanse dostrzec w doświadczeniach bohaterów powieści i opowiadań echa wydarzeń z życia pisarza. Ma też szanse zetknąć się z jego refleksjami wyrażanymi już nie w imieniu fikcyjnych postaci, tylko we własnym, a więc mogącymi pomóc w interpretacji dzieł literackiej fikcji. Zarazem autobiografia ta nie jest czymś gatunkowo odmiennym od Nabokovowskich powieści i opowiadań. Je...

  Promocja
  okładka Patrz na te arlekiny, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Patrz na te arlekiny, Książka | Nabokov Vladimir

  "Patrz na te arlekiny!" - bo czają się wszędzie, jak powiada ciotka. Błaznują zatemd drzewa, słowa, rytuały, rachunki, żarty i obrazy. Wszystko może być zabawą, wymysłem, szalonym towarem wyobraźni. Z drugiej strony ograniczając nas pęta rzeczywistości, twardej jak gont na dach, któa nie pozwala chociażby odwrócić bieguc czasu. Ostatnia powieść Vladimira Nabokova (1899-1977) to wykwintna uczta dla wielbicieli i znawców jego twórczości. Autor serwuje najwyborniejsze wątki, wet...

  Promocja
  okładka Oko, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Oko, Książka | Nabokov Vladimir

  Krótka, ale smakowita powieść Vladimira Nabokova (1899-1977) "Oko", napisana na przełomie roku 1929 i 1930, jest bardzo ważna w dorobku pisarza jako pierwsze pojawienie się pewnych istotnych dla jego twórczości tematów, zabiegów i tendencji. To najwcześniejsza Nabokovowska powieść, w której narracja prowadzona jest nie w trzeciej, ale w pierwszej osobie. To także najwcześniejsza jego powieść, w której pojawiają się jako problemy pierwszoplanowe zagadnienia solipsyzmu i tożsam...

  Promocja
  okładka Pnin, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Pnin, Książka | Nabokov Vladimir

  Można odnieść wrażenie, że to najbardziej przystępne, tradycyjne i najmniej skomplikowane z powieściowych dzieł pisarza, można je czytać jako powieść komiczną, uniwersytecką (campusową) czy jako wzruszającą historię o nieszczęsnym, nieprzystosowanym emigrancie. Niektóre możliwe sposoby lektury są jednak pułapkami zręcznie zastawionymi przez autora, który stworzył literacką konstrukcję znacznie bardziej wyrafinowaną, kunsztowną i przemyślną, niż wydaje się na pierwszy czy nawe...

  Promocja
  okładka Lolita, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Lolita, Książka | Nabokov Vladimir

  Lolita - najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i pedofilię. Obecnie uznawana jest za jedno z arcydzieł literatury światowej. Sfilmował ją w 1962 roku Stanley Kubrick i ponownie w 1997 Adrian Lyne....

  Promocja
  okładka Król, dama, walet, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Król, dama, walet, Książka | Nabokov Vladimir

  Król, dama, walet, druga powieść w dorobku jednego z największych twórców prozy artystycznej XX wieku, Vladimira Nabokova, to książka niesłychanie zręcznie napisana, efektownie obnażająca chwyty literackie, chętnie posługująca się deziluzją. Jest w niej zapowiedź wielu motywów i zabiegów charakterystycznych dla późniejszej twórczości pisarza, nie wyłączając Lolity. Krańcowo niebanalnie opowiedziana historia krańcowo banalnego trójkąta, pełna aluzji do innych powieści o zdradz...

  Promocja
  okładka Obrona Łużyna, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Obrona Łużyna, Książka | Nabokov Vladimir

  Najwspanialsza powieść o szachach, jaką kiedykolwiek napisano. Zarazem utwór o niezwykłej miłości i narastającym obłędzie. Świat, los lub autor rozgrywa z bohaterem niezwykłą partię na szachownicy życia, w bezlitośnie logiczny sposób rozwijając szachowy atak, oparty na wzorach i powtórzeniach, atak który wymaga wypracowania obrony. Zakończenie dalekie jest od jednoznaczności: nie możemy być pewni, czy bohater poniósł porażkę, czy też odniósł jednak zwycięstwo....

  Promocja
  okładka Nikołaj Gogol, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Nikołaj Gogol, Książka | Nabokov Vladimir

  · biografia jednego wielkiego rosyjskiego pisarza, stworzona przez innego wielkiego rosyjskiego pisarza · Nabokov, nawet gdy pisze biografię, cały czas igra z czytelnikiem i podsuwa mu fałszywe tropy Nabokov zmusza do myślenia. Kto sądził, że znajdzie w tej książce poukładaną biografię lub - o zgrozo! - streszczenia dzieł Gogola, ten się srodze rozczaruje. Pierwszym sygnałem dla czytelnika, że ma do czynienia z książką przewrotną, jest chronologia: na początku czytamy opis ś...

  Promocja
  okładka Blady ogień, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Blady ogień, Książka | Nabokov Vladimir

  "Blady ogień" to jedno z niekwestionowanych arcydzieł Vladimira Nabokova, książka oparta na niepowtarzalnym pomyśle formalnym. Rzecz składa się z poematu napisanego przez fikcyjnego dwudziestowiecznego poetę amerykańskiego oraz przedmowy do niego, komentarza i indeksu pióra również fikcyjnego edytora, który wykorzystał okoliczności, by przejąć kontrolę nad rękopisem. Czytelnik szybko orientuje się, że teksty komentatora nie przystają do komentowanego przezeń utworu. Edytor op...

  Promocja
  okładka Kęs życia i inne opowiadania Tom 2, Książka | Nabokov Vladimir
  Promocja
  okładka Kęs życia i inne opowiadania Tom 2, Książka | Nabokov Vladimir

  Drugi tom pierwszej edycji opowiadań wszystkich Vladimira Nabokova w genialnym tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego i Leszka Engelkinga.