Neil Gaiman Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Neil Gaiman Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Neil Gaiman jest brytyjskim pisarzem, scenarzystą i redaktorem, powszechnie uważanym za jednego z najważniejszych współczesnych twórców fantastyki. W swoich powieściach, opowiadaniach czy komiksach nie ogranicza się jedynie do jednego stylu. Choć kojarzony jest przede wszystkim z gatunkiem urban fantasy, w jego twórczości znajdziemy także dzieła należące do science fiction, grozy czy horroru. Jego dzieło "Sandman" uważane jest za jedną z powieści graficznych wszech czasów. Neil Gaiman jest laureatem licznych wyróżnień i nagród literackich, w tym między innymi Hugo, Nebula, Bram Stoker Award czy British Fantasy Award. Jedną z najbardziej uznanych powieści Gaimana są " Amerykańscy bogowie", którą znajdziecie na Woblink jako ebooka w formatach epub, mobi lub pdf. Niemniej popularne są "Chłopaki Anansiego", "Koralina", " Gwiezdny pył", "Księga cmentarna" czy "Dobry omen", który współtworzył także Terry Pratchett. Ten ostatni tytuł, podobnie jak wiele innych dzieł Gaimana, został przeniesiony na ekran - w serialu "Dobry omen" główne role grają Michael Sheen i David Tennant. Książki Neila Gaimana zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym między innymi na niderlandzki, francuski, szwedzki, jidisz, bułgarski, fiński, japoński, włoski czy węgierski. Teksty jego autorstwa ukazują się na łamach wielu czasopism, w tym "Time Out", "Punch" czy "The Saturday Times".

Neil Gaiman życiorys w pigułce

Neil Richard Gaiman urodził się 10 listopada 1960 roku w Portchester w Anglii. Jego przodkowie wywodzili się z Polskich Żydów i wyemigrowali z Holandii do Anglii w pierwszych latach XX wieku. W latach 80. Neil Gaiman pracował jako dziennikarz freelancer - pisarsko zadebiutował na łamach czasopisma "Imagine" opowiadaniem "Featherquest". Później wraz z Kimem Newmanem był redaktorem antologii literackich pomyłek i opowiadań pełnych niezamierzonych efektów komicznych brytyjskiego pulp-horroru, zatytułowanej "Ghastly Beyond Belief". Z kolei w gatunku komiksowym po raz pierwszy pojawił się w roku 1987, gdy wraz z grafikiem Davem McKeanem stworzył pierwszą powieść graficzną, "Drastyczne przypadki". Rok później rozpoczął tworzenie tekstów do swojego chyba najlepiej znanego dzieła i równocześnie jednej z najbardziej uznanych powieści graficznych, "Sandmana". Od tego czasu jego kariera literacka nabierała tempa, a na koncie Gaimana pojawiały się zarówno dzieła dla dorosłych, jak i dla dzieci. Obecnie Neil Gaiman mieszka w Stanach Zjednoczonych wraz z żoną Amandą Palmer, z którą ma syna Anthony'ego. Z pierwszą żoną, Mary McGrath, ma trójkę dzieci. Pisarz jest podobno wielkim miłośnikiem kotów, a jako główne źródło swoich inspiracji niezmiennie wymienia Szekspira. Nie stroni także od komentarzy dotyczących spraw bieżących - był chociażby zaangażowany w strajk amerykańskich scenarzystów.

Pierwsze powieści Neila Gaimana

Neil Gaiman z sukcesem próbował i próbuje swoich sił w ramach różnych gatunków i stylów literackich. Jego debiut powieściowy był od razu nobilitujący - " Dobry Omen", który ukazał się w 1990 roku, został napisany z Terrym Pratchetem. Jest to historia specyficznej przyjaźni anioła Azirafala (w serialu wciela się w niego Michael Sheen) i demona Crowley'a (David Tennant), która trwa już od wielu tysięcy lat i właśnie zostaje wystawiona na poważną próbę - nadciągają Jeźdźcy Apokalipsy, Antychryst ma zesłać na Ziemię Armageddon i wszystko wydaje się zmierzać ku końcowi. Azirafalowi i Crowley'owi ta perspektywa zdecydowanie nie odpowiada - wyruszają więc, by zabić Antychrysta, tyle że ten ma ledwie 11 lat i jest aktualnie bardzo miłym chłopcem... Dowiedzcie się, jak skończyła się ta historia, sięgając po "Dobry Omen" w formacie audiobooka lub ebooka! Kilka lat po ukazaniu się tej powieści, w 1996 roku, Gaiman stworzył "Nigdziebądź", powieść urban fantasy, która powstała na podstawie scenariusza miniserialu stworzonego przez BBC Two. Wprowadza nas tam w charakterystyczny dla siebie równoległy świat pełen potworów i aniołów. Richard Mayhew pomaga rannej dziewczynie i w tym jednym momencie jego życie zmienia się na zawsze. Drzwi, bo tak ma ona na imię, ucieka przed zabójcami - podążanie za nią sprawia, że Richard poznaje zupełnie inne oblicze Londynu.

Twórczość dla dzieci i młodzieży

Wiele dzieł Neila Gaimana przeznaczonych jest dla młodszych czytelników - co nie znaczy, że nie polubią ich także dorośli. W tym "Wilki w ścianach" oraz "Odd i Lodowi Olbrzymi". Wiele powieści i opowiadań Neila Gaimana znajduje się w specyficznym rozkroku - ich czytelnikami z równym powodzeniem może być młodzież, jak i starsi czytelnicy. Należy do nich z pewnością " Koralina", opowieść o tytułowej dziewczynce, która odkrywa alternatywny, pozornie znacznie dla niej lepszy dom i rodzinę. Do tego świata przechodzi się ukrytym przejściem, jednak z czasem przestaje być on tak słodki i idealny. Także ebook "Księga cmentarna" ukazuje historię małego chłopca, któremu udaje się umknąć przed mordercą. Schronienie znajduje na miejscowym cmentarzu i zostaje wychowany przez zamieszkujące go zjawy, widma i duchy. Niebezpieczeństwo wciąż jednak nad nim czyha. Młodszym czytelnikom na pewno spodoba się także "Gwiezdny pył" - zekranizowana historia Tristrana Thorna, gotowego zrobić wszystko, by zdobyć serce pięknej Victorii. Obiecuje jej nawet przynieść gwiazdę, której upadek oglądali razem pewnej nocy. By to zrobić, musi jednak przeprawić się na drugą stronę starożytnego muru i wejść na nieznane, magiczne ziemie. W dodatku upadła gwiazda okazuje się wcale nie być kawałkiem kamienia, tylko żywą dziewczyną, bardzo niezadowoloną ze swojego bolesnego lądowania na Ziemi. Młodzieży polecamy także " Mitologię nordycką", którą znajdziecie na Woblink jako ebooka.

Powieści Neila Gaimana dla dorosłych

W bogatym arsenale literackim Neila Gaimana istnieje także całe grono powieści i opowiadań dedykowanych dorosłym czytelnikom. Obok serii komiksów "Sandman" najpopularniejszym dziełem tego typu pozostaje chyba powieść "Amerykańscy bogowie", która doczekała się także swojej ekranizacji w postaci serialu. To historia fantasy z elementami horroru, opowiadająca historię Cienia, który po wyjściu z więzienia dowiaduje się, że jego żona zginęła w wypadku samochodowym. Oszołomionego i zagubionego mężczyznę zatrudnia tajemniczy pan Wednesday - ma być jego ochroniarzem podczas podróży po Stanach, w ramach której Wednesday odwiedza starych znajomych. Okazuje się, że wszyscy są dawnymi, obecnie zapomnianymi bogami, a Wednesday zbiera ich wszystkich na wielką bitwę z nowymi amerykańskimi władcami. Wśród licznych powieści Neila Gaimana znajdziecie także "Chłopaków Anansiego", "Dym i lustra", "Ocean na końcu drogi", "Drażliwe tematy" czy "Rzeczy ulotne". Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf)!

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!