Majówkowy Maraton Czytelniczy

Nora Roberts Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Nora Roberts Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Nora Roberts, a właściwie Eleanor Marie Robertson, jest amerykańską pisarką, światowej sławy autorką ponad 220 bestsellerowych romansów, łączących w sobie elementy powieści przygodowej, sensacyjnej oraz obyczajowej. Tworzy także pod pseudonimami J. D. Robb, Jill March oraz Sarah Hardesty. Nora Robert jest pierwszą autorką przyjętą do Romance Writers of America Hall of Fame (Aleja Sław Amerykańskich Twórców Romansów). Od 2011 roku stworzone przez nią dzieła spędziły łącznie 861 tygodni na liście bestsellerów New York Timesa, w tym 176 tygodni na pierwszym miejscu tej listy.

Nora Roberts prywatnie

Nora Roberts urodziła się 10 października 1950 roku w Silver Spring w stanie Maryland. Była najmłodszą z pięciorga dzieci, i to jedyną córką. Po ukończeniu nauki w szkole katolickiej dość wcześnie wzięła ślub i wraz z rodziną osiedliła się w Keedysville w tym samym stanie. Przez pewien czas Roberts pracowała jako aplikantka adwokacka, lecz po urodzeniu synów Dana i Jasona przede wszystkim zajmowała się domem i zarabiała dorywczo. Kiedy w lutym 1979 roku zamieć śnieżna sprawiła, że wraz z dziećmi została na pewien czas zasypana w swoim domu, Roberts zmotywowała się do podjęcia innej, bardziej kreatywnej i twórczej pracy. Od dzieciństwa otoczona była książkami i uwielbiała wymyślać własne historie. W trakcie tamtej śnieżycy zaczęła spisywać jedną z nich - i od tego momentu rozpoczęła swoją karierę literacką. Po kilku odrzuceniach rękopisów pierwsza powieść Nory Robert, “Irlandzka wróżka”, ukazała się w 1981 roku. Dwa lata później Roberts rozwiodła się z pierwszym mężem, Ronaldem Aufdem-Brinke. Drugiego męża, stolarza Bruce’a Wildera, poznała w 1985 roku, gdy zatrudniła go do budowy regałów na książki. Wraz z nim podróżowała potem po świecie - Wilder jest obecnie właścicielem księgarni Turn the Page Books w Boonsboro (Maryland), pracuje także jako fotograf oraz kamerzysta.

Osiągnięcia i wyróżnienia Nory Roberts

Już w 1996 roku Nora Roberts przekroczyła liczbę stu stworzonych przez siebie powieści, wraz z ukazaniem się książki “Niebo Montany”. Podwoiła ten wynik w 2012 roku - jej dwusetną książką był “Świadek”. Cztery z pięciu powieści, które USA Today wymieniło jako najlepiej sprzedające się romanse w latach 1999 oraz 2000 były jej autorstwa. Pierwszy raz na liście bestsellerów New York Timesa romans Nory Roberts zajął w 1991 roku - przez kolejną dekadę znalazło się na nim 68 jej dzieł. W 1997 roku pisarka otrzymała nagrodę Romance Writers of America (Amerykańscy Twórcy Romansów, RWA) za całokształt twórczości. Jest jedyną autorką, której od 2012 roku udało się zdobyć 21 nagród RITA - prestiżowych wyróżnień przyznawanych przez RWA w kategorii romansów anglojęzycznych. Magazyn TIME uznał Norę Roberts za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób 2007 roku - była drugą obok Davida Mitchella reprezentantką twórców literatury.

Ekranizacje powieści Nory Roberts

Wiele z romansów stworzonych przez Norę Roberts doczekało się ekranizacji - było to chociażby “Sanktuarium”. W 2007 Lifetime Television po raz pierwszy zaadaptowało wiele dzieł tej samej autorki. Były to cztery powieści Nory Robert - “Ciemna strona księżyca” (“Angels Fall”), “Niebo Montany”, “Błękitny dym” oraz “Księżyc nad Karoliną”. Cztery kolejne książki pojawiły się na małym ekranie w 2009 roku - tym razem kolekcja obejmowała dzieła “Zorza polarna”, “Noc na bagnach Luizjany”, “W samo południe” oraz “Hołd”.

Bestsellerowe romanse Nory Roberts w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele z ponad dwustu powieści napisanych przez Norę Roberts. Wśród nich czekają na Was takie romanse jak: “Alan”, “Miłość Shane’a”, “Trzy boginie”, “Szczęśliwa pomyłka”, “Amanda”, “Beztroski książę” czy “Księżniczka i tajny agent”. Nora Roberts jest także autorką licznych serii oraz trylogii. “Saga Rodu Quinnów”, na którą składają się “Wzburzone fale”, “Niebezpieczne prądy”, “Spokojna przystań” oraz “Błękitna zatoka” to jeden z najpopularniejszych cyklów romansów Roberts. Jako J. D. Robb stworzyła 50 powieści w cyklu “Oblicza śmierci”. Romanse autorstwa Nory Roberts dostępne są na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!