Wirtualne Targi

Oksana Zabużko Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Najdłuższa podróż, Audiobook | Oksana Zabużko

    24 lutego 2022 ziemia zatrzęsła się od rosyjskich rakiet padających na Ukrainę. Świat powinien zmienić się nieodwracalnie, ale czy się zmienił? Czy zobaczył wreszcie w Rosji to, co od co najmniej stulecia widzą w niej Ukraińcy? Część ukraińskich intelektualistów znalazła się w okopach, gdzie o europejskość swojego kraju walczą w dosłownym znaczeniu słowa. Pozostali wszystkim, którzy chcą słuchać, tłumaczą rzeczy dla Ukraińców oczywiste – że ta wojna nie zaczęła się ani w 202...

    Promocja
    okładka Badania terenowe nad ukraińskim seksem, Audiobook | Oksana Zabużko

    Jedna z najgłośniejszych powieści ostatnich dekad uznana za manifest feminizmu i wiwisekcję postkomunistycznej Ukrainy. Wydana po raz pierwszy w 1996 roku powieść, którą sama Oksana Zabużko określiła mianem psychoanalizy narodowej szybko stała się ukraińskim bestsellerem i zyskała międzynarodowy rozgłos. Jej bohaterka, poetka i wykładowczyni, z dystansu amerykańskiego uniwersytetu przygląda się swojej poturbowanej przez historię ojczyźnie, Ukrainie, ale i sobie samej, uwikła...

    Promocja
    okładka Planeta Piołun, Audiobook | Oksana Zabużko

    Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę pisze Oksana Zabużko, patrząc na Europę trawioną toksycznymi populizmami i opadającą w intelektualną przepaść. W podzielonym świecie baniek informacyjnych jej eseje zdają się kierować czytelnika w stronę ocalenia, którym dla autorki jest szeroko pojęta kultura, a przede wszystkim kultura uważnego czytania. W swoich arcyciekawych, wielowarstwowych esejach daje przykład głębokiej lektury, zwracając się w stronę ważnych dla ...

Oksana Zabużko Audiobooki

Oksana Zabużko jest ukraińską pisarką, poetką i eseistką, doktorem filozofii Uniwersytetu Kijowskiego. Jej dzieła skupiają się na kwestiach postkolonializmu, feminizmu oraz ukraińskiej samoidentyfikacji. Zabużko stała się znana po publikacji książki “Badania terenowe nad ukraińskim seksem”, która ukazała się w Ukrainie w 1996 roku, a w Polsce w 2003 nakładem Wydawnictwa Agora. Dzieło to zostało uznane za pierwszy taki manifest ukraińskiego feminizmu. Stało się także podstawą dla monodramu wystawionego w teatrze Polonia Krystyny Jandy w Warszawie. W sztuce w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej zagrała Katarzyna Figura. W Polsce ukazały się także inne dzieła Oksany Zabużko, w tym zbiór opowiadań “Siostro, siostro” oraz powieść “Muzeum porzuconych sekretów”. Ten drugi tytuł otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowej “Angelus”. Pierwszą książką Zabużko, która miała premierę poza granicami Ukrainy był zapis rozmów przeprowadzonych z pisarką przez Izabellę Chruślińską, “Ukraiński palimpsest”. W przeddzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 23 lutego 2022 roku, ukazał się zbiór esejów Oksany Zabużko, “Planeta Piołun”. Zostały one wybrane specjalnie dla polskiego czytelnika i napisane po zajęciu Krymu przez Rosjan w 2014 roku.

“Badania terenowe nad ukraińskim seksem” Oksany Zabużko

Wydana w 1996 roku powieść Oksany Zabużko została okrzyknięta ukraińskim manifestem feministycznym. Sama autorka nazwała “Badania terenowe nad ukraińskim seksem” swoistą psychoanalizą narodową. Jej główną bohaterką jest poetka i wykładowczyni, która z perspektywy amerykańskiego uniwersytetu spogląda na swoją postkomunistyczną ojczyznę. W ten sposób przeprowadza wiwisekcję Ukrainy, ale także samej siebie, wciąż uwikłanej w przeszłość i trudne relacje. Zabużko pokazuje, jakie efekty na intymnych relacjach miało wiele lat totalitaryzmu. Pokazuje walkę, jaką bohaterka musi stoczyć, by zawalczyć zarówno o siebie, a także jak wielka praca jest do wykonania, by odbudować doświadczony trudną historią kraj. “Badania terenowe nad ukraińskim seksem” Oksany Zabużko szybko stały się współczesną ukraińską klasyką, a także uruchomiło falę pisarek nowej literatury nazywanych czasem “córkami Zabużko”.

Książki Oksany Zabużko w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie liczne książki Oksany Zabużko wydane w Polsce przez Wydawnictwo Agora. Czekają na Was “Badania terenowe nad ukraińskim seksem”, “Muzeum porzuconych sekretów”, “Planeta Piołun” czy “Ukraiński palimpsest” zarówno jako książki papierowe, jak i ebooki.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.