Majówkowy Maraton Czytelniczy

Olga Drenda Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Olga Drenda Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Olga Drenda urodziła się w 1984 roku. To polska pisarka, eseistka, tłumaczka i dziennikarka. Jest absolwentką etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje teksty publikowała m.in. w „Dwutygodniku”, „Miesięczniku ZNAK”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Magnetofonowej”, „Polityce”, „Herito”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Lampie”, a nawet w brytyjskim „The Guardian”.

Drenda jest autorką książekDuchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” (2016) i „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (2018). W 2020 roku ukazała się jej „Książka o miłości”, którą napisała wspólnie z Małgorzatą Halber. Ponadto krótki tekst Olgi Drendy ukazał się w antologii „O kotach” – zbiorze opowiadań znanych autorów, poświęconych kotom. Oprócz Drendy znalazły się tam również teksty Stefana Chwina, Piotra Pazińskiego, Małgorzaty Rejmer, Piotra Siemiona i Pawła Sołtysa. W 2019 roku Olga Drenda została wyróżniona Nagrodą Literacką Gdynia za esej „Wyroby”. Za tę samą książkę Drenda znalazła się, obok Małgorzaty Rejmer i Łukasza Zawady, wśród nominowanych do Paszportu „Polityki” w kategorii literatura.

W mediach społecznościowych Drenda prowadzi fanpage „duchologia”, na którym publikuje filmy, zdjęcia, skany, pocztówki i wspomnienia z lat 80. i 90. (głównie z przełomu dekad). Nie brakuje tam zatem akcesoriów z Żółwiami Ninja, fragmentów starych programów telewizyjnych, archiwalnych nagrań z VHS-ów czy etykiet pierwszych towarów sprowadzanych do Polski po upadku komunizmu. W swoich esejach, książkach i badaniach Drenda łączy słabość do kiczu czasu przemiany ustrojowej z pogłębioną analizą historyczną i socjologiczną lat 80. i 90.

Duchologia polska - debiut Olgi Drendy

„Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” to pełnowymiarowy debiut Olgi Drendy. Książka ukazała się w 2016 roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Karakter. To opowieść zakorzeniona w przełomie lat 80. i 90. Drenda, jako miłośniczka i badaczka czasów przemiany ustrojowej, zbiera artefakty z tamtych lat: fotografie, kolorowe magazyny, czasopisma ezoteryczne, kalendarze, pamiątki, pocztówki, kasety wideo i magnetofonowe. Na podstawie wspomnień ludzi z tamtych lat, archiwów i własnych badań kreśli opowieść o czasach, w których Polacy za wszelką cenę próbowali być nowocześni, by jak najszybciej „dogonić Zachód”. Tak przywołuje rosnące jak grzyby po deszczu fastfoody, opowiada o wszechobecnych adidasach, o pierwszych telewizyjnych reklamach, seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego. Z jednej strony to opowieść pełna ironii, z drugiej zaś sentymentalna podróż do czasów, w których zmiany społeczne i polityczne zachodziły błyskawicznie. Rezultatem badań i poszukiwań jest fascynujący obraz czasu transformacji, który czyta się z wypiekami na twarzy.

Wyroby

„Wyroby” to kolejny efekt zamiłowań i badań Olgi Drendy - esej poświęcony wszystkiemu, co na polskich ogródkach działkowych jest zrobione ręcznie. Tym razem autorka doskonale przyjętej „Duchologii polskiej” pisze o przydomowych ozdobach stworzonych z betonu, starych opon i odpadów, kiczowatych posągach, religijnej galanterii. Głównymi bohaterami książki są zatem różnego rodzaju ozdoby – dla jednych piękne, dla innych stanowiące słownikowy przykład bezguścia i kiczu. „Wyroby” to wciągający esej o polskiej estetyce, guście i sentymentalizmie.

Książka o miłości - współpraca Olgi Drendy i Małgorzaty Halber

W 2020 roku premierę miała głośna „Książka o miłości” napisana wspólnie przez Olgę Drendę i Małgorzatę Halber, autorkę głośnej, autorefleksyjnej książki „Najgorszy człowiek na świecie”. Charyzmatyczne autorki postanowiły połączyć siły – piszą o emocjonalności, miłości z pogranicza sfery online i offline, przywołują zarówno klasyków (Marcel Proust), jak i postaci z memów (Pieseł). Zwinnie lawirują na granicy tego co poważne, ambitne, bolesne i miałkie, kiczowate, śmieszne. To intertekstualny obraz miłości w kulturze współczesnej przedstawiony w eseistycznej formie.

Ponadto we współpracy Olgi Drendy i „Miesięcznika Znak” ukazała się książka „Czyje jest nasze życie?”. To książka-rozmowa Drendy z Bartłomiejem Dobroczyńskim, psychologiem, historykiem psychoanalizy. Książkę zainspirowały rozmowy publikowane w miesięczniku „Znak” w ramach cyklu Mąciciele o dwóch głowach. Rozmówcy uświadamiają czytelnikom, że współcześnie mamy do czynienia z zupełnie innymi problemami, niż do tej pory sądziliśmy. Dredna i Dobroczyński prowokują, pozbawiają złudzeń i inspirują. Nie jest to łatwa lektura dla idealistów. Na szczęście autorzy dowodzą, że w mierzeniu się z problemami codzienności nie jesteśmy sami i choć niektóre zjawiska wydają się być nowe, to wiele problemów możemy rozwiązać dzięki doświadczeniom z przeszłości.

Książki Olgi Drendy dostępne są w księgarni internetowej Woblink w różnych formatach, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki podróżnicze i Przewodniki

Książki z kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” dotyczą wszystkiego, co wiąże się z podróżowaniem. Znajdą się tu pozycje przedstawiające porady dla podróżników, opisujące wędrówki do miejsc zarówno bardzo odległych, jak i nieco bliższych, ze wskazówkami dla początkujących oraz doświadczonych podróżników, przedstawiające podróże śladami literackich bohaterów lub znanych pisarzy. Są tu publikacje opisujące zarówno kraje, ludzi, jak i kultury takich miejsc jak Iran, Wielka Brytania, Czechy, Australia, RPA, Kaukaz, Japonia czy Chiny. Coś dla siebie znajdą tu podróżnicy, którzy już zdecydowali, gdzie chcą pojechać i poszukują konkretnych porad oraz wskazówek na temat danego miejsca, osoby, które dopiero szukają inspiracji do odkrywania świata, a także ci, którzy szukają najlepszego sposobu na podróżowanie bez wychodzenia z domu. W kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się między innymi publikacje podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego, dziennikarza i podróżnika, który wędrował po blisko 60 krajach („Gringo wśród dzikich plemion”, „Wyspa na prerii”, „Rio Anaconda Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana”), oraz Martyny Wojciechowskiej, która przez 10 lat sprawowała funkcję redaktor naczelnej polskiej edycji „National Geographic” oraz „National Geographic Traveler” („Przesunąć horyzont”, seria „Zwierzaki świata”). Możemy tu znaleźć również takie pozycje jak „Weź wyjdź. Sztuka aktywnego odpoczywania przez cały rok” Patryka Świątka, „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” Piotra Milewskiego, „Busem przez Świat. Ameryka za 8 dolarów” Karola Lewandowskiego, „Rzeźnik. Historia kultowego biegu” Anny Dąbrowskiej i Piotra Skrzypczaka. Czytelnicy zainteresowani bliższymi podróżami odnajdą tutaj książki „Kraków. Historie, anegdoty, plotki” Zbigniewa Leśnickiego, „Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu” Macieja Molczyka i Jagienki Świetlik-Prus, „Historie warte poznania” Filipa Czekały czy „Viva Warszawa” Steffena Möllera.