Majówkowy Maraton Czytelniczy

Orhan Pamuk Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Orhan Pamuk Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Orhan Pamuk to najpopularniejszy na świecie turecki pisarz. Jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pochodzi ze Stambułu, w którym się wychował i spędził większość życia. W tym mieście rozgrywa się akcja wielu jego powieści, opowiada o nim także autobiograficzna książka pt. „Stambuł. Miasto i wspomnienia”. Pamuk jest autorem takich powieści jak „Nazywam się czerwień”, „Śnieg”, „Dom ciszy” i „Nowe życie”.

Orhan Pamuk pochodzi z zamożnej rodziny. Studiował architekturę, ale po kilku latach zrezygnował z niej na rzecz dziennikarstwa. Po studiach znów zmienił kierunek swojej kariery i całkowicie oddał się pisarstwu. Jego największymi mistrzami są Tomasz Mann, Lew Tołstoj i Fiodor Dostojewski, o czym można się dowiedzieć ze zbiorów esejów noblisty – „Inne kolory” oraz „Pisarz naiwny i sentymentalny”.

Cevdet Bej i synowie

Orhan Pamuk debiutował powieścią „Cevdet Bej i synowie”. To saga rodzinna przedstawiająca losy trzech pokoleń rodziny. Akcja powieści rozgrywa się na początku XX wieku w Stambule. Tytułowy Cevdet jest handlarzem, sprzedaje artykuły żelazne, udaje mu się też założył własną fabrykę. Marzy o tym, by żyć w stylu zachodnim, chce mnożyć kapitał i rozwijać interes. Po latach biznes przejmują jego synowie, co rzecz jasna prowadzi do konfliktów rodzinnych. Już od pierwszej powieści widoczna jest u Pamuka miłość do Stambułu – multikulturowe, wielkie, tajemnicze miasto wysuwa się na pierwszy plan.

Stambuł. Miasto i wspomnienia - autobiograficzna powieść Orhana Pamuka

Jedną z najważniejszych książek Pamuka jest „Stambuł. Miasto i wspomnienia” – autobiograficzna opowieść o mieście znajdującym się na granicy dwóch kontynentów. Metropolia rozerwana między Europą a Azją ukazana jest w tej książce przez pryzmat osobistych doświadczeń pisarza. Opowieść o historii miasta przeplatana jest wspomnieniami Pamuka.

Muzeum niewinności

Szczególną książką w dorobku Pamuka jest „Muzeum niewinności” – powieść wykraczająca poza ramy literatury. Główny bohater powieści, trzydziestoletni Kemal, zakochuje się w swojej dalekiej krewnej Füsun. Relacja kochanków utrzymywana jest w tajemnicy, gdyż Kemal przygotowuje się do zaręczyn z inną dziewczyną. Zakochani spotykają się ze sobą po kryjomu, coraz bardziej się do siebie zbliżają i lepiej poznają. Zaręczyny Kemala brutalnie kończą ten romans. Zdruzgotany Kemal zaczyna zbierać przedmioty kojarzące mu się z Füsun. To daje początek kolekcji nazwanej muzeum niewinności. Dlaczego książka Pamuka jest tak niezwykła? Muzeum niewinności istnieje naprawdę – pisarz otworzył je w Stambule. Znajdują się w nim wszystkie przedmioty zbierane skrupulatnie przez Kemala.

Wszystkie książki Pamuka wydane w Polsce znajdziecie w formie ebooków w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).