Majówkowy Maraton Czytelniczy

Oriana Fallaci Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kapelusz cały w czereśniach, Książka | Oriana Fallaci

    Sto lat rodu Fallacich – dzieje miłości, zdrady, namiętności, narodzin i śmierci. Wielka saga, wydane pośmiertnie opus magnum charyzmatycznej dziennikarki. Międzynarodowy bestseller. Porywająca historia dumnych i niespokojnych przodków Oriany Fallaci – hardej chłopki Cateriny i jej męża, utracjusza Carla; mściwego żeglarza Francesca; poległego w powstaniu krakowskim Stanisława; Antonia, który chciał być księdzem, a trafił przed ślubny ołtarz; rzeźbiarza Giobatty; nieprawej có...

    Promocja
    okładka Inszallah, Książka | Oriana Fallaci

    Sławna włoska dziennikarka tym razem w roli powieściopisarki. Postaci w tej powieści są wymyślone. Wymyślone są też historie, wymyślona akcja. Ale wydarzenia, które ją zapoczątkowały, są prawdziwe. Prawdziwy jest krajobraz, prawdziwa wojna, o której opowiada ta książka. Autorka dedykuje ją czterystu żołnierzom amerykańskim i francuskim zamordowanym w Bejrucie przez sektę Dzieci Boga. Dedykuje ją mężczyznom, kobietom, starcom, dzieciom zamordowanym w innych masakrach w tym m...

Oriana Fallaci Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Oriana Fallaci była włoską dziennikarką oraz pisarką, znaną autorką wywiadów i jedną z najpopularniejszych dziennikarek XX wieku. Przeprowadziła rozmowy z takimi osobami jak z Henrym Kissingerem, ajatollahem Chomeinim, Dengiem Xiaopingiem, Lechem Wałęsą, Arielem Szaronem, Muammarem al-Kadafim, Federico Fellinim, Jasirem Arafatem, Indirą Gandhi czy Seanem Connerym. Fallaci jest także autorką wielu książek eseistycznych dotyczących bieżących wydarzeń. Pod koniec życia, po zamachach z 11 września 2011 roku, zajęła się kwestią relacji między światem muzułmańskim a zachodnim, w tym radykalną krytyką islamu. Jej dzieła zostały przetłumaczone na 21 języków, w tym polski, duński, portugalski, węgierski, hebrajski, rumuński, persji, bułgarski oraz angielski.

Kariera dziennikarska Oriany Fallaci

Oriana Fallaci urodziła się 29 czerwca 1929 roku we Florencji. Jej ojciec Edoardo był członkiem rządu we Florencji, a także działaczem walczącym z dyktaturą Benito Mussoliniego. W czasie II wojny światowej Oriana Fallaci wstąpiła to antyfaszystowskiego ruchu oporu Giustizia e Libertà. Po ukończeniu szkoły średniej przyszła dziennikarka przez chwilę uczęszczała na Uniwersytet we Florencji, gdzie studiowała medycynę oraz chemię, a następnie literaturę, w końcu jednak porzuciła akademię. Karierę dziennikarską Fallaci rozpoczęła pod wpływem swojego wujka Bruno jeszcze jako nastolatka, stając się korespondentką specjalną dla gazety „Il mattino dell'Italia centrale” w 1946 roku. Później przez wiele lat pełniła tę rolę dla magazynu politycznego „L’Europeo”, a także dla wielu czołowych włoskich gazet. Od 1967 Fallaci jako korespondentka wojenna dla wielu gazet relacjonowała wojnę w Wietnamie, wojnę pakistańsko-indyjską, walki na Bliskim Wschodzie, a także w Południowej Afryce. W latach 60. XX wieku zaczęła także przeprowadzać wywiady, najpierw z ludźmi ze świata literatury i kina, a potem ze światowymi przywódcami, co przyniosło jej ogromną popularność.

Twórczość i kontrowersje

Określana niekiedy jako wybitna włoska intelektualistka swoich czasów Oriana Fallaci przeprowadziła wiele znakomitych wywiadów z możnymi tego świata, w tym z wieloma osobami, do których dostęp był utrudniony, jak na przykład z ajatollahem Iranu i przywódcą rewolucji islamskiej w 1979 roku Chomeinim. Była także była autorką błyskotliwych esejów. Pod koniec życia jej rozważania związane z islamem oraz światem muzułmańskim wywołały liczne kontrowersje. Fallaci nie uznawała istnienia „umiarkowanego islamu”, uznając religię tą za z gruntu pełną przemocy i agresji, a tym samym taką, z którą nie można podjąć dialogu. Zarzucała także zachodnim politykom bierność i uległość w relacjach ze światem islamskim, porównując ich ekstremizm do zbrodni nazistowskich Niemców w latach 30. i 40. XX wieku. Poglądy te krytykowały i polemizowały z nimi zarówno organizacje antyrasistowskie i islamskie, jak również wielu znanych dziennikarzy i pisarzy, w tym Tiziano Terzani, Dario Fo czy Ryszard Kapuściński. Rozważania z tego zakresu można znaleźć na przykład w książce „Wściekłość i duma”, a także „Wywiad z samą sobą. Apokalipsa”, które znajdziecie na Woblink jako książki papierowe.

Książki Oriany Fallaci w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was różne dzieła autorstwa Oriany Fallaci. Znajdziecie tu nie tylko „Wściekłość i dumę” czy „Wywiad z samą sobą. Apokalipsa”, ale także wydane przez Świat Książki „Wywiad z historią”, „Wywiad z władzą”, „Tylko ja mogę napisać swoją historię”, „List do nienarodzonego dziecka” czy „Kapelusz cały w czereśniach”. Te i inne eseje oraz wywiady znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.