Ottessa Moshfegh Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Mój rok relaksu i odpoczynku, Audiobook | Ottessa Moshfegh

    Bohaterka powieści, młoda Amerykanka, jest piękna, chuda, świetnie wykształcona i zamożna. Na pierwszy rzut oka powinna być też szczęśliwa, ale nie jest. Mamy rok 2000, za chwilę początek nowego tysiąclecia, gospodarka kwitnie i wszystko mogłoby się układać idealnie, jednak tylko długi odpoczynek i odcięcie się od rzeczywistości dają bohaterce nadzieję na dalsze normalne życie.Mój rok relaksu i odpoczynku to opowieść o niemożliwej do przezwyciężenia samotności i braku radości...

    Promocja
    okładka Mój rok relaksu i odpoczynku, Audiobook | Ottessa Moshfegh

    Bohaterka powieści, młoda Amerykanka, jest piękna, chuda, świetnie wykształcona i zamożna. Na pierwszy rzut oka powinna być też szczęśliwa, ale nie jest. Mamy rok 2000, za chwilę początek nowego tysiąclecia, gospodarka kwitnie i wszystko mogłoby się układać idealnie, jednak tylko długi odpoczynek i odcięcie się od rzeczywistości dają bohaterce nadzieję na dalsze normalne życie. „Mój rok relaksu i odpoczynku” to opowieść o niemożliwej do przezwyciężenia samotności i braku rad...

Ottessa Moshfegh Audiobooki

Ottessa Charlotte Moshfegh jest amerykańską powieściopisarką uznaną przez czasopismo literackie “Granta” za jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia. To autorka powieści „Mój rok relaksu i odpoczynku”(2019) i zbioru opowiadań „Tęsknota za innym światem”(2021). To także finalistka Nagrody Bookera (“Eileen”) i National Book Critics Circle Award. Laureatka Pushcart Prize, O. Henry Award oraz Plimpton Discovery Prize.

Ottessa Moshfegh urodziła się w 1981 roku w Bostonie, w rodzinie muzyków o wielokulturowych korzeniach. Matka - Chorwatka i ojciec - Żyd pochodzący z Iranu poznali się w Królewskim Konserwatorium w Belgii, do którego obaj uczęszczali. Ona była skrzypaczką, on grał w orkiestrze. Do Stanów Zjednoczonych przeprowadzili się w obawie przed rewolucją islamską.

Ottessa wychowywała się wraz z rodzeństwem, braćmi Dariusem oraz Sarvenazem w Newton, Massachusetts. Muzyka wypełniała jej życie od najmłodszych lat. Swoich sił w grze na pianinie próbowała już jako czterolatka, nieco później do arsenału instrumentów dołączył klarnet. Odebrała muzyczną edukację w Konserwatorium w Nowej Anglii, jednak finalnie serce kazało jej wybrać pisarstwo. Prywatnie jest żoną dziennikarza i pisarza, Luke’a Goebela, którego poznała w 2016 roku podczas jednego z wywiadów. Mieszkają w Kalifornii.

Ottessa Moshfegh - droga literacka

Moshfegh ukończyła Barnard College i w 2002 roku wyjechała do Wuhan (Chiny), gdzie zarabiała na życie nauczając języka angielskiego i pracując w punk barze. Trzy lata później przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła pracę w wydawnictwie Overlook Press. Do pisania zachęciła ją redaktorka Jean Stein, której Moshfegh była asystentką. Niestety, z powodu choroby kociego pazura i jej powikłań zmuszona była opuścić Nowy Jork. Utrzymując się ze sprzedaży odzieży vinted podjęła studia na Uniwersytecie Browna, które ukończyła w 2011 roku. W 2013 roku Otessa Moshfegh zakwalifikowała się do prestiżowego stypendium Wallace Stegner Fellowship (w kategorii fikcja) na Uniwersytecie Stanforda. Pierwszą nowelę, „McGlue”, wydała już rok później, zainspirowana notatką, którą znalazła w starej gazecie z 1851 roku podczas wizyty w bibliotece. Książka ta jako pierwsza została nagrodzona Fence Modern Prize in Prose. Zdobyła także Believer Book Award. To oczywiście nie koniec wyróżnień. Debiutancka powieść, „Byłam Eileen” przysporzyła jej bowiem nominacji do National Book Critics Circle Award oraz do Nagrody Bookera (2016). Została także uhonorowana prestiżową PEN/Hemingway Award (2016).

Ottessa Moshfegh jest niezwykle płodną autorką. Pisuje do takich pism literackich jak Granta, The New Yorker czy The Paris Review. Ma na swoim koncie także wiele opowiadań, w tym nagrodzoną The Paris Review „Bettering Myself”, oraz esejów. W 2017 roku wydała zbiór opowiadań „Tęsknota za innym światem” (kilkukrotnie dodrukowywany w Polsce), a w 2018 powieść „Mój rok relaksu i odpoczynku.” Obie książki znajdziecie w Woblinku w formie ebooka bądź książki papierowej. Pozostałe, nieprzetłumaczone na język polski dzieła pisarki to „Death in Her Hands”(2020) oraz „Lapvona”(2022).

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.