Bony podarunkowe na Święta

Ottessa Moshfegh Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Eileen, Ebook | Ottessa Moshfegh

    Okres bożonarodzeniowy nie cieszy skromnej młodej Eileen, której życie upływa między opieką nad niechlujnym, uzależnionym od alkoholu, żyjącym biednie ojcem, a pracą w charakterze sekretarki w Moorehead, wiezięniu do młodocianych przestępców, gdzie codziennie mają miejsce straszne rzeczy. Trawiona żalem i wstrętem do samej siebie Eileen spędza swoje ponure dni na perwersyjnych fantazjach i marzeniach o ucieczce do dużego miasta. Za to noce i weekendy wypełniają jej drobne kra...

    Promocja
    okładka Mój rok relaksu i odpoczynku, Ebook | Ottessa Moshfegh

    Bohaterka powieści, młoda Amerykanka, jest piękna, chuda, świetnie wykształcona i zamożna. Na pierwszy rzut oka powinna być też szczęśliwa, ale nie jest. Mamy rok 2000, za chwilę początek nowego tysiąclecia, gospodarka kwitnie i wszystko mogłoby się układać idealnie, jednak tylko długi odpoczynek i odcięcie się od rzeczywistości dają bohaterce nadzieję na dalsze normalne życie.Mój rok relaksu i odpoczynku to opowieść o niemożliwej do przezwyciężenia samotności i braku ra...

    Promocja
    okładka Lapvona, Ebook | Ottessa Moshfegh

    W Lapvonie, średniowiecznym lennie dotkniętym klęskami żywiołowymi, niepełnosprawny chłopak, półsierota uważany za wioskowego głupka staje się całkiem nieoczekiwanie obrazoburcą – bohaterem walki o monarszą władzę, burzycielem starego porządku świata i jedynie słusznej wiary.Nastoletni Marek, maltretowany i niestabilny psychicznie syn wiejskiego pasterza, wierzy, że jego matka zmarła przy porodzie. Na szczęście zawsze mógł liczyć na miejscową akuszerkę, z którą łączy go trwaj...

    Promocja
    okładka Tęsknota za innym światem, Ebook | Ottessa Moshfegh

    Tęsknota za innym światem to pierwszy zbiór opowiadań jednej z najciekawszych współczesnych pisarek amerykańskich. W opowieściach Ottessy Moshfegh jest coś niesamowicie niepokojącego, coś niebezpiecznego. Bohaterami opowiadań są osoby, które razem i każda z osobna reprezentują ułomną kondycję człowieka. Groteska, a czasami oburzenie, z jakimi autorka opisuje swe postacie, są jednocześnie nasycone czułością i współczuciem, próbą zrozumienia i wybaczenia. To opowieści o izolacj...

Ottessa Moshfegh Ebooki

Ottessa Charlotte Moshfegh jest amerykańską powieściopisarką uznaną przez czasopismo literackie “Granta” za jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia. To autorka powieści „Mój rok relaksu i odpoczynku”(2019) i zbioru opowiadań „Tęsknota za innym światem”(2021). To także finalistka Nagrody Bookera (“Eileen”) i National Book Critics Circle Award. Laureatka Pushcart Prize, O. Henry Award oraz Plimpton Discovery Prize.

Ottessa Moshfegh urodziła się w 1981 roku w Bostonie, w rodzinie muzyków o wielokulturowych korzeniach. Matka - Chorwatka i ojciec - Żyd pochodzący z Iranu poznali się w Królewskim Konserwatorium w Belgii, do którego obaj uczęszczali. Ona była skrzypaczką, on grał w orkiestrze. Do Stanów Zjednoczonych przeprowadzili się w obawie przed rewolucją islamską.

Ottessa wychowywała się wraz z rodzeństwem, braćmi Dariusem oraz Sarvenazem w Newton, Massachusetts. Muzyka wypełniała jej życie od najmłodszych lat. Swoich sił w grze na pianinie próbowała już jako czterolatka, nieco później do arsenału instrumentów dołączył klarnet. Odebrała muzyczną edukację w Konserwatorium w Nowej Anglii, jednak finalnie serce kazało jej wybrać pisarstwo. Prywatnie jest żoną dziennikarza i pisarza, Luke’a Goebela, którego poznała w 2016 roku podczas jednego z wywiadów. Mieszkają w Kalifornii.

Ottessa Moshfegh - droga literacka

Moshfegh ukończyła Barnard College i w 2002 roku wyjechała do Wuhan (Chiny), gdzie zarabiała na życie nauczając języka angielskiego i pracując w punk barze. Trzy lata później przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła pracę w wydawnictwie Overlook Press. Do pisania zachęciła ją redaktorka Jean Stein, której Moshfegh była asystentką. Niestety, z powodu choroby kociego pazura i jej powikłań zmuszona była opuścić Nowy Jork. Utrzymując się ze sprzedaży odzieży vinted podjęła studia na Uniwersytecie Browna, które ukończyła w 2011 roku. W 2013 roku Otessa Moshfegh zakwalifikowała się do prestiżowego stypendium Wallace Stegner Fellowship (w kategorii fikcja) na Uniwersytecie Stanforda. Pierwszą nowelę, „McGlue”, wydała już rok później, zainspirowana notatką, którą znalazła w starej gazecie z 1851 roku podczas wizyty w bibliotece. Książka ta jako pierwsza została nagrodzona Fence Modern Prize in Prose. Zdobyła także Believer Book Award. To oczywiście nie koniec wyróżnień. Debiutancka powieść, „Byłam Eileen” przysporzyła jej bowiem nominacji do National Book Critics Circle Award oraz do Nagrody Bookera (2016). Została także uhonorowana prestiżową PEN/Hemingway Award (2016).

Ottessa Moshfegh jest niezwykle płodną autorką. Pisuje do takich pism literackich jak Granta, The New Yorker czy The Paris Review. Ma na swoim koncie także wiele opowiadań, w tym nagrodzoną The Paris Review „Bettering Myself”, oraz esejów. W 2017 roku wydała zbiór opowiadań „Tęsknota za innym światem” (kilkukrotnie dodrukowywany w Polsce), a w 2018 powieść „Mój rok relaksu i odpoczynku.” Obie książki znajdziecie w Woblinku w formie ebooka bądź książki papierowej. Pozostałe, nieprzetłumaczone na język polski dzieła pisarki to „Death in Her Hands”(2020) oraz „Lapvona”(2022).

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.