Paul Auster Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paul Auster Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Paul Auster to wybitny amerykański pisarz, eseista, tłumacz, scenarzysta i reżyser filmowy. Uważany jest za jednego z najważniejszych żyjących amerykańskich autorów. Tłumaczył wiersze francuskich poetów, a oprócz prozy pisał także poezję i eseje. Jego najpopularniejszymi i zarazem najistotniejszymi dziełami są powieści „Szklane miasto”, „Duchy” i „Zamknięty pokój” wydane w latach 1985‒86 i opatrzone wspólnym tytułem „Trylogia nowojorska”.

Paul Auster przyszedł na świat w 1947 roku w Newark w rodzinie żydowskiej ‒ przodkowie pisarza przyjechali do Stanów Zjednoczonych z Polski. Jest absolwentem Columbia University, gdzie studiował komparatystykę oraz literaturę angielską. Przez jakiś czas pracował jako marynarz.

Debiut literacki Austera

Paul Auster swoją literacką karierę zaczął od pisania wierszy i esejów. Pierwszą powieścią jego autorstwa był kryminał „Nieczyste zagranie” opublikowany pod pseudonimem Paul Benjamin. Główny bohater, detektyw Max Klein z Nowego Jorku, próbuje za wszelką cenę rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa mistrza baseballu.

Książki Paula Austera

Paul Auster jest autorem wielu wybitnych, bestsellerowych i wielokrotnie nagradzanych powieści. Pisarz jest związany z Nowym Jorkiem i to miasto stanowi miejsce akcji większości jego dzieł. Często sięga po schemat powieści kryminalnej, ale wykorzystuje go w sposób pastiszowy. Jego najpopularniejsze powieści to „Trylogia nowojorska”, „W kraju rzeczy ostatnich”, „Lewiatan”, „Księga złudzeń”, „Sunset Park” i „4321”.

„Trylogia nowojorska” najpopularniejsze dzieło

„Trylogia nowojorska” to najpopularniejsze dzieło w dorobku literackim Paula Austera, uważane często za esencję twórczości tego pisarza. Na „Trylogię nowojorską” składają się powieści „Szklane miasto” (1985), „Duchy” (1986) i „Zamknięty pokój” (1986). Akcja rozgrywa w zaułkach Nowego Jorku, a bohaterami są samotni ludzie, którzy stają przed detektywistycznym zadaniem. Życie pisarza imieniem Quinn odmienia się po przypadkowo odebranym telefonie. Detektyw Blue jest nieustannie śledzony. Bezimienny biograf wciela się w rolę przyjaciela, który zaginął. Kryminalna zagadka prowadzi do rozważań autora na tematy ogólnoludzkie, a atmosfera każdej z powieści przypomina tę znaną z utworów Kafki.

Paul Auster jako reżyser i scenarzysta

Autor „Trylogii nowojorskiej” jest znany nie tylko w świecie literatury, ale także filmu. W 1995 roku ukazał się film „Dym” w reżyserii Paula Austera i Wayne’a Wanga. To pełna ciepła i optymizmu historia rozgrywająca się w kameralnej brooklyńskiej trafice. Auster wyreżyserował też „Brooklyn Boogie”, „Lulu na moście” oraz „The Inner Life of Martin Frost”. Był członkiem jury Festiwalu Filmowego w Cannes, a także Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Książki Paula Austera w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.