Paulina Świst Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paulina Świst Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Paulina Świst to pseudonim literacki zagadkowej pisarki i prawniczki, która na co dzień jest czynnym adwokatem spraw karnych. W swoich książkach łączy dynamiczny kryminał prawniczy z romansem o zabarwieniu erotycznym Jej najpopularniejsze powieści to „Prokurator”, „Komisarz”, „Karuzela” i „Paprocany”. Zadebiutowała w 2017 roku i z marszu podbiła szczyty list bestsellerów. Ze względów prywatnych oraz zawodowych postanowiła nie zdradzać swojego imienia i nazwiska. Początkowo sądzono, że „Świst” to alter ego poczytnego autora kryminałów, Remigiusza Mroza, który jednak zdecydowanie temu zaprzeczył. Również sama Paulina zdementowała te plotki.

Na temat autorki „Prokuratora” wiadomo bardzo niewiele. Urodziła się w 1986 roku w Gliwicach. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jej specjalizacją jest prawo karne. Prowadzi swoją własną kancelarię we Wrocławiu. Pracuje nie tylko jako adwokat, ale także oskarżyciel posiłkowy. W swojej karierze prowadziła sprawy dotyczące przestępczości zorganizowanej, ale także zajmowała się takimi przypadkami jak vatówki, jazda pod wpływem alkoholu, warunkowe przedterminowe zwolnienia czy dozór elektroniczny. Nie zamierza porzucić swojego zawodu dla kariery literackiej. Prywatnie lubi grać w World of Tanks.

Paulina Świst – literacki pseudonim

Paulina Świst zdecydowała się tworzyć pod pseudonimem, ponieważ chciała oddzielić życie zawodowe od pisania. Jak sama mówi, jej książka to czysta fikcja, jednak jej klienci mogliby mieć obawy czy ich poufne rozmowy nie pojawią się przypadkiem w kolejnej książce. To oczywiście nie wchodzi w grę, gdyż obowiązuje ją tajemnica adwokacka, która jest dla Świst absolutną świętością. Unika mediów, występów publicznych, a jedyne wywiady jakich udzieliła odbyły się telefonicznie bądź online. Dodatkowo ze specjalnie zmienionym głosem Pauliny Świst uniemożliwiającym jej rozpoznanie. Wywiady były konsekwencją coraz głośniejszych spekulacji na temat autora „Prokuratora”. Początkowo sądzono, że pod pseudonimem ukrywa się bestsellerowy twórca kryminałów Remigiusz Mróz, który jednak zdecydowanie temu zaprzeczył. W kręgu podejrzanych o bycie „Świstem” znaleźli się także Katarzyna Bonda i Zygmunt Miłoszewski. Kilka osób zna jej prawdziwą tożsamość, kilka kolejnych podejrzewa, jednak do tej pory nikt nie postąpił wbrew życzeniu autorki i nie zdemaskował jej.

Pisanie pod pseudonimem nie ograniczyło jej interakcji z czytelnikami, z którymi kontaktuje się regularnie - na portalach społecznościowych, przez prywatne wiadomości czy zorganizowane czaty.

Książki Pauliny Świst

Paulina Świst od zawsze marzyła o pisaniu. Jej książki, jak sama mówi, mają przede wszystkim być źródłem rozrywki dla czytelników. Dać chwilę zapomnienia i pozwolić na oderwanie się od rzeczywistości. Świst nie planuje sięgania po jakikolwiek inny gatunek literacki. Dużym walorem książek autorki jest znajomość realiów wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa w Polsce. Jej bohaterowie to postacie autentyczne, pełne wad i problemów. Nie ukazuje przestępców jednostronnie, gdyż jako adwokat widzi na co dzień także ich życie prywatne, rodziny i dzieci. W swoich powieściach zdradza najpikantniejsze szczegóły zza kulis pracy adwokata. Pokazuje, że niekiedy ten zawód wiąże się z manipulacją przepisami, wykorzystywaniem luk prawnych czy naginaniem zasad. W swojej pracy zdarzało się jej stykać z psychopatami, a te spotkania zaowocowały postacią Szarego z „Prokuratora”. Niekiedy wykorzystuje drobne ciekawostki z prowadzonych przez nią spraw – interesujący dialog, charakterystyczne powiedzenie itp.

Paulina Świst pisze swoje książki tak, aby świat w nich przedstawiony był jak najbardziej realny. Posługuje się mocnym, brutalnym językiem. Zrezygnowała ze sztucznej ogłady, gdyż jak twierdzi, mało kto na co dzień używa języka literackiego. Powieści Świst są bezpośrednie i dynamiczne – tak samo jak występujące w nich sceny seksu. Brak w nich momentów pełnych wzruszeń czy skomplikowanych opisów pracy adwokata. Wszystkie kryminały autorki toczą się wokół rozpraw sądowych, zorganizowanych grup przestępczych i układów. Na tle innych autorów piszących książki osadzone w podobnych realiach Paulinę Świst wyróżnia pozbawiony pruderii styl, w którym wszystko nazwane jest po imieniu, bez subtelnych epitetów.

Debiut literacki Pauliny Świst

Paulina Świst zadebiutowała w 2017 roku powieścią „Prokurator”. Główną bohaterką książki jest bardzo atrakcyjna i błyskotliwa adwokatka Kinga Błońska. Trzydziestolatka wiodła życie pełne sukcesów, teraz jednak szczęście odwróciło się od niej na dobre: przyłapała męża na zdradzie i musiała podjąć się pracy przy sprawie niebezpiecznego bandyty „Szarego”. Co gorsza, mężczyzna jest jej przyrodnim bratem. Stresujące wydarzenia postanowiła odreagować w dyskotece. W efekcie ląduje w mieszkaniu poznanego na parkiecie Łukasza. Po miłosnych uniesieniach, zadowolona, ale moralnie skacowana, wraca do domu. Kilka godzin później okazuje się, że nowo poznany mężczyzna jest prokuratorem prowadzącym sprawę „Szarego”. „Prokurator” sprzedał się w nakładzie przekraczającym 100 tysięcy egzemplarzy i z miejsca osiągnął status bestsellera. Sukces debiutanckiej powieści był dla Pauliny Świst ogromnym zaskoczeniem. Autorka, idąc za ciosem, postanowiła wydać kolejną powieść. Tym samym debiutancki „Prokurator” zapoczątkował jej pierwszy cykl powieściowy.

Cykl „Prokurator”

Kolejną książką Pauliny Świst jest „Komisarz”. To kontynuacja bestsellerowego „Prokuratora” reklamowana hasłami „ostry seks”, „ostry język”, „ostra jazda”. Zuzanna Kadziewicz jest córką biznesmena trzymającego ukochaną jedynaczkę pod kloszem. Pewnego dnia w jej odrealnionym świecie pojawia się Radosław. Jest wykształconym, dobrze wychowanym, przystojnym i majętnym mężczyzną. Potrafi zachować się zarówno w teatrze, jak i w łóżku. Jednym słowem – ideał. Niestety książę z bajki okazuje się policjantem rozpracowującym „pod przykrywką” ojca Zuzanny. Biznesmen zarabia na zwabianiu dziewczyn z Ukrainy do domów publicznych. Szantażowany przez ukraińską mafię nie może wydostać się z układu. Jego jedyną szansą może być współpraca z prokuratorem Łukaszem „Zimnym” Zimnickim.

Trzecim tomem z serii jest „Podejrzany”. Tym razem czytelnicy mogę śledzić relacje aplikantki adwokackiej Marii i byłego żołnierza Daniela. Powieść „Podejrzany” pełna jest szybkiej, gorącej, zaskakującej i wciągającej akcji. Książki z serii „Prokurator” („Prokurator”, „Komisarz” i „Podejrzany”) znajdziecie w formie ebooka, audiobooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink.

Karuzela

Kolejnym cyklem Pauliny Świst jest „Karuzela”. W jego skład wchodzą „Karuzela”, „Sitwa” i „Przekręt”. Bohaterami powieści otwierającej serię są Olka i Piotr. To dwójka przyjaźniących się od studiów adwokatów. Oboje są uwikłani w nieudane małżeństwa. Mąż Oli to hazardzista, a żona Piotra leczy się po załamaniu nerwowym. Między przyjaciółmi wybucha romans komplikujący i tak niełatwą sytuację. Para postanawia skorzystać z prawniczej wiedzy i uruchamiając kontakty w przestępczym świecie rozkręcają karuzelę podatkową. Wszystko idzie zgodnie z planem. Do czasu…

W kolejnej części, zatytułowanej „Sitwa”, czytelnicy mają do czynienia nie tylko z przekrętami finansowymi i namiętnością, ale także z kościelną aferą i przemytem złota. Ostatni tom, „Przekręt”, pełen jest wartkiej akcji – pojawiają się w nim postacie znane z „Prokuratora”. Oprócz pieniężnych machlojek bohaterowie będą musieli zmierzyć się z tajemniczą sektą.

Książki z serii „Karuzela” („Karuzela”, „Sitwa” i „Przekręt”) ukazały się pod szyldem wydawnictwa Akurat.

Pozostałe książki Pauliny Świst

Poza książkowymi cyklami, Paulina Świst ma w swoim dorobku kilka osobnych powieści. Pierwsza z nich to „Paprocany”. Na komendzie policji w Tychach wybucha afera: policjanci zostają oskarżeni o gwałt prostytutki. Ofiara twierdzi, że głównym sprawcą był Krzysztof Strzelecki, wzorowy policjant i obywatel. Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny. Jedyną osoba, która mu wierzy jest jego szef. Niestety on także ma kłopoty – jego przybrana córka martwi się losem bratanicy. Nastolatka zniknęła z domu, a jej ciotka podejrzewa, że została porwana. Wszystkie tropy prowadzą do Paprocan, jeziora w Tychach.

Druga powieść Świst powstała we współpracy z Lilką Płonką. Świat Mali wywraca się do góry nogami, kiedy dziewczyna poznaje boga seksu z niebieskimi oczami. Postanawia za wszelką cenę odszukać mężczyznę, który dał jej więcej namiętności, niż wszyscy byli razem wzięci. Niespodziewanie w życiu Mali pojawia się ktoś jeszcze - uroczy i inteligentny sąsiad. Kogo wybierze bohaterka?

Jej najnowszą książką jest „Fighter”. Tym razem Paulina Świst przygotowała dla czytelników elektryzujące połączenie kryminału i romansu, w którym literacki świat zderza się z przestępczą rzeczywistością. Główna bohaterka, Pola Werner, to autorka wielu bestsellerów i czołowa gwiazda wydawnictwa Azum. W czasie zbierania materiałów do kolejnej publikacji natrafia na trop firmy VeroMax. Niedługo później zaczyna otrzymywać listy z pogróżkami. Prosi o pomoc wydawcę i w efekcie ochrony Poli podejmuje się Patryka "Cwibla” Cebulski. Mężczyzna jest właścicielem firmy ochroniarskiej i gwiazdorem MMA. Co najważniejsze, również ma na pieńku z VeroMaxem. Między bohaterami zaczyna iskrzyć – w końcu nic tak nie łączy jak wspólny przeciwnik.

Oprócz powieści, Świst pisze także opowiadania, które znalazły się w następujących antologiach: „Zabójcze święta”, „Gorące lato” i „Grzeszne święta”, W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Pauliny Świst w formie ebooków, audiobooków i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!