Majówkowy Maraton Czytelniczy

Philip Roth Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Mistrzowie Spotkania z twórcami, Książka | Philip Roth

    Bardzo jestem do tej książki przywiązany, często do niej wracam. Philip Roth, klasyk amerykańskiej literatury, w dialogu z pisarzami i malarzem, których dzieło i postawa były dla niego inspiracją. Ten wielki powieścio­pisarz potrafił zaangażować się na rzecz innych twórców, pokazać ich magię, geniusz ich dzieła. Imponuje mi postawa Rotha, altruizm i szacunek artysty, wręcz podziw, dla innych artystów. Jakie to dziś wyjątkowe w narcystycznym świecie sztuki, jak piękne! Książka...

Philip Roth Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Philip Roth uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Przez wiele lat wymieniany był wśród murowanych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jest autorem wielu głośnych i skandalizujących powieści. Najważniejszymi dziełami Rotha są „Kompleks Portnoya”, „Trylogia amerykańska” i „Spisek przeciwko Ameryce”.

Wątki autobiograficzne

W większości książek Rotha można znaleźć wątki autobiograficzne. Pisarz umieszczał fabuły swoich powieści w miejscach, które bardzo dobrze znał lub często odwiedzał. Zwykle opisuje w nich losy amerykańskich żydów zamieszkujących tę samą dzielnice, w której sam mieszkał. Twórczość Rotha często zestawia się z dorobkiem Woody’ego Allena. Dzieła obu twórców wyróżniają się dużą dawką czarnego humoru, ironii, fascynacją psychoanalizą i opisami losów amerykańskiej inteligencji żydowskiego pochodzenia. W kilku książkach Roth toczy grę z czytelnikiem – występuje w nich bowiem postać Philipa Rotha. W „Operacji Shylock” autor idzie o krok dalej – na kartach powieści pojawia się bowiem dwóch Rothów. W książce zaciera się granica między tym, co jest fikcją, a co rzeczywistością.

Kompleks Portnoya najpopularniejsza książka Philipa Rotha

Najpopularniejszą książką Philipa Rotha jest „Kompleks Portnoya”. To trzecia powieść w dorobku pisarza, miała swoją premierę w 1969 roku. Napisana jest w formie monologu głównego bohatera, tytułowego Alexandra Portnoya, wygłaszanego podczas wizyty u psychoterapeuty. Powieść uważana jest przez krytyków za jedną z najważniejszych powojennych książek amerykańskich. Roth poruszył w niej wątki rewolucji seksualnej, problemów żydowskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych oraz opisał przemiany społeczne i polityczne lat 60. XX wieku. Powieść została uznana za skandaliczną, ponieważ istotne miejsce w zwierzeniach Portnoya zajmują wątki dotyczące własnej identyfikacji, świadomości seksualnej i onanizacji. Przez to „Kompleks Portnoya” określa się mianem „pomnika masturbacji”. Mimo zmasowanej krytyki i oskarżeń o wulgarność książka już w pierwszym roku sprzedaży rozeszła się w liczbie 400 tysięcy egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych.

Spisek przeciwko Ameryce

„Spisek przeciwko Ameryce” to książka, w której pisarz przedstawił alternatywną wersję historii ‒ wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1940 roku wygrywa Charles A. Lindbergh. Zasłużony lotnik, zagorzały zwolennik izolacjonizmu i nacjonalizmu pokonuje w głosowaniu powszechnym Franklina Delano Roosevelta. Od tej pory w USA zaczynają panować prawa zaczerpnięte z nazistowskich Niemiec. Najbardziej poszkodowana jest liczna społeczność żydowska. Na podstawie książki powstał miniserial produkcji HBO, który miał swoją premierę w marcu 2020 roku. W produkcji wystąpili m.in. Winona Ryder i John Torturo.

Nagrody i wyróżnienia dla Philipa Rotha

Philip Roth należy do grona najważniejszych amerykańskich pisarzy. Otrzymał wiele prestiżowych nagród literackich, między innymi Międzynarodową Nagrodę Bookera, National Book Award, Nagrodę Pulitzera, PEN/Faulkner Award oraz jeden z najważniejszych amerykańskich orderów – National Medal of Arts. Przez wiele lat krytycy literaccy i bukmacherzy wymieniali Rotha w gronie murowanych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Ostatecznie wyróżnienia nie dostał. Zmarł w 2018 roku w wieku 85 lat. Książki Philipa Rotha – Trylogię Amerykańską („Amerykańska sielanka”, „Wyszłam za komunistę” i „Ludzka skaza”), „Kompleks Portnoya”, „Spisek przeciwko Ameryce”, „Everyman”, „Wzburzenie”, „Teatr Sabata” i „Kiedy byłam porządną dziewczyną” ‒ znajdziecie w formie ebooków w księgarni internetowej Woblink.com. Niektóre tytuły dostępne są także w formie papierowej i jako audiobooki. Sprawdźcie koniecznie!

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.