Majówkowy Maraton Czytelniczy

Piotr Augustyniak Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Aporetyczna nieśmiertelność Esej o Fedonie, śmierci i nowoczesnym podmiocie, Książka | Piotr Augustyniak

    Nowoczesne wyobrażenie o człowieku konfrontuje go ze śmiercią jako perspektywą bez reszty traumatyczną. Śmierć jako granica skończoności-indywidualności, odkąd ta skończoność rozumiana jest jako ontologiczna odrębność, musi się jawić całkowicie nieakceptowalną, beznadziejną i absurdalną, przejmującą panicznym lękiem i przerażeniem. Dlatego w obrębie nowoczesnego indywidualizmu śmierć musi być na różne sposoby relatywizowana czy to w popkulturowej, późnonowoczesnej formie wypa...

Piotr Augustyniak Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Piotr Augustyniak urodził się w 1977 roku. To polski filozof, eseista, publicysta, wykładowca akademicki. Jest autorem wielu publikacji o tematyce filozoficznej, teologicznej i egzystencjalnej. W jego bibliografii znajdują się takie książki jak „Inna boskość. Mistrz Eckhart, Zaratustra i przezwyciężenie metafizyki” (2009); „Istnienie jest bogiem, ja jestem grzechem. Rozprawa o teologii niemieckiej, Mistrzu Eckharcie, Lutrze, wolnych duchach i boskiej woli” (2013); „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015), „Aporetyczna nieśmiertelność. Esej o Fedonie, śmierci i nowoczesnym podmiocie” (2016); „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego” (2017), „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019), „Jezus Niechrystus” (2021). Augustyniak pisał między innymi o filozofii Nietzschego, Heideggera, Lutra, Mistrza Eckharta i Platona. Jego specjalizacją jest problematyka z pogranicza filozofii człowieka, metafizyki, filozofii religii i teorii nowoczesności. Piotr Augustyniak jest doktorem habilitowanym i profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Filozofię ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2011 roku uczestniczył w rocznym stypendium Republiki Austriackiej na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Augustyniak pisał dla wielu prestiżowych pism. Jest członkiem redakcji „Przeglądu politycznego” oraz „Liberte”.

Homo Polacus. Eseje o polskiej duszy Piotra Augustyniaka

Jedną z najgłośniejszych książek Piotra Augustyniaka jest zbiór esejów pt. „Homo Polacus”. Filozof rozważa na temat kondycji duchowej Polski i Polaków. W tym celu przywołuje słowa wielkich myślicieli XX-wiecznych: Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Brunona Schulza, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, ks. Józefa Tischnera i wielu innych. Ponadto odwołuje się do mitów narodowych oraz wielkich powieści i dramatów Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada oraz Henryka Sienkiewicza. Co prawda nie jest to opowieść „ku pokrzepieniu serc”, ale zdecydowanie warto skonfrontować się z tokiem myślenia i analizą Augustyniaka, który pokazuję historię polskiej duchowości z nieco innej strony.

Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła

Postać Stanisława Wyspiańskiego pojawia się w wielu książkach i artykułach Augustyniaka. W książce „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” polski dramaturg jest przedstawiony jako postać, która pomaga wstać Polakom z kolan. W „Wyzwoleniu” Wyspiański nazywa nasze narodowe lęki, uprzedzenia i nieracjonalne zachowania, które stopują rozwój społeczny i skazują Polskę na stagnację. Uniwersalna myśl Wyspiańskiego, jak zapewnia Augustyniak, może być znakomitym antidotum na społeczny zastój.

W 2017 roku ukazała się książka „Wyspiański. Zbudź się, Polaku!“ będąca zapisem pięciu spotkań z cyklu „Sztuka myślenia”, które Augustyniak organizował i prowadził w Teatrze w Krakowie im. Juliusza Słowackiego. W dyskusjach brali udział wybitni polscy intelektualiści, którzy podejmowali rozmowę na temat Polski, Wyspiańskiego i współczesnej kondycji polskiej kultury i życia społecznego.

Jezus Niechrsytus

W 2021 roku, nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria, ukazała się jego najnowsza książka pt. „Jezus Niechrystus”. Krakowski filozof na warsztat bierze postać Chrystusa. Odwołując się do własnych doświadczeń związanych z wiarą, jej porzuceniem oraz zgłębianiem od strony filozoficznej, Augustyniak proponuje odważnie, współcześnie spojrzeć na słowa Jezusa. „Jezus Niechrystus” to książka, która wymyka się ramom gatunkowym. Piotr Augustyniak formułuje w niej unikalną filozofię życia, odrzuca instytucjonalny Kościół oraz podważa fundamenty wiary chrześcijańskiej. Postać Chrystusa staje się tu inspiracją do kreatywnego poszukiwania własnej tożsamości w nowoczesnym świecie oraz próbę wyzwolenia się z jego mielizn.

Książki Piotra Augustyniaka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Piotra Augustyniaka w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.