Majówkowy Maraton Czytelniczy

Radek Rak Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Radek Rak Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Radek Rak – biografia

Radek Rak urodził się w 1987 roku w Dębicy. To polski pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii. Rak jest autorem trzech powieści – „Kocham cię, Lilith”, „Puste niebo” oraz „Baśń o wężowym sercu”, za którą w 2020 roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike. Publikował również opowiadania. Teksty Radka Raka ukazały się między innymi w „Nowej Fantastyce”, „Lampie”, „Esensji”, „Frazie” oraz kilku antologiach. W 2020 roku ukazało się opowiadanie „Małe zwierzątka”, które Rak napisał specjalnie dla biblioteki internetowej Wolne Lektury. Można je pobrać całkowicie za darmo w formie ebooka i audiobooka. Opowiadanie czyta Adam Fidusiewicz, prywatnie miłośnik prozy Radka Raka.

Kocham cię, Lilith

Wydana w 2014 roku przez Prószyński i S-ka „Kocham cię, Lilith” to debiutancka powieść Radka Raka. Fabuła książki rozgrywa się w sanatorium w Beskidzie Niskim. Do ośrodka przyjeżdża Robert. Planuje odpocząć, nacieszyć się górskim powietrzem i podreperować swoje zdrowie. Sytuacja na miejscu jednak nie pozwala mu odetchnąć, czas dzieli między spotkania z malarką Iwoną oraz Małgorzatą, intrygującą lekarką. Ponadto całkowicie pochłania go czytanie powieści o detektywie Jesipowiczu. Pochodzący ze Lwowa śledczy staje się mentorem i doradcą w zalotach Roberta. Po pewnej upojnej nocy, którą Robert spędza z Iwoną, okazuje się, że Małgorzata zaginęła. Niestety nikt w ośrodku nie pamięta, żeby malarka była kuracjuszką sanatorium. Nie wiadomo czy kobieta przyśniła się Robertowi, czy faktycznie istniała, czy tylko wydawało mu się, że się z nią spotyka. Debiutancką powieść Radka Raka polecają Jacek Dukaj i Wit Szostak.

„Kocham cię, Lilith” w formie ebooka oraz papierowej możecie kupić w księgarni internetowej Woblink.

Puste niebo

Druga powieść Radka Raka ukazała się już w innym wydawnictwie. W 2016 roku swoją premierę miała książka „Puste niebo”, wydana pod szyldem Powergraph. Książka ukazała się w kultowej serii „Kontrapunkty”, w której znajdują się również książki Anny Kańtoch, Szczepana Twardocha, Wita Szostaka, Michała Cetnarowskiego czy Jakuba Małeckiego.

Akcja „Pustego nieba” toczy się na terenach wschodniej polski czasów Brunona Schulza, ery pary i wielokulturowości. Autor zabiera czytelnika w podziemia, zakamarki, piwnice i mroczne skwery starego Lublina. To nasycona pięknym językiem opowieść o świecie, ludziach i kulturze, których już nie ma.

Książka „Puste niebo” w formie papierowej dostępna jest w księgarni internetowej Woblink.

Baśń o wężowym sercu

Najbardziej znaną książką Raka jest wydana w 2019 roku „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Książka przyniosła autorowi Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę im. Janusza Zajdla. Powieść znalazła się również w ścisłym finale Nagrody Literackiej Gdynia.

„Baśń o wężowym sercu” to utrzymana w baśniowym, momentami bajkowym tonie wariacja na temat życia Jakóba Szeli, który był jednym z najbardziej znanych przywódców chłopskich, a także ważną postacią ruchu anty-szlacheckiego. Radek Rak wciąga czytelników w opowieść o galicyjskim świecie. Przeplatają się w niej mity i motywy znane z ludowych bajań i baśni, ale wszystko to rozgrywa się na tle prawdziwych wydarzeń historycznych. W „Baśni o wężowym sercu” autor pisze o zderzeniu dobra ze złem, jednocześnie uświadamiając czytelnikom, że nie istnieją bohaterzy jednoznacznie czarni czy biali.

Książka „Baśń o wężowym sercu” w formie papierowej dostępna jest w księgarni internetowej Woblink.

Nagrody dla Radka Raka

Mimo iż Radek Rak napisał dopiero trzy powieści , to ma na swoim koncie już kilka poważnych nagród i nominacji. Najważniejszą z nich – Nagrodę Literacką Nike, otrzymał w 2020 roku za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Za tę książkę otrzymał również Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Główną w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę "Nowej Fantastyki" w kategorii Polska Książka Roku, został laureatem „Śląkfy” jako Twórca Roku oraz nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza.

Wcześniej, w 2017 roku, za powieść „Puste niebo”, otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Źródło zdjęcia: materiały wydawcy

Co znajdziesz w kategorii: Internet, komputery, informatyka

Kategoria „Internet, komputery, informatyka” zawiera publikacje skupiające się na wszystkich zagadnieniach związanych z siecią, komputerami, programami komputerowymi czy oprogramowaniem. Książki z tej kategorii poświęcone są w głównej mierze programowaniu – znajdują się tu m.in. podręcznik „Wstęp do informatyki” Jacka Lembasa i Rafała Kawy przeznaczony dla studentów pierwszego roku kierunków informatycznych, poradnik „Sztuka dobrego programowania” Krzysztofa Jassego i Andrzeja Ziemkiewicza, w którym dobre rady znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani programiści, poradnik „Java. Uniwersalne techniki programowania” pod redakcją naukową Krzysztofa Barteczki dotyczący programowania w języku Java, podręcznik „HTML. Tworzenie stron www i programów desktopowych” Rafała Strychalskiego (podzielony na 3 części: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych). Znajdują się tu także poradniki z innych dziedzin, jak np. e-commerce („Narzędzia Google dla e-commerce” Krzysztofa Marca), marketingu internetowego („AdWords i Analytics” Krzysztofa Marca i Tomasza Trzósły), praktyk zwinnych („W poszukiwaniu zwinności w architekturze systemów IT” Krzysztofa Bończaka”), rzeczywistości wirtualnej („Rzeczywistość wirtualna (VR) dla każdego – Aframe i HTML 5” Krzysztofa Wońka). Nie brakuje również pozycji dla dzieci, które już od małego chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem w Scratchu, Pythonie czy Javie („Bawimy się, programując w Scratchu” i „Twórz własne gry komputerowe w Pythonie” Ala Sweigarta, „JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło” Nicka Morgana), grafiką komputerową („Piksele, wektory i inne stwory” Alicji Żarowskiej-Mazur i Dawida Mazura), produkcją filmową („Zostań gwiazdą YouTube'a” Nicka Willoughby’ego).