Majówkowy Maraton Czytelniczy

René Goscinny Książki - oprawa inne

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja. Audio, Książka | René Goscinny

    Kumplom Mikołajka nigdy nie brakuje pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Tym razem powracają z kolejną porcją przygód i jak zawsze wkurzają swojego opiekuna Rosoła. Najważniejsza przecież jest dobra zabawa!

    Kolejne przygody Mikołajka w wykonaniu znakomitych aktorów Jerzego i Macieja Stuhrów. Doskonałe do wspólnego rodzinnego słuchania!

    Promocja
    okładka Nowe przygody Mikołajka. Audio, Książka | René Goscinny, Jean-Jacques Sempé

    Arcydzieło duetu Goscinny-Sempe pokazuje, jak dorastać, żeby wciąż pozostać dzieckiem. Mikołajek to już klasyka, no bo co w końcu, kurczę blade!

    Kultowe opowiadania o małym urwisie w mistrzowskim wykonaniu Jerzego i Macieja Stuhrów. Doskonałe do wspólnego rodzinnego słuchania!

René Goscinny Książki - oprawa inne

René Goscinny był francuskim scenarzystą i pisarzem, Żydem polskiego pochodzenia, jednym z najważniejszych i najbardziej znanych autorów komiksu europejskiego. Jest współtwórcą postaci Asteriksa oraz Lucky Luke’a, a także współautorem opowiadań o Mikołajku. René Goscinny to jeden z prekursorów komiksu na Starym Kontynencie.

René Goscinny – życiorys

René Goscinny urodził się 14 sierpnia 1926 roku w Paryżu w rodzinie polskich imigrantów pochodzenia żydowskiego. Jego ojciec, Stanisław Gościnny, był inżynierem chemikiem z Warszawy, a matka, Anna Bereśniak, pochodziła z Chodorkowa (obecnie Ukraina). Początkowo René Goscinny planował być rysownikiem, nie udało mu się jednak zdobyć pracy w studiu Walta Disney’a. Niedługo potem poznał innego francuskiego rysownika i scenarzystę komiksowego, Alberta Uderzo oraz Morrisa, a właściwie Maurice de Bevere, belgijskiego rysownika i scenarzystę. Właśnie wtedy René Goscinny rozpoczął swoją karierę w roli scenarzysty komiksów.

Twórczość René Goscinny’ego

W 1955 roku powstał pierwszy tom z serii komiksów o Lucky Luke’u, którą René Goscinny współtworzył wraz z Morrisem. Z kolei współpraca z Uderzo zaowocowała opowieścią o Indianinie Umpa-pie Czerwonoskórym, a przede wszystkim dwadzieścioma czterema komiksami o Asteriksie. Cztery lata po pierwszych publikacjach, w 1959 roku, Uderzo i Goscinny założyli magazyn „Pilote”, gdzie 29 października tego roku ukazał się pierwszy odcinek Asteriksa, już wkrótce najpopularniejszego komiksu we Francji, zatytułowany „Przygody Gala Asteriksa”. René Goscinny jest także współautorem (wraz z Jeanem-Jacquesem Sempé, który je ilustrował) znanych i popularnych książek dla młodszych czytelników o Mikołajku, opowiadających o codziennym życiu tytułowego chłopca, który mieszkał we Francji na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.

Oprócz komiksów i opowiadań René Goscinny był także reżyserem kilku filmów, w tym animowanego „Daisy Town” (1971), oraz współreżyserem „Asteriksa i Kleopatry” (1968) i „Dwunastu prac Asteriksa” (1976).

René Goscinny w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele ze znanych dzieł autorstwa René Goscinny’ego. Przede wszystkim czekają tu na Was wszystkie tomy historii o Mikołajku. Wśród nich są „Mikołajek i inne chłopaki, „Mikołajek ma kłopoty”, „Nowe przygody Mikołajka” czy „Mikołajek. Święta są strasznie fajne”. Na Woblink są one dostępne zarówno jako pojedyncze tomy, jak i opowiadania zebrane, w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.