Majówkowy Maraton Czytelniczy

Richard Dawkins Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Światełko w mroku, Ebook | Richard Dawkins

    W roku 2006 po światowym sukcesie "Boga urojonego" Richard Dawkins stał się ikoną ruchów ateistycznych i sceptycznych. Ten sukces przyćmił nawet jego ważne dokonania naukowe i rolę, jaką w popularyzacji neodarwinizmu – i szerzej, naukowej wizji świata – odegrały jego poprzednie książki – od Samolubnego genu poprzez Fenotyp rozszerzony i kilkanaście innych, aż po Najwspanialsze widowisko świata i Magię rzeczywistości. Dziś nikt, nawet przeciwnicy Dawkinsa (a ma i...

    Promocja
    okładka Światełko w mroku Moje życie z nauką, Książka | Richard Dawkins

    W roku 2006 po światowym sukcesie "Boga urojonego" Richard Dawkins stał się ikoną ruchów ateistycznych i sceptycznych. Ten sukces przyćmił nawet jego ważne dokonania naukowe i rolę, jaką w popularyzacji neodarwinizmu – i szerzej, naukowej wizji świata – odegrały jego poprzednie książki – od Samolubnego genu poprzez Fenotyp rozszerzony i kilkanaście innych, aż po Najwspanialsze widowisko świata i Magię rzeczywistości. Dziś nikt, nawet przeciwnicy Dawkinsa (a ma ich wielu), nie...

    Promocja
    okładka Apetyt na cuda Przepis na uczonego, Książka | Richard Dawkins

    W roku 2006 po światowym sukcesie Boga urojonego Richard Dawkins stał się ikoną ruchów ateistycznych i sceptycznych. Ten sukces przyćmił nawet jego ważne dokonania naukowe i kluczową rolę, jaką w popularyzacji neodarwinizmu – i szerzej, naukowej wizji świata – odegrały jego poprzednie książki – od "Samolubnego genu" poprzez "Fenotyp rozszerzony" i kilkanaście innych, aż po "Najwspanialsze widowisko świata" i "Magię rzeczywistości". W każdym razie dziś nikt, nawet przeciwnicy ...

Richard Dawkins Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Richard Dawkins właśc. Clinton Richard Dawkins urodził się w 1941 roku w Kenii. Jest brytyjskim zoologiem, etnologiem, publicystą, wykładowcą akademickim. Zajmuje się przede wszystkim tematyką ewolucjonizmu. Richard Dawkins jest także autorem wielu bestsellerowych książek naukowych i popularnonaukowych, filmów dokumentalnych, esejów oraz artykułów. Do jego najważniejszych dzieł należą „Bóg urojony”, „Ślepy zegarmistrz”, „Rzeka genów”, „Samolubny gen” i „Magia rzeczywistości”.

Richard Dawkins - studia i poglądy

Dawkins studiował zoologię w Balliol College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Promotorem jego pracy był laureat nagrody Nobla Nikolaas Tinbergen. W 1966 roku Dawkins obronił doktorat. W latach 1965-67 był asystentem Tinbergena. W 1989 roku otrzymał honorowy tytuł Doctor of Science w Oksfordzie. W latach 1967-69 wykładał zoologię na Uniwersytecie Kalifornijskim. Następnie otrzymał tytuł docenta zoologii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Niestety w 2008 roku osiągnął uniwersytecki wiek emerytalny i został zmuszony do opuszczenia katedry. Może jednak nadal prowadzić wykłady. W okresie swojej pracy na różnych prestiżowych uczelniach wygłosił wiele ważnych przemówień, odczytów oraz laudacji.

Dawkins jest zadeklarowanym ateistą i jednym z najbardziej znanych na świecie krytyków religii, przede wszystkim instytucjonalnej – najczęściej wytyka złe działania chrześcijaństwu, judaizmowi i islamowi. Badacz nazywa religię „niebezpiecznym nonsensem, który uczy wrogości wobec innych ludzi”. Jest członkiem wielu organizacji skupiających ludzi o poglądach humanistycznych. Należy do takich organizacji jak National Secular Society i Humanist Society of Scotland. Dawkins wielokrotnie poruszał temat przeludnienia na świecie. W swojej książce „Samolubny gen” opisał przykład Ameryki Południowej, gdzie populacja, w czasie, w którym pisał książkę, podwajała się średnio co 40 lat. Przy tej okazji po raz kolejny skrytykował kościół rzymskokatolicki, który zabrania korzystania z antykoncepcji i jest propagatorem wizji wielodzietnych rodzin.

Rzeka genów

W 1995 roku swoją premierę miała popularnonaukowa książka Dawkinsa pt. „Rzeka genów”. Tematem przewodnim publikacji jest koncepcja ewolucji zdefiniowana przez Karola Darwina. W „Rzece genów” Dawkins dokonał podsumowania swoich poprzednich książek – „Samolubny gen”, „Fenotyp rozszerzony” oraz „Ślepy zegarmistrz”. Tytuł książki bezpośrednio odnosi się do cytatu zaczerpniętego z Księgi Rodzaju – "Z Edenu zaś wypływała rzeka, aby nawadniać ów ogród, i stamtąd się rozdzielała, dając początek czterem rzekom." „Rzeka genów” jest skrupulatnie skonstruowana – wedle biblijnego cytatu została podzielona na cztery części. Pierwszą stanowi wstęp oraz przedstawienie obrazu życia jako rzeki genów płynącej przez czas. W tej podróży nośnikami genów są ludzie. W drugiej, Dawkins skupił się na sposobie, w jaki pochodzenie człowieka może być prezentowane w postaci ścieżki łączącej różne jego gatunki z ostatnimi wspólnymi przodkami (z wyszczególnieniem Ewy, która najprawdopodobniej pochodziła z Afryki). Trzeci rozdział poświęcony został rozwojowi wynikającemu z doboru naturalnego. Czwarty zaś, skupia się na utylitarnej relacji genów wobec organizmów, w których skład wchodzą bądź ich porzucają. W ostatniej części Dawkins przedstawia najważniejsze momenty dziejów ludzkości i dywaguje na temat możliwości zaistnienia takiego procesu w innych układach słonecznych.

Książka została wzbogacona o ilustracje Lalli Ward, żony Dawkinsa.

Bóg urojony

„Bóg urojony” to najpopularniejsza książka Richarda Dawkinsa. Choć to książka poświęcona głównie religii, to autor argumentuje w niej, że nadprzyrodzony stwórca niemal na pewno nie istnieje. Wiarę w niego nazywa zaś urojeniem. Dawkins uważa, że to urojenie wiąże się z uporczywym trwaniem przy błędnym założeniu, wobec którego istnieje wiele przeczących dowodów. Jednym z punktów wyjścia teorii Dawkinsa jest zdanie Roberta Pirsiga – „jeżeli jedna osoba cierpi na urojenie, nazywamy to szaleństwem. Jeżeli wiele osób cierpi na urojenie, nazywamy to religią” – które pochodzi z książki „Zen i sztuka oporządzania motocykla”.

Książka ukazała się w 2006 roku i błyskawicznie stała się bestsellerem we wszystkich krajach anglojęzycznych. Przez przeszło 51 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów “New York Timesa”. Przez pierwszy rok sprzedało się przeszło 1,5 miliona egzemplarzy. „Bóg urojony” został przetłumaczony na ponad 30 języków. W Polsce książka ukazała się w tłumaczeniu Piotra Szwajcera nakładem wydawnictwa CiS.

Nagrody i wyróżnienia

Richard Dawkins jest jednym z najbardziej cenionych ewolucjonistów na świecie. Otrzymał honorowe doktoraty wielu prestiżowych uniwersytetów, w tym: Westminster, Durham, Hull i Walencji. Ponadto w 1987 roku otrzymał Nagrodę Literacką „Los Angeles Times”. Dwa lata później został uhonorowany Srebrnym Medalem Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego. W jego dorobku warto wyróżnić także takie wyróżnienia jak Michael Faraday Award (1990) Nakayama Prize (1994), Kistler Prize (2001), Medal of the Presidency of the Italian Republic (2001), Galaxy British Book Awards Author of the Year Award, a także Nierenberg Prize for Science and the Public Interest (2009).

Książki i ebooki Richarda Dawkinsa w księgarni Woblink

W księgarni Woblink znajdziecie książki Richarda Dawkinsa w formie ebooków oraz papierowej („Apetyt na cuda”, „Rzeka genów”, „Światełko w mroku”, „Wyrastając z Boga”). Natomiast jedynie w formie książki papierowej „Najwspanialsze widowisko świata” „Kapłana diabła”, „Magię rzeczywistości”, „Boga urojonego” oraz „Samolubny gen”.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).