Majówkowy Maraton Czytelniczy

Richard Flanagan Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Richard Flanagan Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Richard Flanagan urodził się w 1961 roku na Tasmani. We krwi płynie mu jednak irlandzka krew, jest bowiem potomkiem irlandzkich zesłańców do Australii. To pisarz, historyk, autor scenariuszy. Znany jest przede wszystkim, zwłaszcza w Polsce, z pisania powieści. Zanim jednak zaczął wydawać beletrystykę, napisał kilka książek historycznych. Jest laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie – w 2016 roku autor otrzymał Nagrodę Bookera za powieść „Ścieżki Północy”.

Flanagan jest autorem piętnastu książek. Do tej pory w Polsce ukazało się siedem z nich (w nawiasach daty polskich wydań): „Księga ryb Williama Goulda” (2004), „Ścieżki Północy” (2015), „Klaśnięcie jednej dłoni” (2016), „Pragnienie” (2017), „Śmierć przewodnika rzecznego” (2017), „Nieznana terrorystka” (2018), „Pierwsza osoba” (2019). W 2016 roku autor był gościem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Josepha Conrada w Krakowie.

Pierwsze książki Richarda Flanagana

Powieściowo debiutował w 1994 roku. Wtedy ukazała się jego książka „Śmierć przewodnika rzecznego”. Trzy lata później swoją premierę miało „Klaśnięcie jednej dłoni”. To historia, której fabuła rozgrywa się w Tasmanii, a wśród występujących w niej bohaterów pojawiają się postaci emigrantów i zesłańców. Pewnej nocy, w 1954 roku, nad osadą Butlers Gorge zebrały się czarne chmury i wybuchła niespodziewana i intensywna śnieżyca. Maria Buloh wyszła z domu i nigdy nie wróciła, zostawiając w domu męża i trzyletnią córeczkę. Nikt nie wie co stało się z kobietą. Bojan, mąż Marii, po stracie żony szuka pociechy w alkoholu. Jest słoweńskim imigrantem - oprócz poczucia odrzucenia, wracają do niego wspomnienia z przeszłości. Fatalna kondycja ojca niestety tragicznie wpływa na jego córkę Sonję. W 1989 roku, po wielu latach spędzonych w Sydney, dorosła córka Marii i Bojana, odwiedza ojca. Ich spotkanie to szansa na wyrównanie rachunków z przeszłości.

Księga ryb Williama Goulda

Kolejną książką w dorobku Flanagana jest „Księga ryb Williama Goulda” – powieść stylizowana na dziennik autentycznego zesłańca o tym imieniu i nazwisku. Akcja powieści rozgrywa się w latach 20. XIX wieku w karnej kolonii znajdującej się na wysepce u wybrzeży Tasmanii. Sprawujący pieczę nad obozem komendant stara się wykreować na niej utopijne społeczeństwo. Niestety, jak nietrudno się domyślić, efekt jego działań jest całkowicie odwrotny. W kolonii eskaluje niesprawiedliwość społeczna, przemoc i walka o przetrwanie.

Ścieżki Północy najważniejsza powieść Richarda Flanagana

Najważniejszą powieścią w dorobku autora są „Ścieżki Północy”. Książka ukazała się w 2013 roku i błyskawicznie zebrała znakomite recenzje. Autor pracował nad nią prawie 12 lat. To inspirowana faktami opowieść o chirurgu osadzonym w japońskim obozie. Przetrzymywani w nim, w nieludzkich warunkach, jeńcy są wykorzystywani do pracy przy budowie Kolei Śmierci w Birmie. Zadaniem lekarza jest utrzymywanie ich przy zdrowiu i życiu. Na dodatek, doktor Dorrigo Evans nie może uciec od prześladujących go myśli o romansie żony z jego wujem. Pewnego dnia dociera do niego list, który całkowicie zmienia jego życie. W trakcie spotkania, które odbyło się w ramach Conrad Festivalu w Krakowie w 2016 roku, pisarz opowiadał jak zbierał materiał do książki – odbył podróż do Azji, był w Birmie i Japonii, rozmawiał z byłymi japońskimi strażnikami. Za „Ścieżki Północy” Richard Flanagan otrzymał Nagrodę Bookera.

Pierwsza osoba

Najnowszą pozycją Flanagana jest „Pierwsza osoba”, która ukazała się w Polsce w 2019 roku, dwa lata po premierze powieści w języku angielskim. Tym razem Richard Flanagan pokazuje nam swoje nowe oblicze, kieruje bowiem swoją książkę na tory powieści sensacyjnej. Do początkującego pisarza zwraca się jeden z największych krętaczy w historii. Młody autor dostaje zadanie napisania autobiografii zleceniodawcy. Pierwszym kruczkiem jest czas – ghostwriter ma na wykonanie misji jedynie 6 tygodni. Od 2015 roku wydawcą książek Richarda Flanagana w Polsce jest Wydawnictwo Literackie.

Książki Richarda Flanagana we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa) znajdziesz w księgarnii internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Kuchnia , Diety i Fitness

„Kuchnia / Diety / Fitness” to kategoria obfitująca w najróżniejsze książki będące często zbiorami przepisów kulinarnych. Książki te zazwyczaj są ułożone wokół wybranego tematu przewodniego, najpopularniejsze z nich to kuchnie narodowe i regionalne, sposoby żywienia wykluczające produkty pochodzenia zwierzęcego, uwzględniające nietolerancje i alergie pokarmowe czy opisy i przykłady konkretnych diet. Książki mogą również być skoncentrowane na jednym, ściśle określonym typie dania, jak sałatka czy zupa. Pozycje kulinarne najczęściej są wzbogacone o liczne zdjęcia opisywanych potraw. Mogą być nie tylko źródłem przepisów, ale również wiedzy o danym kraju, jego kulturze i zwyczajach w nim panujących. W kategorii tej znajdują się również pozycje poruszające zagadnienia fitnessu, czyli niezwykle popularnego rodzaju gimnastyki rekreacyjnej, która wpływa na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W kategorii „Kuchnia / Diety / Fitness” znajdują się książki z przepisami skupionymi na coraz popularniejszej diecie wegańskiej i wegetariańskiej, jak na przykład „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” Marty Dymek. Ponadto można tu znaleźć pozycje wypełnione recepturami z kulinarnych podróży („Podróż w trzech smakach. Przepyszne opowieści z Buenos Aires, Nowego Jorku i Berlina” Layne Mosler) czy skupione na kuchni polskiej w jej tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Swoje miejsce znalazły tutaj również książki łączące tematy kulinarne ze zdrowotnymi i pokazujące, w jaki sposób odpowiednią dietą można zmniejszać konkretne dolegliwości („Zatrzymaj Hashimoto”, „Zdrowa tarczyca”). Ta kategoria obejmuje także książki poświęcone diecie stosowanej w okresie wzmożonych treningów („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącej nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.