Majówkowy Maraton Czytelniczy

Roald Dahl Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Roald Dahl Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Roald Dahl urodził się w 1916 roku. To brytyjski pisarz, scenarzysta, dziennikarz, poeta, redaktor, żołnierz, autor powieści, poezji, opowiadań, esejów, scenariuszy. Najbardziej znany jest jednak z napisania kilkunastu kultowych książek dla dzieci. Spod jego pióra wyszły takie książki jak „Matylda”, „Fleje”, „James i ogromna brzoskwinia” czy „Charlie i wielka szklana winda”. W 1975 roku ukazała się kolejna książka Dahla. Tym razem tytułowy bohater powieści „Danny mistrz świata” dowiaduje się, że jego ojciec łamie prawo. Na co dzień jednak jego tata jest bardzo dobrym człowiekiem. Wkrótce tata i syn przeżyją niesamowitą, ale także bardzo niebezpieczną przygodę. Następne książki Dahla to „Krokodyl olbrzymi” (1978), „Fleje” (1980) i „Cudowne lekarstwo George’a” (1981).

Na szczególną uwagę zasługuje książka, która ukazała się w 1982 roku, czyli „BFO” (skrót od Bardzo Fajny Olbrzym) lub „BFG” (Bardzo Fajny Gigant). Tajemnicze nocne hałasy za oknem mogą świadczyć tylko o jednym – trzeba chować się pod kołdrę, bowiem na świat wyszły straszne olbrzymy. Pewnego dnia bohaterka książki, Sophie, zostaje porwana przez Bardzo Fajnego Olbrzyma/Giganta, który wyjątkowo okazuje się być dobrym stworem. Niestety nie wszystkie olbrzymy są dobre, niektóre pożerają dzieci. Na podstawie książki powstał film w reżyserii Stevena Spielberga. Pozostałe książki dla dzieci Dahla to „Wiedźmy” (1983), „Żyrafa, Peli oraz ja” (1985), „Uki włóż” (1989) oraz „Billy i Miniputki” (1991). Ostatnia z nich ukazała się już po śmierci pisarza. Roald Dahl zmarł w 1990 roku na białaczkę. Co ciekawe, został złożony do grobu ze swoimi ulubionymi przedmiotami – kijami do snookera, ołówkami, czekoladami, piłą tarczową oraz burgundem.

Warto wspomnieć o Quentinie Blake’u – wybitnym brytyjskim ilustratorze i grafiku, którego rysunki zdobią większość książek dla dzieci Dahla. Dzięki połączeniu znakomitych opowieści Dahla i charakterystycznych ilustracji Blake'a powstały dzieła wybitne, które sprzedały się w setkach milionów egzemplarzy na całym świecie. Ich współpraca rozpoczęła się w 1976 roku przy okazji pracy nad książką „Przeogromny krokodyl”.

Ponadto Dahl jest autorem blisko 20 zbiorów opowiadań, antologii, sztuk teatralnych oraz książek zaliczanych do gatunku literatury faktu. Choć znany był przede wszystkim jako autor opowiadań dla dzieci, Dahl napisał kilka opowiadań do „Playboya”. O niezwykłym życiu brytyjskiego pisarza przeczytacie więcej w opasłej biografii autorstwa Donalda Sturrocka pt. „Roald Dahl. Mistrz opowieści”.

Książki Roalda Dahla na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Roalda Dahla w formie papierowej i ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.