Majówkowy Maraton Czytelniczy

Robert Harris Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka MONACHIUM, Ebook | Robert Harris

    Wrzesień 1938 roku. Hitler za wszelką cenę chce rozpocząć wojnę. Brytyjski premier Chamberlain desperacko próbuje utrzymać pokój. Wszystko rozstrzygnie się w mieście, które już zawsze będzie kojarzyło się z tym wydarzeniem: Monachium.Podczas gdy samolot z Chamberlainem na pokładzie leci nad kanałem La Manche, z Berlina do Bawarii zmierza pociąg z Führerem. Wśród osób towarzyszących premierowi Wielkiej Brytanii jest jego dobrze zapowiadający się prywatny sekretarz, Hugh Legat....

Robert Harris Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Robert Harris jest autorem bestsellerowych thrillerów historycznych i powieści sensacyjnych. W swoich książkach często przedstawia alternatywne, ale bardzo realistyczne wizje dziejów świata. Jest twórcą takich powieści jak „Oficer i szpieg”, „Trylogia rzymska”, „Vaterland”, „Konklawe” czy „Autor widmo”. Ponadto pracuje przy scenariuszach filmowych, za które wielokrotnie był nagradzany.

Współpraca i przyjaźń z Romanem Polańskim

Robert Harris od wielu lat przyjaźni się z Romanem Polańskim. Ich znajomość zaczęła się przy okazji planów stworzenia monumentalnej ekranizacji „Trylogii rzymskiej”. Polański miał być odpowiedzialny za najdroższą produkcję w historii kina europejskiego, która miała powstać w oparciu o bestsellerowy cykl Harrisa. Niestety projekt nie został zrealizowany. Narodziła się jednak wieloletnia przyjaźń i Polański postanowił zrealizować film na podstawie „Autora widmo”.

Autor widmo - zekranizowana przez Polańskiego książka Roberta Harrisa

Tytułowy bohater książki podejmuje się napisania wspomnień premiera Wielkiej Brytanii. Mimo że zadanie od początku wydaje mu się wyzwaniem, to jednak nie sądził, że okaże się śmiertelnie niebezpieczne. W ekranizacji książki w rolę autora wcielił się Ewan McGregor, a premiera Wielkiej Brytanii zagrał Pierce Brosnan. Film otrzymał szereg prestiżowych nagród – Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, cztery Cezary (w tym za scenariusz) i Orła za najlepszy film europejski. Ponadto film zdobył sześć statuetek Europejskiej Nagrody Filmowej, w tym za najlepszy scenariusz dla Roberta Harrisa i Romana Polańskiego.

Oficer i szpieg

Współpraca przy „Autorze widmo” zaowocowała kolejnym wspólnym projektem. Polański przez wiele lat w wywiadach mówił, że chciałby stworzyć film o słynnej sprawie Dreyfusa. Za namową polskiego reżysera Harris napisał powieść „Oficer i szpieg”, w której opisał losy francuskiego kapitana Dreyfusa niesłusznie skazanego na dożywocie za szpiegostwo. Na podstawie książki powstał film o tym samym tytule. „Oficer i szpieg” zdobył kilka prestiżowych nagród filmowych, m.in. trzy Cezary – za najlepszą reżyserię, kostiumy i scenariusz adaptowany. Ta ostatnia nagroda trafiła w ręce Polańskiego i Harrisa, którzy wspólnie pracowali nad scenariuszem. Film otrzymał trzy wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, podczas którego miał swoją premierę. Ponadto nominowany był do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Orłów.

Drugi sen

W 2019 roku ukazała się najnowsza powieść Robert Harrisa pt. „Drugi sen”. Tym razem brytyjski pisarz przenosi czytelników do późnego średniowiecza. Główny bohater powieści, młody ksiądz Christopher, przybywa do znajdującej się na odludziu wioski, by przeprowadzić ceremonię pogrzebową lokalnego proboszcza. Mieszkańcy wioski nie witają go przyjaźnie, a Christopher zaczyna podejrzewać, że proboszcz nie zmarł z przyczyn naturalnych. W wiosce zaczynają się dziać dziwne rzeczy, a wiara księdza zostanie poddana ostatecznej próbie. W Polsce książka ukaże się w marcu 2020 roku nakładem Wydawnictwa Albatros.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).