Majówkowy Maraton Czytelniczy

Robert J. Szmidt Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Robert J. Szmidt Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Robert Jerzy Szmidt jest polskim autorem książek fantasy oraz science fiction, a także tłumaczem, redaktorem oraz wydawcą. Ukończył Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, a potem przez wiele lat pracował w branży wideo oraz księgarskiej. Jest autorem 14 powieści oraz dwóch zbiorów opowiadań, w których często porusza tematy postapokaliptyczne, co zyskało mu przydomek Niszczyciela Światów. Szmidt jest laureatem nagrody Wrocławianin Roku 2015, a także otrzymał srebrną (w 2017 roku), a następnie złotą (w 2018 roku) Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Członek fandomu fantasy

Urodzony w 1962 roku we Wrocławiu Szmidt był aktywnym członkiem polskiego fandomu fantasy już w latach 80. XX wieku. Był jednym z pomysłodawców nagrody “Sfinks”, która z czasem przekształciła się w prestiżową Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Tłumaczył opowiadania i teksty z języka angielskiego między innymi dla Wydawnictwa Iskra oraz czasopisma “Nowa Fantastyka”. Potem przez jakiś czas zajmował się rynkiem wideo - prowadził między innymi jedną z pierwszych legalnych wypożyczalni na Śląsku. Założył także czasopisma “Video Business” oraz “Video Premiery”, a kilka lat później wydawał magazyny “PlayStation Plus” oraz “Player Station Plus”. W 2000 roku zainicjował oraz został redaktorem naczelnym miesięcznika “Science Fiction”, a także związanego z nim Domu Wydawniczego Ares. W roku 2004 zainicjował Nagrodę “Nautilus”, przyznawaną przez kilka lat przez kapitułę złożoną z redakcji “Science Fiction” dla najlepszego polskiego utworu fantastycznego wydanego w danym roku.

Twórczość Roberta J. Szmidta

Robert J. Szmidt debiutował w połowie lat 80. Popularność przyniosły mu jednak powieści powstałe w XXI wieku. W 2003 roku ukazała się “Apokalipsa według Pana Jana”, historia o świecie po nuklearnej tragedii. Wśród gruzów, radiacji i chorób, garstki tych, co pozostali walczą o przetrwanie. Jedną z takich grup niepodzielnie rządzi charyzmatyczny Pan Jan, zwany Burmistrzem, zasiadający na zgliszczach Wolnego Miasta Wrocławia. Ma on niemałe ambicje, z których największą jest stworzenie nowej Rzeczypospolitej, sięgającej od morza do morza. Chorych, głodnych i zdesperowanych mieszkańców czekają nowe trudności - z poniemieckich schronów ukrytych w Ślęży wychodzą zwiadowcy Bastionu, a już chwilę po nich pojawiają się pierwsi żołnierze. Gdy stają u bram Wrocławia, rozpoczyna się bezlitosna walka o przetrwanie - a Bastion nie jest wcale największym zagrożeniem … Oprócz “Apokalipsy według Pana Jana” Robert J. Szmidt jest znany także dzięki takim cyklom jak: “Szczury Wrocławia” czy “Pola dawno zapomnianych bitew”, będący pierwszą polską space operą, a także wydanym w 2020 roku “Mrokiem nad Tokyoramą”. Akcja tej ostatniej powieści toczy się na Ziemi w roku 2077, po katastrofie klimatycznej. Stosunkowa niewielka część ludzkości, która przetrwała kataklizmy i klęski żywiołowe gnieździ się w wielkich metropoliach, gdzie życie może się wciąż toczyć tylko dzięki technologii. Nie ma już światowych rządów - tę rolę pełnią korporacje kontrolujące produkcję towarów. Ulicami rządzą gangi, a główną rozrywką stają się walki nowoczesnych gladiatorów, rozgrywające się na ogromnych stadionach-szachownicach. W takim świecie mieszka Rafał Turyma - Polak o japońskich korzeniach, któremu członkowie gangu odebrali ukochaną żonę. Rafał poprzysięga zemstę, która może go zawieść aż na centralne areny walk. Czy tam dowie się, kto winien jest jej śmierci? Futurystyczna opowieść Roberta J. Szmidta staje się równocześnie przestrogą przed potencjalną katastrofą klimatyczną i tym, co wydarzyć może się po niej.

Co jeszcze warto wiedzieć o autorze?

Przetłumaczył ponad 80 książek! Przyczynił się do pierwszego polskiego wydania tekstów Roberta E. Howarda o Conanie i jako pierwszy przełożył na język polski “Fundację” Isaaca Asimova. Jest także autorem tłumaczeń między innymi “Spook Country” Williama Gibsona, pięciu tomów “Zaginionej Floty” Jacka Campbella oraz powieści autorstwa Mike’a Resnicka. Tłumaczy gry komputerowe (“Resident Evil 4”, “Hitman: Blood Money”, “Age of Empires II”) i zajmuje się copywritingiem dla dystrybutorów filmów.

Te i inne polskie oraz światowe pozycje fantasy lub science fiction znajdziecie na Woblink w dowolnej formie - ebooka (epub, mobi), audiobooka czy książki papierowej.

Źródło zdjęcia: https://www.rebis.com.pl/

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.