Majówkowy Maraton Czytelniczy

Roger Zelazny Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Roger Zelazny Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Roger Zelazny (właściwie Roger Joseph Zelazny) urodził się w 1937 roku. To amerykański pisarz, autor wielu bestsellerowych książek science fiction i fantasy. Zelazny był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich – trzy razy zdobył Nagrodę Nebula (z 14 nominacji) i sześć razy Nagrodę Hugo (również z 14 nominacji). Zelazny napisał blisko 150 opowiadań i 50 powieści. Jednym z najważniejszych dzieł w dorobku Zelaznego jest dziesięciotonowy cykl „Kroniki Amberu”, który podzielony jest na „Kroniki Corwina” („Dziewięciu książąt Amberu”, „Karabiny Avalonu”, „Znak jednorożca”, „Ręka Oberona” i „Dworce Chaosu”) i „Kroniki Merlina” („Atuty zguby”, „Krew Amberu”, „Znak Chaosu”, „Rycerz cieni” i „Książę Chaosu”).

Życiorys Rogera Żeleznego

Roger Zelazny urodził się w rodzinie polskiego emigranta, Josepha Franka Zelazny’ego (Żelaznego), i amerykańskiej Irlandki Josephine Sweet. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie pisaniem – w liceum był redaktorem szkolnej gazetki oraz dołączył do klubu kreatywnego pisania. W 1955 roku rozpoczął naukę w Case Western Reserve University, następnie naukę kontynuował na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jego pierwsze opowiadania publikowane były w latach 1953 i 1954.

W latach 60. XX wieku ukazało się blisko 40 powieści, zbiorów tekstów i osobnych opowiadań Zelaznego. Wśród nich warto wyróżnić wydany w 1963 roku zbiór „Róża dla Eklezjastesa”, w którym znalazło się nagrodzone Nagrodą Nebula opowiadanie o tym samym tytule. W 1966 roku swoją premierę miała powieść „Ja, nieśmiertelny”, za którą Zelazny otrzymał Nagrodę Hugo, ex aequo z Frankiem Herbertem za „Diunę”. Warto tu też wspomnieć o książce „Aleja Potępienia” z 1969 roku. To wizja postapokaliptycznej Ameryki Północnej. Głównym bohaterem jest Czort Tanner, były przywódca motocyklowego gangu, który za zwolnienie z więzienia musi przetransportować leki na wschodnie wybrzeże Bostonu. Jedyną możliwą drogą jest słynna Route 66, która ciągnie się przez stany zdewastowane przez wojnę nuklearną. Po drodze Tanner musi zmierzyć się z bandytami i mutantami – zwierzętami naznaczonymi chorobami popromiennymi.

Cykl "Kroniki Amberu"

W 1970 roku ukazała się książka „Dziewięć książąt Amberu”, pierwszy tom cyklu „Kroniki Amberu”. To seria dziesięciu książek fantasy z elementami science-fiction, które ukazywały się do 1991 roku. W uniwersum wykreowanym przez Zelaznego prawdziwe są tylko dwa światy – Amber i Dworce Chaosu. Pomiędzy nimi rozpościera się nieskończona liczba cieni, czyli równoległych rzeczywistości, które stanowią jedynie odbicia prawdziwych światów. Prawowitym następcą tronu i księciem Amberu jest Corwin. Niestety w wyniku tragicznego wypadku mężczyzna utracił pamięć i nie jest do końca świadomy swojej osobowości. Na dodatek spędził na Ziemi wiele stuleci. W obliczu śmiertelnego zagrożenia ze strony jednego z krewnych Corwin musi sobie przypomnieć swoją przeszłość. W trakcie odświeżania pamięci uświadamia sobie, że jego rodzina posiada niesamowity dar pozwalający kontrolować podróże między wymiarami i wpływać na rzeczywistość wokół. Corwin podejmuje się niebezpiecznego zadania. Chce wyjaśnić przyczyny zniknięcia jego ojca, króla Oberona, oraz zawalczyć o należny mu tron.

W książkach Zelaznego można znaleźć wiele odniesień do klasycznych mitologii z całego świata. Amerykański autor nawiązywał m.in. do mitologii greckiej (w „Ja, nieśmiertelny”), amerykańskiej („Oko kota”), indyjskiej („Pan Światła”), egipskiej („Stwory światła i ciemności”), japońskiej („24 widoki góry Fudżi Hokusaia”) oraz nordyckiej („Maska Lokiego”). Zelazny czerpał również z mitologii H.P. Lovecrafta (w „Ciemnej nocy październikowej”).

Zelazny ma na swoim koncie również książki napisane z innymi autorami. W 1980 roku i 1990 roku ukazały się dwie książki napisane wspólnie z Fredem Saberhagenem. Z Robertem Sheckleyem napisał „Przynieście mi głowę księcia” (1991), „Jeśli z Faustem ci się nie uda” (1993), „Farsa, z którą należy się liczyć” (1995). Jedną z najważniejszych książek napisanych wespół z innym pisarzem była powieść „Deus Irae”, napisana z gigantem literatury science fiction Philipem K. Dickiem. Pozostałe książki Zelazny napisał z Neilem Randallem, Jane Lindskold, Alfredem Besterem i Thomasem T. Thomasem.

Roger Zelazny zmarł w 1995 roku po walce chorobą nerek, która była spowodowana rakiem jelita grubego.

Książki Rogera Zelaznego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Rogera Zelaznego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.