Majówkowy Maraton Czytelniczy

Ruth Ware Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ruth Ware Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Ruth Ware, a właściwie Ruth Warburton, to brytyjska autorka thrillerów psychologicznych. Jej debiutancka powieść kryminalna „W ciemnym, mroczny lesie” i dwa kolejne thrillery ‒ „Dziewczyna z kabiny numer 10” i „Gra w kłamstwa” ‒ trafiły do pierwszej dziesiątki listy bestsellerów „The New York Times” i „The Sunday Times”. Pisarka bywa nazywana Agathą Christie naszych czasów.

Swoje powieści kryminalne i thrillery postanowiła wydawać pod pseudonimem, aby odróżnić je od powieści fantasy dla młodych dorosłych, jakie publikowała pod nazwiskiem Warburton.

Ruth Ware urodziła się w Lewes w Sussex, na południowym wybrzeżu Anglii. Studiowała anglistykę na uniwersytecie w Manchesterze. Zanim została pisarką, na pełen etat pracowała jako kelnerka, księgarka i rzeczniczka prasowa. Przez jakiś czas mieszkała w Paryżu, gdzie uczyła języka angielskiego. Teraz razem z mężem i dwójką dzieci mieszka w pobliżu Brighton.

Książki Ruth Ware

Styl, jakim posługuje się pisarka, bywa porównywany do stylu Agathy Christie. Bohaterkami książek Ware są najczęściej kobiety znajdujące się w niebezpiecznych sytuacjach, którym muszą stawić czoła. Kreowane przez nią scenerie sprzyjają wywoływaniu lęku i często popychają bohatera do podejmowania gwałtownych działań.

Dotychczas Ruth Ware wydała pięć powieści, z których cztery ukazały się w Polsce. Jej kryminalnym debiutem jest „W ciemnym, mrocznym lesie” z 2015 roku. Główna bohaterka Nora jest autorką kryminałów. Nieoczekiwanie otrzymuje zaproszenie na wieczór panieński przyjaciółki sprzed lat. Przyjęcie, które miało być dobrą zabawą, przerodzi się w koszmar. Kolejne powieści autorki to „Dziewczyna z kabiny numer 10”, „Gra w kłamstwa”, niewydana w Polsce książka “The Death of Mrs. Westaway” oraz „Pod kluczem”.

Autorka zapowiedziała także swoją kolejną książkę pod tytułem “One by One”. Premiera zaplanowana jest na 8 sierpnia 2020 roku.

„Pod kluczem”

„Pod kluczem” to najnowsza powieść Ruth Ware określana mianem pełnego zwrotów akcji gotyckiego thrillera. Świetna oferta pracy w charakterze niani skłania Rowan do złożenia podania. Kiedy dostaje odpowiedź na swoją aplikację, dowiaduje się, że wokół posiadłości państwa Elincourtów od lat krąży wiele przesądów. Mówi się nawet, że jest nawiedzona. W dodatku w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy aż cztery opiekunki zrezygnowały z pracy tam. Jednak Rowan nie zniechęca się i przyjeżdża na rozmowę kwalifikacyjną. Już od pierwszego momentu czuje, że musi dostać tę pracę i zostać u Elincourtów na dłużej. Ale czy to wszystko nie jest zbyt dobre, aby było prawdziwe?

Mrożące krew w żyłach i wciągające thrillery autorstwa Ruth Ware znajdziecie w księgarni Woblink.com – w postaci książek papierowych, ebooków i audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).