Ryszard Ćwirlej Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ryszard Ćwirlej Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Ryszard Ćwirlej jest polskim pisarzem, scenarzystą, menadżerem i wykładowcą akademickim. To autor blisko 20 powieści, z których większość wchodzi w skład trzech głośnych cykli. Pierwszym z nich jest cykl o milicjantach z Poznania („Upiory spacerują nad Wartą”, „Trzynasty dzień tygodnia”, „Ręczna robota”, „Mocne uderzenie”, „Śmiertelnie poważna sprawa”, „Błyskawiczna wypłata”, „Jedyne wyjście”, „Śliski interes”, „Milczenie jest srebrem”, „Masz to jak w banku”, „Ostra jazda” i „Szybki szmal”), drugim cykl przedwojenny z komisarzem Fisherem w roli głównej („Tam ci będzie lepiej”, „Tylko umarli wiedzą”, „Już nikogo nie słychać”, „Pójdę twoim śladem”, „Zaśpiewaj mi kołysankę”, „Wszyscy słyszeli jej krzyk”) i trzecim ten z Anetą Nowak („Jedyne wyjście”, „Ostra jazda”, „Szybki szmal”). Ponadto teksty Ćwirleja publikowane były w różnego rodzaju pismach i zbiorach. Opowiadania autora weszły w skład takich antologii, jak „Autor przychodzi wieczorem”, „Rewers”, „Awers”, „Stulecie kryminału”, „Gliny z innej gliny”, „Zabójczy pocisk”, „Trupów hurtowo trzech”.

Pisarz jest absolwentem socjologii na katowickim Uniwersytecie Śląskim. W latach 1996-97 pracował w oddziale katowickim TVP. Następnie przeniósł się do TVP Poznań, gdzie pracował aż do 2010 roku. Był tam szefem redakcji Teleskopu. Po zakończeniu pracy w telewizji podjął się pracy w Radiu Merkury, gdzie został członkiem zarządu ds. programowych. Od początku 2010 roku wykłada na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Ryszard Ćwirlej jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść „Śliski interes”.

Cykl o milicjantach z Poznania Ryszarda Ćwirleja

Ryszard Ćwirlej debiutował w 2007 roku powieścią „Upiory spacerują nad Wartą”, wydaną przez Wydawnictwo Replika. Tą książką otworzył jeden ze swoich najgłośniejszych cykli, poświęcony milicjantom z Poznania. Do tej pory w serii ukazało się dwanaście książek. Można je czytać w kolejności wydania, ale można też poznawać je według chronologii przedstawionych wydarzeń. Drugą powieścią Ćwirleja był „Trzynasty dzień tygodnia”, również wydany przez Replikę. Kariera pisarza nabrała tempa, gdy rozpoczął współpracę z Wydawnictwem W.A.B., specjalizującym się w kryminałach, mającym pod swoimi skrzydłami przez wiele lat takich autorów, jak Marcin Wroński, Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski i Marta Guzowska. Pod szyldem W.A.B. ukazała się trzecia część cyklu pt. „Ręczna robota”. Ostatecznie cykl ukazywał się w wydawnictwach Zysk i S-ka, Filia oraz Muza SA.

Fabuła większości książek Ćwirleja skupia się wokół ważnych wydarzeń z ostatniej dekady istnienia PRL-u. I tak fabuła „Trzynastego dnia tygodnia” koncentruje się wokół wprowadzenia stanu wojennego, w „Błyskawicznej wypłacie” Ćwirlej pisze o finale Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W „Śmiertelnie poważnej sprawie” czytelnik ma szansę poznać podróż apostolską Jana Pawła II do Polski. W dziewiątym tomie pt. „Milczenie jest srebrem” Ćwirlej pisze o kradzieży Konfesji św. Wojciecha z bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Fabuła „Masz to jak w banku” to powieść rozgrywająca się w okresie obrad Okrągłego Stołu na przełomie 1988 i 1989 roku. W swoim bestsellerowym cyklu Ryszard Ćwirlej opisuje działania Komendy Wojewódzkiej Milicji w Poznaniu. Czasami jego książki są określane mianem kryminałów neomilicyjnych.

Do cyklu milicyjnego zalicza się również trzy książki, których fabuła rozgrywa się wiele lat po wydarzeniach opisanych w książce „Masz to jak w banku”, chronologicznie ostatnim PRL-owskim tomie serii. Główną bohaterką książek „Jedyne wyjście”, „Ostra jazda” i „Szybki szmal” jest Aneta Nowak. Kobieta jest zapaloną motocyklistką, która do tej pory zajmowała się głównie parzeniem kawy i przynoszeniem drożdżówek starszym kolegom z pracy. W „Jedynym wyjściu” przypadkowo trafia na ślad, który ma zaprowadzić ją do rozwiązania sprawy kryminalnej, łączącej się z innym śledztwem sprzed lat. Tu do akcji wchodzą policjanci Alfred Marcinkowski i Mariusz Blaszkowski, znani doskonale z PRL-owskich powieści Ryszarda Ćwirleja.

Cykl przedwojenny

Na fali popularności retro kryminałów, Ryszard Ćwirlej w 2015 roku rozpoczął pisanie cyklu z komisarzem Fisherem w roli głównej. Do tej pory ukazało się sześć tomów serii, w których fabuła rozciąga się między 6 kwietnia 1919 roku, a końcówką lipca 1932 roku. Ćwirlej debiutował z cyklem przedwojennym powieścią „Tam ci będzie lepiej”. Mieszkańcami Poznania wstrząsa fala brutalnych morderstw. Ofiarami są najczęściej prostytutki. Śledztwo prowadzi komisarz Antoni Fischer, któremu pomaga zastępca Albin Siewierski. Fisher jest dobrze prowadzącym się, przystojnym i roztropnym trzydziestokilkulatkiem. Mężczyzna służył najpierw w pruskiej, a potem w polskiej armii. Ponad wszystko ceni sobie poznański sznyt. Siewierski natomiast pochodzi z Kongresówki. Dla niego ważny jest pośpiech, brylantyna i dobry wygląd. Choć wiele ich różni, muszą połączyć siły by doprowadzić do ujęcia mordercy. Nie pomaga im w tym na pewno groźna atmosfera międzywojennego Poznania, gdzie niemal w każdej bocznej uliczce kryją się przestępcy. Na dodatek w mieście grasują bolszewiccy szpiedzy. Podobnie jak w przypadku cyklu o milicjantach, serię można czytać według daty wydania bądź chronologicznie, według czasu akcji przedstawionego w poszczególnych powieściach.

Nagrody literackie i wyróżnienia dla Ryszarda Ćwirleja

Ryszard Ćwirlej jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Kryminalną Piła za najlepszą miejską powieść kryminalną, za książkę „Błyskawiczna wypłata”. Rok później otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Piły „Syriusz 2016” w kategorii Kultura. W 2017 otrzymał Nagrodę czytelników Wielkiego Kalibru za powieść „Śliski interes”, a w 2018 roku powędrowała do niego Nagroda Wielkiego Kalibru za powieść „Tylko umarli wiedzą”. W tym samym roku zgarnął również Nagrodę Czytelników. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ryszarda Ćwirleja w formie ebooka oraz papierowej. Ponadto wybrane tytuły w formie audiobooka.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!