Bony podarunkowe na Święta

Safona - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wybór poezji, Ebook | Safona

    …w każdej postaci: odnaleźć je w szmerze fontanny, woni jaśminu księżycową nocą i wdzięku dziewczyny wkładającej kwietny wieniec na głowę.Wątki mitologiczne (takie jak rydwan Afrodyty ciągnięty przez gołębie, śmierć Adonisa wśród złotych liści jesieni) wplecione są w naszkicowane obrazy otaczającego świata natury i świata przeżyć w sposób tak naturalny i lekki, że oderwawszy się od lektury, nadal czuć można ich żywy puls.Książkę polecają Wolne Lektury — najpopularniejsza bibl...

    Promocja
    okładka Poezje, Ebook | Safona

    Poezje najsławniejszej poetki starożytnej Grecji, żyjącej na przełomie VII i VI w. p.n.e., uznawane są za mistrzostwo kobiecej poezji miłosnej. Safona prowadziła dom spotkań dla młodych, niezamężnych dziewcząt z arystokratycznych rodów. Zajmowała się ich kształceniem w muzyce, poezji i tańcu aż do ich zamążpójścia. Obdarzała swe podopieczne gorącymi uczuciami, którym dawała wyraz w liryce – przenikniętej radością wspólnego przebywania i smutkiem rozstań.

Safona - książki, ebooki i audiobooki

Safona - Psafo, Saffo, Sapfo (gr. Σαπφώ, łac. Sappho), czy też Safo była jedyną nam znaną starożytną grecką poetką liryczną żyjącą na przełomie VII i VI wieku p.n.e. Jest autorką 10 tysięcy utworów, z których do dziś zachowało się około 550 wierszy.

Co wiemy o życiu Safony?

Safona urodziła się pomiędzy 630 a 618 r. p.n.e. na wyspie Lesbos (Mitylena bądź Eresos). Pochodziła z zamożnej arystokratycznej rodziny. Wcześnie osierocona przez ojca (Skamandromynos zwany Skamonem lub Kamonem), była wraz z trzema braćmi wychowywana przez matkę - Kleuis (Kleis).

Wyszła za mąż za Cercylasa, z którym doczekali się córki Kleis (imię nadane po babce). Poetka czule wspominała o niej w strofach swojej poezji.

Safona z czasem stała się przewodniczką i nauczycielką koła ku czci muz i bogini Afrodyty. Będąc opiekunką niezamężnych, młodych dziewcząt z rodów arystokratycznych, poetka kształciła je w muzyce, grze na instrumentach (w tym na lirze), w poezji i tańcu. Dla nich tworzyła najpiękniejsze liryki miłosne oraz utwory homoerotyczne. Z tego powodu wielu uważa Safonę za pierwszą zadeklarowaną lesbijkę. Trudno jednak stwierdzić, czy była to prawda. Od miejsca zamieszkania Safony, wyspy Lesbos, pochodzi dzisiejsze określenie kobiety o orientacji homoseksualnej - lesbijka.

Był to okres niezwykłej popularności Safony. Zaliczano ją do "trójcy" najwybitniejszych liryków starożytności obok Pindara i Anakreonta. Z zachwytem pisali o niej Herodot, Arystofanes czy Platon. Jej podobizna widniała na wazach, malowidłach i monetach. W Syrakuzach wystawiono jej nawet pomnik. Niestety w wyniku gwałtownych przemian społecznych w Grecji oraz zamętu spowodowanego powołaniem na Lesbos urzędu ajsymnety (rozjemcy), którym został Pittakos, rodzina Safony zmuszona była uciec na Sycylię.

Jeśli wierzyć legendzie, Safona zakochała się później w rybaku o imieniu Faon, którego w podzięce za przewiezienie na drugi brzeg bogini Afrodyta uczyniła młodym i przystojnym. Rybak wkrótce jednak zwrócił swoją uwagę w stronę innej kobiety, a zdruzgotana tym poetka rzuciła się do morza ze Skały Leukadyjskiej. Jeśli jednak zaufać bardziej rzetelnym źródłom, Safona wróciła po prostu na Lesbos gdzie dalej tworzyła. Zmarła jako staruszka i została pochowana w Eolidzie pomiędzy 604 a 590 p.n.e.

Twórczość Safony

Autorka stała się inspiracją także dla jej współczesnych, Anakreonta, Horacego czy Platona, który nazywał ją dziesiątą muzą. Pozostawiła po sobie bogatą spuściznę, 9 ksiąg w których zawarte zostało około 10 tysięcy utworów. Są to między innymi pieśni weselne - epitalamia dedykowane młodym oblubieńcom, pieśni historyczne i miłosne, epitafia, hymny, modlitwy, wiersze. Wiele z zachowanych do dziś utworów odnaleziono dopiero w ostatnim stuleciu, na papirusach z Oksyrynchos.

Poezja Safony (liryka eolska) ukazuje siłę kobiecych uczuć, intensywnych jednak pełnych wdzięku, wrażliwości i delikatności. W Polsce tłumaczona była m.in. przez Jana Kochanowskiego, Franciszka Kniaźnina, Józefa Szujskiego, Jana Czubka, Jerzego Danielewicza, Kazimierę Jeżewską czy Nikosa Chadzinikolau.

W Woblinku znajdziecie wybór poezji Safony jedynie w formacie ebooka.