Salcia Hałas Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Potop, Ebook | Salcia Hałas

    Brawurowa, porywająca, tragiczna i śmieszna opowieść o końcu świata na gdyńskim Pekinie. Głos Salci Hałas przepełniają żar, gniew i siła. Autorka pokazuje Polskę z punktu widzenia mieszkańców dzielnicy przeznaczonej do „rewitalizacji przez likwidację”. Ale prawdziwym bohaterem tej opowieści jest język – to prawdziwy literacki potop, polka galopka, tsunami, żywioł! Dawno nie czytałam tak mocnej rzeczy. - Joanna Bator Ta książka jest piosenką o sąsiadkach i ich zwierzętach, o z...

    Promocja
    okładka Potop, Książka | Salcia Hałas

    W gdyńskim Pekinie są trzy, które Wiedzą. Jedna z nich nawet Opowiada. A Pekin rozsypuje się, zapada pod ziemię. Pojawia się coraz więcej tajemniczych lejów. Pani Halina przepowiada potop. Obudzi się Bestia, która wyjdzie z głębin. Śniący będą musieli wyśnić swoje sny. Wilcze szczenięta już się narodziły. Poza tym chcą zlikwidować Pekin, Zośka ma depresję, a w oknie zakleszczył się kot. Idzie potop. Potop to brawurowo napisany prozą poemat przewlekły o końcu świata. Realizm m...

Salcia Hałas Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Salcia Hałas to polska pisarka i artystka. Ponadto zajmuje się street artem oraz szeroko pojętym ogrodnictwem. Pisarka jest absolwentką filologii polskiej. Choć urodziła się w Przemyślu, to dużo czasu spędziła w Trójmieście. Obecnie mieszka w Gdyni. Hałas jest autorką dwóch książek, których fabuła rozgrywa się na przestrzeni Trójmiasta. Akcja jej debiutanckiej powieści – „Pieczeni dla Amfy” – rozgrywa się w gdańskim falowcu, natomiast „Potop” to opowieść, która rozgrywa się na gdyńskim Wzgórzu Orlicz-Dreszera, który potocznie nazywany jest „Pekinem”. Pisarka była nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz do Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacka Gdynia za swoją debiutancką powieść „Pieczeń dla Amfy”.

Salcia Hałas mocno związana jest z pomorskim środowiskiem teatralnym. W 2017 roku była jedną z uczestniczek projektu „Gdynia reAktywacja” organizowanego przez Teatr Gdynia Główna. Celem projektu było organizowanie warsztatów teatralnych i artystycznych dla mieszkańców rewitalizowanych gdyńskich dzielnic. Jednym z zajęć było zbieranie lokalnych opowieści, którymi z prowadzącymi dzielili się mieszkańcy Gdyni. Następnie na kanwach zebranych historii powstały scenariusze krótkich jednoaktowych spektakli, które były wystawiane w przestrzeni miejskiej w różnych dzielnicach miasta. Wśród nich znalazły się dwie opowieści autorstwa Salci Hałas – „Dzielnica cudów” oraz „W dzień końca świata”.

Pieczeń dla Amfy - debiutancka powieść Salci Hałas

W 2016 roku ukazała się debiutancka powieść Salci Hałas pt. „Pieczeń dla Amfy”. Pisarka zaprasza swoich czytelników w głąb tajemnic gdyńskiego falowca – najdłuższego bloku mieszkalnego w tej części Europy. Miejsce to zasłynęło nie tylko ze względów architektoniczno-demograficznych. W falowcu bowiem cudownie objawiła się Marka Boska Falowcowa. To miejsce, gdzie w przedziwny, momentami komiczny sposób, świat bolesnego realizmu zderza się ze światem magicznym. Bohaterami są tutaj zwykli ludzie – mieszkańcy falowca. Jedni wierzą w to, że ludzie stają się lepsi, inni czekają na wielką miłość. Niektórzy w piękny sposób opowiadają niesamowite historie, inni zaś milczą. Ogromny blok mieszkalny w sercu portowego miasta staje się pretekstem do opowieści o współczesnej Polsce, miłości, nadziei, strachu i codzienności. Za powieść „Pieczeń dla Amfy” Salcia Hałas nominowana była do Nagrody im. Witolda Gombrowicza. W 2017 roku pisarka otrzymała za tę powieść Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza.

Potop

Po tym, jak Salcia Hałas otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, wiele osób czekało na drugą powieść pisarki. W 2019 roku swoją premierę miała powieść „Potop. Pieśń o końcu świata”. Tym razem autora zabiera czytelników do gdyńskiego Pekinu. Mieszkają w nim trzy, które Wiedzą. Na dodatek Pekin rozsypuje się – dosłownie zapada się pod ziemię, a pani Halina przepowiada zbliżający się Potop. Podobno w tym samym czasie obudzi się Bestia, która wypłynie z głębin. Jakby tego było mało, chodzą słuchy o tym, że Pekin będą likwidować. „Potop” Salci Hałas to opowieść o losach trzech kobiet, które w obliczu przewlekle trwającego końca świata skupiają się na tym, co przyziemne i naprawdę ważne.

Książki Salci Hałas na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Salci Hałas w formie papierowej. Dostępne są obie powieści pisarki – „Potop” i „Pieczeń dla Amfy”.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).