Majówkowy Maraton Czytelniczy

Salcia Hałas Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Salcia Hałas Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Salcia Hałas to polska pisarka i artystka. Ponadto zajmuje się street artem oraz szeroko pojętym ogrodnictwem. Pisarka jest absolwentką filologii polskiej. Choć urodziła się w Przemyślu, to dużo czasu spędziła w Trójmieście. Obecnie mieszka w Gdyni. Hałas jest autorką dwóch książek, których fabuła rozgrywa się na przestrzeni Trójmiasta. Akcja jej debiutanckiej powieści – „Pieczeni dla Amfy” – rozgrywa się w gdańskim falowcu, natomiast „Potop” to opowieść, która rozgrywa się na gdyńskim Wzgórzu Orlicz-Dreszera, który potocznie nazywany jest „Pekinem”. Pisarka była nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz do Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacka Gdynia za swoją debiutancką powieść „Pieczeń dla Amfy”.

Salcia Hałas mocno związana jest z pomorskim środowiskiem teatralnym. W 2017 roku była jedną z uczestniczek projektu „Gdynia reAktywacja” organizowanego przez Teatr Gdynia Główna. Celem projektu było organizowanie warsztatów teatralnych i artystycznych dla mieszkańców rewitalizowanych gdyńskich dzielnic. Jednym z zajęć było zbieranie lokalnych opowieści, którymi z prowadzącymi dzielili się mieszkańcy Gdyni. Następnie na kanwach zebranych historii powstały scenariusze krótkich jednoaktowych spektakli, które były wystawiane w przestrzeni miejskiej w różnych dzielnicach miasta. Wśród nich znalazły się dwie opowieści autorstwa Salci Hałas – „Dzielnica cudów” oraz „W dzień końca świata”.

Pieczeń dla Amfy - debiutancka powieść Salci Hałas

W 2016 roku ukazała się debiutancka powieść Salci Hałas pt. „Pieczeń dla Amfy”. Pisarka zaprasza swoich czytelników w głąb tajemnic gdyńskiego falowca – najdłuższego bloku mieszkalnego w tej części Europy. Miejsce to zasłynęło nie tylko ze względów architektoniczno-demograficznych. W falowcu bowiem cudownie objawiła się Marka Boska Falowcowa. To miejsce, gdzie w przedziwny, momentami komiczny sposób, świat bolesnego realizmu zderza się ze światem magicznym. Bohaterami są tutaj zwykli ludzie – mieszkańcy falowca. Jedni wierzą w to, że ludzie stają się lepsi, inni czekają na wielką miłość. Niektórzy w piękny sposób opowiadają niesamowite historie, inni zaś milczą. Ogromny blok mieszkalny w sercu portowego miasta staje się pretekstem do opowieści o współczesnej Polsce, miłości, nadziei, strachu i codzienności. Za powieść „Pieczeń dla Amfy” Salcia Hałas nominowana była do Nagrody im. Witolda Gombrowicza. W 2017 roku pisarka otrzymała za tę powieść Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza.

Potop

Po tym, jak Salcia Hałas otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, wiele osób czekało na drugą powieść pisarki. W 2019 roku swoją premierę miała powieść „Potop. Pieśń o końcu świata”. Tym razem autora zabiera czytelników do gdyńskiego Pekinu. Mieszkają w nim trzy, które Wiedzą. Na dodatek Pekin rozsypuje się – dosłownie zapada się pod ziemię, a pani Halina przepowiada zbliżający się Potop. Podobno w tym samym czasie obudzi się Bestia, która wypłynie z głębin. Jakby tego było mało, chodzą słuchy o tym, że Pekin będą likwidować. „Potop” Salci Hałas to opowieść o losach trzech kobiet, które w obliczu przewlekle trwającego końca świata skupiają się na tym, co przyziemne i naprawdę ważne.

Książki Salci Hałas na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Salci Hałas w formie papierowej. Dostępne są obie powieści pisarki – „Potop” i „Pieczeń dla Amfy”.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.