Wirtualne Targi

Sigmund Freud - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Totem and Taboo, Ebook | Sigmund Freud

    Totem and Taboo is a work by Sigmund Freud in which he develops his theory of the origin of morality and religion. This is one of the most significant works of Sigmund Freud. This work is a large-scale and original, balancing on the verge of psychoanalysis, cultural studies and anthropology study of the characteristics of the psychosexual perception of a primitive man, a study still considered an absolute classic of psychoanalysis...

Sigmund Freud - książki, ebooki i audiobooki

Sigmund Freud urodził się w 1856 roku jako Sigismund Schlomo Freud. To austriacki lekarz, neurolog, twórca psychoanalizy pochodzenia żydowskiego. Choć Freud nie był filozofem w ścisłym tego słowa znaczeniu, to jego teorie i koncepcje dotyczące motywacji ludzkich działań i funkcjonowania ludzkiego mózgu miały ogromny wpływ na filozofów, artystów i naukowców końca XIX i praktycznie całego XX wieku. Teorie Freuda do dziś są szeroko komentowane, interpretowane i wykorzystywane w kulturze. Jego poglądy odcisnęły piętno w religioznawstwie, naukach społecznych oraz naukach o kulturze. Do najważniejszych dzieł Freuda należą takie książki, jak „Objaśnianie marzeń sennych”, „Trzy rozprawy z teorii seksualnej” czy „Studia nad histerią”, w których doszli do wniosku, że jedną z głównych przyczyn cierpień neurotyków są traumatyczne wspomnienia z czasów dzieciństwa. Wspomnienia te zostały tylko pozornie „zapomniane”, a tak naprawdę tkwią w ludzkiej podświadomości, a wypowiedzenie ich w trakcie hipnozy przynosi pozytywny skutek.

W 1900 roku ukazało się jedno z najważniejszych dzieł Fredua – „Objaśnianie marzeń sennych”. Badacz twierdził, że każdy ze snów ma charakter symboliczny i dzięki ich interpretacji można wysuwać różnego rodzaju wnioski dotyczące kondycji psychicznej każdego człowieka. Według Freuda sny są swego rodzaju szyfrem, dzięki któremu można odczytać, co tkwi w ludzkiej podświadomości.

Kolejną ważną książką Freuda była „Psychopatologia życia codziennego”, w której, podobnie jak sny, analizował przejęzyczenia, wpadki i pomyłki językowe. To było dzieło, w którym Freud po raz pierwszy omówił i podjął się definicji psychoanalizy, nie jako teorii, ale również jako formy terapii. Austriacki lekarz zawarł w książce teorie o tym, że ludzka psychika oprócz świadomości posiada sferę nieświadomości. Znajdują się w niej wszelkiego rodzaju lęki, kompleksy, popędy seksualne oraz treści, które mózg chciał wyprzeć z pamięci.

W 1902 roku Sigmund Freud otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Pięć lat później Freud poznał Carla Gustava Junga, który bardzo chciał poznać twórcę psychoanalizy. W 1909 roku badacze otrzymali tytuły honoris causa amerykańskiego Uniwersytetu Clarka. Choć przez kilka lat ściśle współpracowali i byli zapraszani na różnego rodzaju konferencji, to ich przyjaźń nie przetrwała. Jung bowiem publicznie skrytykował niektóre postulaty Freuda i zaczął głosić własne teorie.

W 1910 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Psychoanalityczne, ale największą popularność psychoanaliza zaczęła zyskiwać po I wojnie światowej. Teorie austriackiego badacza stały się fundamentem do powstania freudowskiej teorii kultury. Swoje teorie na temat kultury Freud opisał w książce „Kultura jako źródło cierpień”, która ukazała się w 1930 roku. Psychiatra uważał, że kultura jest efektem seksualnych popędów, które znajdują ujście w religii, sztuce i filozofii.

Swoje przemyślenia na temat kultury zapisał również w książce „Sztuki plastyczne i literatura”. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie również inne dzieła Freuda. Wśród nich warto wymienić takie dzieła jak „Historia i lęk”, „Charakter i erotyka”, „Psychologia nieświadomości”, „Dwie nerwice dziecięce”, „Technika terapii”, „Życie seksualne” oraz napisaną wspólnie z Wilhelmem Jensenem książkę „Gravidia”.

Po aneksji Austrii przez III Rzeszę Freud zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Udaną ucieczkę zawdzięcza swojej popularności i zdolnościom amerykańskich dyplomatów. Czterem siostrom Freuda nie udało się przeżyć wojny – wszystkie zginęły w obozach koncentracyjnych.

Sigmund Freud zmarł w 1939 roku z powodu nowotworu jamy ustnej. Austriacki badacz był kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla, jednak nigdy nie otrzymał tego prestiżowego wyróżnienia.

Książki Sigmunda Freuda na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Sigmunda Freuda we wszystkich formatach (audiobook, ebook i książka papierowa).