Majówkowy Maraton Czytelniczy

Sofi Oksanen II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Sofi Oksanen II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Sofi Oksanen urodziła się w 1977 roku. To współczesna fińska pisarka. Jest córką Fina i Estonki, co ma odzwierciedlenie w jej literackich zainteresowaniach. W Polsce ukazały się cztery książki Oksanen – „Oczyszczenie”, „Gdy zniknęły gołębie”, „Norma” i „Psi park”.

Kariera literacka Sofi Oksanen

Popularność pisarce przyniosła publikacja powieści „Stalinin lehmät” („Krowy Stalina”), która otrzymała nominacje do prestiżowych nagród literackich. W 2005 roku ukazała się kolejna książka Oksanen – „Baby Jane”. Następnym dziełem fińskiej pisarki była sztuka teatralna pt. „Oczyszczenie”, która została wystawiona w Fińskim Teatrze Narodowym. Autorka postanowiła rozszerzyć opowieść przedstawioną w dramacie i w 2008 roku na podstawie sztuki napisała powieść o tym samym tytule. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem w Finlandii. Dzięki sukcesowi powieść dostrzegły wydawnictwa poza granicami kraju. Ostatecznie „Oczyszczenie” zostało przetłumaczone na blisko trzydzieści języków w tym język polski.

Kolejną książkę Oksanen napisała wspólnie z estońską dziennikarką Imbi Paju. „Poza wszystkim był strach. Jak Estonia straciła swoją historię i jak może ją odzyskać” to antologia tekstów poświęconych czasom radzieckiej okupacji Estonii. Publikacja książka rozpoczęła debatą na temat identyfikacji narodowej Finów i Estończyków oraz destrukcyjnej roli Związku Radzieckiego w ich historii. Książka wzbudziła kontrowersje w Rosji i została zbojkotowana przez członków wspierającej rząd partii Jedna Rosja.

W 2015 roku nakładem Wydawnictwa Czarne na polskim rynku ukazała się powieść „Gdy zniknęły gołębie”. To wielowątkowa opowieść o dwóch kuzynach, którzy stają przed życiowymi wyborami. Muszą podjąć decyzje w obliczu brutalnych warunków zawieruchy wojennej, okupacji niemieckiej i terroru sowieckiego. Jedną z głównych kwestii poruszanych w powieści jest obraz Estonii lat czterdziestych i sześćdziesiątych. Kraj został boleśnie doświadczony przez historię. Przez Estonię przemaszerowały wojska radzieckie i niemieckie, na kraj spadły bomby, okupanci dokonywali eksterminacji ludności żydowskiej i romskiej oraz licznych zsyłek na Wschód. „Gdy zniknęły gołębie” to powieść o różnych możliwościach przetrwania i próbach adaptacji do skrajnych warunków życia w kraju brutalnie wyzyskiwanym przez niemieckich okupantów, a następnie wyniszczonym przez Sowietów.

Psi Park - najnowsza książka Oksanen

Najnowszą książką Sofi Oksanen jest „Psi park”. Na polskim rynku książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak, w tłumaczeniu Katarzyny Aniszewskiej. Powieść poruszyła recenzentów i czytelników z całego świata. O „Psim parku” pisały „Le Figaro”, „The Wall Street Journal”, „The Guardian” i wiele innych. „Psi park” to opowieść o marzeniach, strachu i wyzysku. Akcja powieści rozgrywa się w 2016 roku w Helsinkach. Bohaterka książki, Olenka, obserwuje w parku rodzinę, która bawi się z psem. Po chwili przysiada się do niej młoda kobieta. Błyskawicznie ją rozpoznaje, bowiem w przeszłości Olenka zniszczyła jej życie. Teraz to ona może zemścić się na Olence. „Psi park” to wstrząsająca, trzymająca w napięciu opowieść o nierównościach społecznych we współczesnym świecie – głównie o dysproporcjach w życiu bogatych i biednych. Sofi Oksanen zestawia ze sobą egzystencje w dwóch krajach, leżących stosunkowo blisko siebie – w Finlandii i Ukrainie. Przez to książka jest niezwykle aktualna.

Książki Sofi Oksanen na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Sofi Oksanen w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).