Stefanie Stahl Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Stefanie Stahl Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Stefanie Stahl to jedna z najbardziej znanych i cenionych niemieckich psycholożek oraz psychoterapeutek, uważana za ekspertkę do spraw samooceny i strachu przed zaangażowaniem. Jest także autorką wielu bestsellerowych poradników psychologicznych (w Polsce wydane nakładem wydawnictwa Otwarte). Jej książki sprzedały się do tej pory w nakładzie ponad 2 milionów egzemplarzy. “Das Kind in dir muss Heimat finden” (“Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”) konsekwentnie od 2016 roku pojawia się na najwyższym miejscu listy bestsellerów tygodnika Spiegel. Książka została przetłumaczona na 26 języków.

Droga Stefanie Stahl do psychologii

Autorka przyszła na świat 27 grudnia 1963 roku w Hamburgu. Swoje dzieciństwo pamięta jako kolorowe i niekonwencjonalne. Wspomina, że nawet ich seter irlandzki o imieniu Jagger (siostra autorki była fanką Micka Jaggera) przesiadywał razem z nimi na kanapie jak człowiek (zad na sofie, przednie łapy na podłodze). Ojciec, Walter Stahl był prawnikiem i dyrektorem zarządzającym Atlantik Brücke, międzynarodową organizacją promującą współpracę pomiędzy Niemcami, Europą oraz USA. Jego funkcja łączyła się z koniecznością utrzymywania dobrych stosunków towarzyskich z ważnymi ludźmi. W domu autorki często zatem odbywały się huczne imprezy, na których bywały również wybitne i znane osobistości - wśród nich były kanclerz federalny Helmut Schmidt oraz były sekretarz stanu USA Henry Kissinger. Autorka z rozbawieniem wspomina, że jej główną rolą na owych przyjęciach było rozdawanie gościom papierosów. To jednak tam, przyszła pani psycholog, miała okazję obserwować wiele różnych typów osobowości - fascynowało ją to, jak ludzie prezentują się, komunikują, zachowują w obliczu różnych typów sytuacji.

Mama Stefanie Stahl, Mona, była lekarzem medycyny naturalnej. Prowadziła także psychoterapię. To właśnie ona zaszczepiła w kobiecie miłość do psychologii. Zasubskrybowała “Psychologie heute”, którą młoda dziewczyna namiętnie czytywała. Wbrew jednak pozorom, wybór studiów psychologicznych nie był dla autorki tym pierwszym. Po ukończeniu liceum Alberta Schweitzera (1983), Stahl rozpoczęła studia prawnicze w Hamburgu. Szybko jednak znudziła się i przeniosła na studia psychologiczne w Trewirze, które pomyślnie ukończyła (1984-1990). Znajomy powiedział jej wówczas: “Nie ma znaczenia, co zrobisz, ale że coś skończysz”. Te słowa zostały z nią do dziś i pomagają zarówno jej, jak i jej pacjentom. Po studiach pozostało jej, jak twierdzi, wiele zabawnych wspomnień, ale przede wszystkim grono lojalnych przyjaciół.

Swoją praktykę psychoterapeutyczną Stefanie Stahl założyła i prowadzi w Trewirze gdyż, jak twierdzi, nigdy nie przyzwyczaiła się do ekscytującego życia w Hamburgu. Dużo podróżuje prowadząc seminaria w krajach niemieckojęzycznych (Hamburg, Berlin, Zurych, Wiedeń itd.), ale najszczęśliwsza jest mogąc wracać do życia w małym miasteczku. Zapytana, dlaczego właśnie psychoterapia, odpowiada, że to jej powołanie i nie wyobraża sobie robić czegokolwiek innego.

Oprócz pracy psychoterapeutki, pisarka przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako biegły psycholog w sądach rodzinnych. By jednak móc poświęcić się pisaniu, zrezygnowała z tej funkcji w 2014 roku. Wyniosła stamtąd przekonanie, że zawsze należy wysłuchać dwóch stron.

Autorka regularnie nagrywa podcasty “So bin ich eben! Der Psychologie Podcast für Normalgestörte” oraz “Stahl, aber herzlich – der Psychotherapiepodcast”, wydaje pismo „Brigitte Leben. Das Coaching-Magazin mit Stefanie Stahl”, projektuje sesje coachingowe oraz testy psychologiczne dla swoich czytelników, prowadzi bloga. Od 2019 roku organizuje imprezy kojarzone, na które bilety znikają w błyskawicznym tempie. Wykorzystuje na nich zmodyfikowany wskaźnik typu Myersa-Briggsa oraz teorię wewnętrznego dziecka.

W czasie wolnym gra na pianinie, chodzi na piesze wycieczki, podróżuje. Uwielbia przygody! Mieszka ze swoim mężem Holgerem, który jest informatykiem i wspiera ją we wszystkim co dotyczy zagadnień technicznych i informatycznych.

Najważniejsze książki Stefanie Stahl

Terapeutka zaczęła pisać w 2003 roku. Pierwszą książkę “So bin ich eben”, wydaną w 2005 roku, napisała wspólnie z przyjaciółką Melanie Alt. Powróciła do niej i wprowadziła poprawki w 2016 roku. Gdy w pracy zawodowej spotkała się z tematem lęku przed przywiązaniem i znalazła na ten temat tylko kilka specjalistycznych publikacji, napisała “Jein! Bindungsängste erkennen und bewältigen”. Później całkowicie poświęciła się pracy nad głównym tematem swoich zainteresowań, poczuciem własnej wartości i napisała “Leben kann auch einfach sein!”(2011). Żadna z powyższych publikacji nie ukazała się dotychczas? w języku polskim.

W listopadzie 2015 roku Stahl opublikowała książkę “Das Kind in dir muss Heimat finden” (“Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”), która już końcem 2016 roku wylądowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów tygodnika Spiegel w dziale poradników. Była tam także w 2017, 2018 i 2019 roku. Kolejna książka autorki “Jeder ist Beziehungsfähig. Der goldene Weg zwischen Freiheit und Nähe” (“Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem”) również znalazła się na liście bestsellerów Spiegla.

Stahl w swoich publikacjach łączy nauki psychologiczne z własnym innowacyjnym podejściem. Czerpie ze specjalistycznej literatury oraz inspiruje się rozmową ze swoimi pacjentami. Pisanie jest dla niej czynnością wymagającą, bardziej niż proces pisania lubi efekt. Wciąż jednak istnieją tematy, o których mogłaby czytać i pisać na okrągło. Kolejna książka Stahl, jak zapowiada, ma dotyczyć percepcji - sposobu w jaki odbieramy rzeczywistość.

Polskie wydania publikacji Stefanie Stahl

W Polsce ukazały się cztery poradniki Stefanie Stahl, wszystkie nakładem wydawnictwa Otwartego. Jako pierwsza pojawiła się publikacja “Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” (2019), w której autorka zachęca czytelników do odkrycia i przytulenia swojego wewnętrznego dziecka, a tak właściwie dzieci - Dziecka Cienia i Dziecka Słońca. Grunt by nauczyć się ich słuchać i doprowadzić między nimi do kompromisu. To pomoże znaleźć wewnętrzną równowagę i zacząć żyć szczęśliwie.

Rok później na polskim rynku pojawiła się książka “Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem.”(Jeder ist Beziehungsfähig. Der goldene Weg zwischen Freiheit und Nähe). To poradnik, który uświadamia, ile dobrego w relacji może zmienić nastawienie partnerów. Pozwala również zrozumieć jak ukształtowana w dzieciństwie emocjonalność i wrażliwość wpływa na nasze uczucia i emocje.

Również w 2020 roku wydawnictwo Otwarte wydało “Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku” (So stärken Sie Ihr Selbstwertgefühl. Damit das Leben einfach wird). Poradnik koncentruje się na zagadnieniu podnoszenia poczucia własnej wartości. Autorka stawia tezę, że ludzie optymistycznie nastawieni do świata cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Najnowszymi, wydanymi w 2021 roku publikacjami Stefanie Stahl są “Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi” (Jein! Bindungsängste erkennen und bewältigen) i „Jak się dogadywać mimo różnic” (So bin ich eben! Erkenne dich selbst und andere). W pierwszej z nich, czerpiąc z doświadczeń swoich pacjentów, podpowiada jak zbudować trwałą, szczęśliwą relację. W drugiej przygląda się mechanizmom wpływającym na myślenie, odczuwanie i zachowanie danego człowieka. Pomaga czytelnikom zrozumieć, dlaczego kontakt z jedną osobą jest bardzo prosty, a z inną trudno nawiązać nić porozumienia.

Jeśli interesują cię poradniki zajmujące się tematem samooceny i budowania związków, książki, ebooki oraz audiobooki autorstwa Stefanie Stahl znajdziesz w księgarni internetowej Woblink.

Źródło zdjęcia: materiały wydawcy

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!