Św. Augustyn Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Św. Augustyn Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Święty Augustyn z Hippony to filozof, teolog, święty Kościoła katolickiego i Cerkwii Prawosławnej, a także jeden z ojców i doktorów Kościoła. `Przez protestantów często uważany jest za ich duchowego przodka - pisma Augustyna miały bowiem duży wpływ na Lutra i Kalwina. Szczególnym uznaniem i popularnością cieszą się od wieków jego "Wyznania", klasyka literatury teologicznej i duchowej, która zawiera wiele wątków autobiograficznych. Na Woblink znajdziecie ją także jako audiobook. W młodości Augustyn zajmował się głównie filozofią, gdy więc w późniejszym wieku skupił się wyłącznie na teologii, jego rozmyślania podporządkowane były wciąż metodologii filozoficznej, służąc mu do wyjaśniania prawd objawionych. Obok "Wyznań" ważnym dziełem świętego Augustyna jest także "Państwo Boże", w którym polemizował ze światem pogańskim.

Biografia i filozofia

Aureliusz Augustyn urodził się w roku 354 w Tegaście (obecnie Suk Ahras w Algierii) z ojca Patrycjusza (poganina) oraz matki Moniki (chrześcijanki). Po ukończeniu szkół i zebraniu odpowiednich funduszy młody Augustyn został wysłany przez swoich rodziców do Kartaginy, by tam uczyć się retoryki. To właśnie w tym mieście poznał kobietę o nieznanym imieniu, z którą związany był przez kolejne kilkanaście lat. Ojciec Augustyna zmarł w 371 roku, a dwa lata później na świat przyszedł syn przyszłego świętego, Adeodat. W 374 r., zafascynowany dialogiem filozoficznym Cycerona "Hortensjusz", Augustyn założył własną szkołę retoryczną w Tagaście, powrócił jednak do Kartaginy dwa lata później, poruszony śmiercią bliskiego przyjaciela. Tam nauczał retoryki i przyłączył się do manichejczyków - w związku z tą decyzją wszedł w spór z matką, która zakazała mu wstępu do domu. Święty Augustyn spędził z manichejczykami prawie dziewięć lat - pod ich wpływem zaczął pisać pierwsze dzieła filozoficzne, w których próbował połączyć filozofię grecką i doktrynę tego ruchu religijnego. 383 rok przyniósł ważne spotkanie z biskupem manichejskim Faustusem. Pod wpływem rozmów z nim na temat przyczyn istnienia zła w świecie filozof poczuł głębokie rozczarowanie doktryną związaną z uczniami Maniego i przestał być słuchaczem tego ruchu. Wciąż był skłócony z matką, zdecydował się więc opuścić Tagast i wyjechać do Rzymu, by tam założyć kolejną szkołę retoryczną. Po przybyciu do stolicy Italii zapadł jednak na ciężką chorobę - poszukując pomocy natknął się na neoplatonizm, a za jego pośrednictwem lepiej poznał i zbliżył się do chrześcijaństwa. Po jakimś czasie do Rzymu przybyła także Monika, by napominać syna i wyrzucać mu niechrześcijański tryb życia. Matka pragnęła dla Augustyna stabilizacji zarówno zawodowej, jak i rodzinnej. Presja przyjaciół sprawiła, że filozof rozstał się z matką swojego syna, przejmując nad nim opiekę. Zaczął rozczytywać się w filozofii platońskiej i neoplatońskiej, a pod wpływem tych dzieł sięgnął także do studiów nad Pismem Świętym (przede wszystkim listami świętego Pawła).

Od grzesznika do doktora kościoła

Augustyn został katechumenem biskupa Ambrożego w Mediolanie - przygotowywał się do chrztu w podalpejskiej wsi Cassiciacum. Doświadczył tam także wstrząsającego przeżycia duchowego, które okazało się być decydujące dla jego późniejszego życia. W ogrodzie usłyszał bowiem głos jakby dziecka, który powtarzał: "weź to i czytaj!". Otwarł Biblię i trafił na fragment listu do Rzymian świętego Pawła o zaniechaniu rozpusty i "przyobleczeniu się w Chrystusa". Pod wpływem tego wydarzenia filozof nawrócił się całkowicie i postanowił zostać celibatariuszem. Na początku 387 roku Augustyn wrócił do Mediolanu i wraz z synem oraz przyjacielem Alpiuszem przyjął chrzest z rąk biskupa Ambrożego. Wraz z rodziną postanowił wrócić do ojczystej Afryki, gdy jednak dotarli do portowej Ostii, Monika ciężko zachorowała, a wkrótce potem zmarła. Grupa zrezygnowała z planów dalszej podróży i powróciła do Rzymu - do Kartaginy i dalej do Tagasty dotarli dopiero jesienią 388 roku. To tam wraz z przyjaciółmi Augustyn założył pierwszą wspólnotę augustiańską. W 391 roku, po śmierci syna, filozof przybył do Hippony, gdzie został wyświęcony na kapłana i założył drugą wspólnotę. Kiedy w 396 roku umarł biskup Hippony, Augustyn został obrany jego następcą. Jako biskup mniej więcej w latach 397-400 napisał słynne "Wyznania". W 410 roku Wizygoci pod wodzą Alaryka wkroczyli do Rzymu - trzy lata później wydarzenie to znalazło swój oddźwięk w "Państwie Bożym" Augustyna. W trakcie swojej biskupiej posługi święty podejmował liczne polemiki i dyskusje z ówczesnymi duchownymi i filozofami. Po wielu latach walk w 430 roku podjęli wielomiesięczne oblężenie Hippony - 28 sierpnia tego samego roku Augustyn z Hippony zmarł po długiej chorobie. Choć miasto zostało zdobyte, biblioteka Augustyna ocalała. Zachowało się także ciało świętego - jego relikwie zostały zabrane przez uciekających z Afryki do Sardynii biskupów. Wpadły w ręce muzułmanów, zostały jednak wykupione przez króla Longobardów Flawiusza Liutprada i od 724 roku znajdują się w Pawii we Włoszech.

Filozofia św. Augustyna

Nauczanie Augustyna przeszło ewolucję od czasu młodości świętego, w której zajmował się głównie filozofią, do dojrzałości i starości, kiedy to całkowicie skupiał się na teologii. Z pomocą znanych mu dobrze filozoficznych metod objaśniał naukowo prawdy objawione. W teologii Augustyna wyróżnić można trzy główne etapy: okres polemik z manichejczykami (388-401), czas pracy nad zażegnaniem starej schizmy donastów w Afryce Północnej (400-411) oraz okres polemiki z pelagianami (412-430). Przez czterdzieści lat swojego płodnego twórczo życia Augustyn z Hippony pisał także traktaty i listy, w których poruszał tematy teologiczne. Jego homilie i katechezy cieszyły się dużym uznaniem - część z nich została spisana, znajdziecie je na Woblink między innymi w książce "Kazania do Ewangelii wg św. Mateusza". W swoich pismach święty z Hippony poruszał także często kwestie dogmatyczne i moralne. O jego życiu możecie przeczytać w ebooku Louisa de Wohla "Niespokojny duch" (epub, mobi, pdf) - najlepiej jednak święty Augustyn opowie o sobie sam, sięgnijcie więc po jego "Wyznania"!

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!