Majówkowy Maraton Czytelniczy

Sylwia Chutnik II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kwestia charakteru, Ebook | Monika Sznajderman, Sylwia Chutnik

    Ta książka poświęcona jest przede wszystkim bohaterkom, które znane były do tej pory tylko z imienia, lapidarnych wzmianek w tekstach źródłowych lub pojawiały się jako towarzyszki walki swoich kolegów. Są wśród nich dziewczyny młodsze i starsze. Te, które jeszcze przed wojną zaangażowane były w działalność społeczną czy polityczną, oraz te, które zostały niejako zmuszone sytuacją w czasie wojny. Odważne, nieśmiałe, zdeterminowane i wahające się. „To kwestia charakteru”, mówi ...

    Promocja
    okładka Kwestia charakteru, Audiobook | Monika Sznajderman, Sylwia Chutnik

    Ta książka poświęcona jest przede wszystkim bohaterkom, które znane były do tej pory tylko z imienia, lapidarnych wzmianek w tekstach źródłowych lub pojawiały się jako towarzyszki walki swoich kolegów. Są wśród nich dziewczyny młodsze i starsze. Te, które jeszcze przed wojną zaangażowane były w działalność społeczną czy polityczną, oraz te, które zostały niejako zmuszone sytuacją w czasie wojny. Odważne, nieśmiałe, zdeterminowane i wahające się. „To kwestia charakteru”, mówi ...

Sylwia Chutnik II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Sylwia Chutnik to polska pisarka, kulturoznawczyni, feministka i działaczka społeczna. Jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura w roku 2008 za swoją debiutancką książkę „Kieszonkowy atlas kobiet”. Chutnik była także trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike za ten sam „Kieszonkowy atlas kobiet” w roku 2009, za „Cwaniary” w roku 2013 oraz za „W krainie czasów” w roku 2015. Pisarka jest także przewodniczką miejską, oprowadza po Warszawie po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. Jej twórczość literacka porusza wiele kwestii feministycznych, a także tych związanych z gender, historią oraz kulturą Polski.

Kariera literacka Sylwii Chutnik

Sylwia Chutnik urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Ukończyła gender studies na Uniwersytecie Warszawskim, a 27 listopada 2018 roku otrzymała tytuł doktora w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej UW. Przez 18 lat żyła w związku z mężczyzną i ma syna. W lipcu 2020 roku w magazynie „Replika” wyoutowała się jako osoba nieheteromatywna, będąca w stałym związku z kobietą. Chutnik jest aktywną działaczką społeczną, założyła Fundację MaMa, która zajmuje się przede wszystkim prawami matek. Należy także do Porozumienia Kobiet 8 Marca, nieformalnej i niezależnej grupy powstałej w 2000 roku i walczącej w sprawach równouprawnienia kobieta, jak również sprzeciwiającej się dyskryminacji kobiet w polskim prawie. Porozumienie to konsekwentnie odmawia jakiejkolwiek współpracy z partiami politycznymi i finansuje swoją działalność ze środków własnych. Grupa organizuje różnego rodzaju pokojowe manifestacje, potępiające akty przemocy, a także coroczne manify.

Od jesieni 2014 roku do końca roku 2015 Sylwia Chutnik wraz z Karoliną Sulej prowadziły program literacki na antenie TVP Kultura zatytułowany „Cappuccino z książką”. W tej samej stacji prowadziła także program „Zapomniani-odzyskani”. Zakończyła swoją współpracę z telewizją publiczną po zmianach w jej kierownictwie, jakie dokonały się po wyborach w 2015 roku. Chutnik i Sulej przeniosły się na Youtube, gdzie publikują na kanale „Barłóg literacki”. Od listopada 2016, wraz z Grażyną Plebanek, pisarka publikuje felietony w czasopiśmie „Polityka”. Jest również felietonistką miesięcznika „Pani” oraz „Gazety stołecznej”, a od 2012 na antenie rozgłośni Halo.Radio co czwartek emitowane są jej autorskie felietony.

Sylwia Chutnik jest laureatką konkursu „Dama Warszawy” (2007), „Wawoaktywni” (2008) oraz Społecznego Nobla Ashoki (2008). Była także stypendystką Homines Urbani w roku 2008. Pisarka jest laureatką VII edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska (2010), stypendystką Miasta Stołecznego Warszawy (2010) oraz Instytutu Goethego (2010). Jest także członkinią Związku Literatów Polskich.

„Kieszonkowy atlas kobiet”

Sylwia Chutnik zadebiutowała na rynku książki w 2008 roku powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”. Jest to historia czterech osób mieszkających w kamienicy przy ul. Opaczewskiej na warszawskiej Ochocie. Poznajemy zatem Czarną Mańkę, panią Marię, Marysię i paniopana Mariana. Zbuntowaną nastolatkę, starszą już uczestniczkę powstania warszawskiego, młodą kobietę z marginesu społecznego oraz mężczyznę o nieokreślonej tożsamości seksualnej. Uchylają drzwi swoich mieszkań, żeby przedstawić ułamek płynącej swoim własnym, powolnym rytmem codzienności, a przy tym pokazać różne grupy kobiet w ich naturalnych środowiskach. Matki gastronomiczne, córki różowe, cukiernicy, handlarki bazarowe przesiadują w przychodniach, na osiedlach i targach, tworząc równocześnie specyficzny przewodnik po Warszawie. Takiej, której nie znajdzie się w oficjalnych wydaniach – mocno feminizującej opowieści o mieście pełnym historii osób najuboższych i wyrzuconych poza nawias. „Kieszonkowy atlas kobiet” został nagrodzony Paszportem Polityki w 2008 roku, a także był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Przetłumaczono go na język czeski, niemiecki, litewski, rosyjski i słowacki. Wersję papierową, wydaną przez Świat Książki, znajdziecie na Woblink.

„Cwaniary”

Wydane przez Świat Książki w 2012 roku „Cwaniary” to historia mokotowskiego gangu kobiet zdeterminowanego, by pomścić doznane krzywdy i nie ugiąć się pod żadnym ciężarem czy przeciwnościami. Halina, choć ciąża nie pozwala jej już na walkę wręcz, świetnie posługuje się metalową pałką. Ulubiony chwyt Celiny zaczyna się od delikatnego wykręcenia rąk, a potem delikwent już nic nie widzi zza ściany łez. Bronka, w szpilkach i służbowej garsonce, wyprowadza tylko perfekcyjne ciosy. Stefa ma dwójkę dzieci, podbite oko i dużo cierpliwości, mści się niespiesznie, elegancko. Grupa rusza na ratunek zawsze, gdy tylko brzmi gdzieś wołanie o pomoc. Ratuje kobiety uwięzione w swoich mieszkaniach i narzuconych rolach. Bezlitośnie mści się za każdą przemoc. Ten egzystencjalny komediodramat autorstwa Chutnik był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, a jego wersja papierową, ebooka oraz audiobooka czeka na Woblink.

„Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki”

Najnowszą jak dotychczas publikacją Sylwii Chutnik jest książka „Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki”. Wydana przez wydawnictwo WAB seria wywiadów z paniami, które – zawodowo lub amatorsko – uprawiają sporty walki. Chutnik pyta je, dlaczego to robią? Jak wygląda ich codzienny trening, a potem walka? Czemu wybrały ten sport, który stereotypowo postrzegany jest jako „niekobiecy” – brutalny i brudny? Pisarka rozmawia z zawodniczkami: Joanną Jędrzejczyk, Agnieszką Rylik, Sylwią Kusiak, Agnieszką Niedźwiedź, Gabrielą Kuzawińską, Iwoną Guzowską, Ewą Brodnicką oraz Sylwią Zaczkiewicz. Ta ostatnia jest także trenerką – prowadzi klub Otwarte Serca Zaciśnięte Pięści. Właśnie ze strony trenerek o swoich doświadczeniach opowiadają również Joanna Piotrowska (WenDo) oraz Jolanta Wasilewska (krav maga). Poza kobietami uprawiającymi sporty walki zawodowo Sylwia Chutnik przeprowadziła wywiady także z amatorkami, które traktują treningi jako swoje hobby. Są to pisarka Grażyna Plebanek, dziennikarka, blogerka i pisarka Małgorzata Halber oraz pisarka, piosenkarka, instrumentalistka oraz autorka piosenek Natalia Fiedorczuk.

Książki Sylwii Chutnik dostępne w księgarni Woblink

Zarówno „Kobiety, które walczą …”, jak i inne książki autorstwa Sylwii Chutnik, takie jak „Mama ma zawsze rację”, „Jolanta” czy „Smutek cinkciarza”, znajdziecie na Woblink w wygodnej formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).